Sikorski: Putin zbytnio się martwi

Źródło:
Rossijskaja Gazieta, tvn24.pl

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski zareagował na stwierdzenie Władimira Putina, że "przegrana w Ukrainie będzie oznaczać koniec tysiącletniej historii Rosji". "Putin zbytnio się martwi" - napisał na platformie X Sikorski. I przypomniał największe porażki Rosji poczynając od wojny krymskiej z połowy XIX wieku, na zimnej wojnie kończąc.

Władimir Putin, na zakończenie wizyty w Wietnamie, przed odlotem do Moskwy, wypowiedział się na lotnisku dla prasy. Jak stwierdził, "na Zachodzie, mówiąc o konieczności osiągnięcia strategicznej porażki Rosji na polu bitwy, popełniają kolejny duży błąd".

- Co to oznacza dla Rosji (takie rozumowanie - red.)? Dla Rosji oznacza to koniec jej państwowości, oznacza to koniec tysiącletniej historii państwa rosyjskiego – stwierdził rosyjski przywódca, cytowany przez propagandowe media.

Według niego, powstaje wówczas pytanie: "dlaczego mamy się bać, czy nie lepiej iść do końca". Putin, mówiąc to, dodał, że jest to "elementarna formalna logika".

Władimir PutinATHIT PERAWONGMETHA/PAP/EPA

Reakcja Sikorskiego

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zareagował na stwierdzenie Wladimira Putina, że "przegrana w Ukrainie będzie oznaczać koniec tysiącletniej historii Rosji" wpisem na platformie X.

"Putin martwi się, że przegrana w Ukrainie zakończy tysiąclecie państwowości rosyjskiej. On zbytnio się martwi" - napisał szef polskiej dyplomacji.

Sikorski przypomniał, że "Moskwa została założona dopiero w 1147 roku, że Rosja przeżyła porażki w wojnie krymskiej, wojnie z Japonią, I wojnie światowej, inwazji na Polskę w 1920 roku, wojnie w Afganistanie, a także w czasie zimnej wojny". "Po imperium istnieje życie narodowe" - dodał we wpisie Sikorski.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Rossijskaja Gazieta, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: ATHIT PERAWONGMETHA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: