Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Sobota jest 360. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Pentagon poinformował, że na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley. Wiceprezydent USA Kamala Harris rozmawiała w Monachium o sytuacji w Ukrainie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Pentagon poinformował, że na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley.

> Biuro premiera Wielkiej Brytanii Rishiego Sunaka przekazało, że szef rządu wezwie w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do podwojenia wsparcia dla Ukrainy i będzie mówił o skoordynowaniu strategii wojskowej, by wygrała wojnę oraz strategii politycznej, by wygrała pokój.

> Biały Dom podał, że wiceprezydent USA Kamala Harris spotkała się w piątek w Monachium z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Głównymi tematami obu rozmów były pomoc dla Ukrainy i wyzwania związane z Chinami.

> Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przedstawił szacunki dotyczące strat Grupy Wagnera w Ukrainie. Jak mówił, wynoszą ponad 30 tysięcy bojowników, w tym dziewięć tysięcy zabitych. Około połowa z nich straciła życie w ciągu ostatnich 2,5 miesięcy w atakach na Bachmut.

> Premier Mateusz Morawiecki wziął w piątek udział w jednym z paneli podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Rozmowy dotyczyły wojny w Ukrainie oraz perspektyw dla Kijowa po jej zakończeniu. - Nie możemy mówić: Ukraina nie może przegrać, a Rosja nie może wygrać. To błąd. Musimy powiedzieć: Rosja musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi ją wygrać - mówił.

Autorka/Autor:pp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: