Najstarszy okręt pomocniczy marynarki wojennej Rosji, Kommuna, miał ucierpieć w wyniku ataku, do którego doszło w niedzielę w okupowanym przez siły rosyjskie Sewastopolu na Krymie. Jednostka pochodzi z czasów Imperium Rosyjskiego, została wybudowana ponad sto lat temu, jeszcze za panowania cara Mikołaja II.
Szef okupacyjnych władz Sewastopola Michaił Razwożajew oznajmił, że siły rosyjskie odbiły atak rakietowy, ale spadające odłamki pocisku spowodowały pożar na jednym z okrętów. Jak zapewnił, ogień szybko ugaszono.
Informację potwierdził następnie rzecznik ukraińskiej marynarki wojennej Dmytro Płetenczuk. "Dziś na Krymie ukraińska marynarka wojenna trafiła w kolejny okręt należący do Floty Czarnomorskiej Rosji, Kommunę. Charakter uszkodzeń jest ustalany" - napisał na Facebooku. Podkreślił jednak, że okręt z pewnością nie jest obecnie zdolny do wykonywania zadań bojowych.
"To będzie się powtarzać, dopóki Rosjanom nie skończą się okręty albo dopóki nie zabiorą się z Krymu" - dodał.
Jednostka ratownicza okrętów podwodnych Kommuna to najstarszy okręt pomocniczy rosyjskiej marynarki wojennej, oddany do służby jeszcze w 1915 roku, czyli pod koniec istnienia Imperium Rosyjskiego, za czasów cara Mikołaja II. Pierwotnie okręt nazywał się "Wołchow", jednak po rewolucji rosyjskiej został przemianowany na "Kommuna" dla upamiętnienia Komuny Paryskiej z 1871 roku.
Kommuna w składzie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej to – jak podkreślił ukraiński portal Hromadske - najstarszy na świecie okręt pozostający w dyspozycji sił morskich i wykonujący zadania bojowe. Pod względem konstrukcji jest to katamaran.
Ataki na anektowanym Krymie
Poczynając od sierpnia 2022 roku na Krymie regularnie odnotowywane są wybuchy. W przypadku ukraińskich ataków przy pomocy pocisków rakietowych i dronów rosyjska okupacyjna administracja zazwyczaj donosi, że eksplozje to jakoby efekt działań obrony przeciwlotniczej lub skutecznego niszczenia nadlatujących bezzałogowców.
Strona ukraińska coraz częściej przyznaje się do tych operacji - np. potwierdziła, że przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) brali udział w atakach na most na Krym w październiku 2022 roku i w lipcu 2023 roku. We wrześniu ubiegłego roku władze w Kijowie przyznały się m.in. do ostrzelania kwatery głównej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu i stoczni w tym mieście.
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sergei Malgavko/TASS/FORUM