Garnizony opustoszały. Rosjanie przenoszą wojsko i sprzęt

Źródło:
Yle, Nastojaszczeje Wriemia
Finlandia buduje zaporę na granicy z Rosją (wideo archiwalne)
Finlandia buduje zaporę na granicy z Rosją (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/4
Finlandia rozpoczęła budowę zapory na granicy z Rosją (wideo archiwalne)Reuters Archive

Garnizony i bazy wojskowe rosyjskich sił lądowych w pobliżu granicy z Finlandią są prawie puste, choć Rosja zapowiedziała wzmocnienie tych sił - podał fiński nadawca publiczny Yle, powołując się na źródła w krajowym wywiadzie. Yle poinformował, że prawie 80 procent rosyjskich żołnierzy i sprzętu zostało przerzuconych spod fińskiej granicy na ukraiński front.

Rosja straszy kraje NATO trzecią wojną światową, ale przynajmniej w pobliżu Finlandii nie wydaje się przygotowywać do wojny - podał portal Yle. Napisał, że Rosja przerzuca na front w Ukrainie nowe jednostki, ponosząc ciężkie straty. Według tego nadawcy, wojna agresywna, prowadzona przeciwko Ukrainie, najbardziej obciążyła rosyjskie siły lądowe.

Opustoszały parking

O tym, że Rosja przerzuca na front żołnierzy z regionów w pobliżu Finlandii, mają świadczyć dane wywiadowcze i zdjęcia satelitarne jednostek wojskowych na północy Rosji, pochodzące z maja tego roku. Widnieje na nich między innymi opustoszały parking, gdzie mogło się pomieścić co najmniej 200 sztuk sprzętu wojskowego w pobliżu Pietrozawodska w Karelii oraz miasteczko namiotowe we wsi Kamienka w obwodzie leningradzkim, gdzie mogło zatrzymać się dwa tysiące żołnierzy. Według Yle jest to dowodem, że sprzęt trafi wkrótce na froncie, także żołnierze zostaną tam wysłani.

Według fińskiego wywiadu, część sił lądowych w północno-zachodniej części Rosji (Karelia, a także obwody pskowski i leningradzki) jest obsadzona nie więcej niż w 20 procentach. Głównie są to poborowi. Żołnierze kontraktowi znajdują się na froncie.

Norweski wywiad podaje podobne szacunki dotyczące liczebności sił lądowych Rosji na północy - na Półwyspie Kolskim. Zdaniem analityków, cytowanych przez Yle, skuteczność bojowa armii rosyjskiej w północno-zachodniej części kraju zostanie przywrócona w ciągu trzech-pięciu lat po zakończeniu wojny z Ukrainą.

Rosyjski żołnierz. Zdjęcie ilustracyjne mil.ru

1300 kilometrów granicy z Rosją

Finlandia i Szwecja zostały członkami NATO po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Norwegia należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego od 1949 roku. Długość granicy lądowej między Rosją a Finlandią wynosi 1300 kilometrów. Po przystąpieniu Finlandii do NATO długość granicy między Rosją a krajami Sojuszu niemal się podwoiła - podał portal niezależnej rosyjskojęzycznej telewizji Nastojaszczeje Wriemia.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: Yle, Nastojaszczeje Wriemia

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: