Dowódca amerykańskich wojsk w Europie: Rosjanie w Ukrainie wystrzelili kilka rakiet hipersonicznych

Źródło:
PAP

W czasie agresji na Ukrainę Rosjanie kilkukrotnie wykorzystali pociski hipersoniczne - powiedział we wtorek generał Tod Wolters, dowódca sił USA w Europie. Jak dodał, ataki z użyciem tych pocisków prawdopodobnie miały przestraszyć przeciwników. Generał mówił również, że do Ukrainy nie dotarły jeszcze amerykańskie drony-kamikaze Switchblade.

- Myślę, że chodziło o to, by zademonstrować swoje zdolności i spróbować przestraszyć wroga. Nie sądzę, żeby im się to udało - powiedział generał Tod Wolters, pytany podczas wysłuchania w Senacie o użycie przez Rosję pocisków hipersonicznych na Ukrainie bez wyraźnej potrzeby. Dotychczas USA potwierdziły tylko jedno użycie tej - osiągającej prędkość pięciokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku - broni.

Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Dodał, że Rosjanie użyli tych rakiet kilkakrotnie przeciwko celom wojskowym, lecz nie jest jeszcze jasne, na ile ataki były skuteczne. Stwierdził, że była to jedyna dotychczas nowa broń użyta w obecnym konflikcie.

Myśliwiec MiG-31K z podwieszonym pociskiem KindżałShutterstock

Pytany, czy - w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej - do Ukrainy dotarły już amerykańskie drony-kamikaze Switchblade, Wolters odparł, że wciąż są "w trakcie dostarczania". Ocenił przy tym, że siły ukraińskie "z pewnością" mają szansę na powstrzymanie rosyjskich ataków. Generał skomentował również zakup przez Polskę czołgów Abrams, oceniając, że "absolutnie" zwiększą one polski potencjał obronny.

Czytaj też: Departament Obrony USA: nie możemy potwierdzić, ani zaprzeczyć, że Rosja wystrzeliła hipersoniczne pociski Kindżał

Broń hipersoniczna - czym jest?

W połowie marca CNN poinformował, że Rosja kilka dni wcześniej użyła pocisków hipersonicznych Kindżał. Dzień później agencja AFP powołująca się na rosyjskie Ministerstwo Obrony przekazała, że Rosjanie pociskiem hipersonicznym zniszczyli położony w Konstantinowce na południu Ukrainy magazyn paliw ukraińskiej armii.

Pociski Kindżał to najnowszy produkt przemysłu zbrojeniowego Rosji. Są wystrzeliwane z samolotów Mig-31. Ich prędkość przekracza kilka razy prędkość dźwięku, sprawiając, że są trudne do wykrycia, co stanowi wyzwanie dla systemów obrony przeciwrakietowej. Pociski hipersoniczne mogą też poruszać się po znacznie niższej trajektorii niż pociski balistyczne o dużej sile rażenia, które są tym samym łatwiejsze do wykrycia. Pociski hipersoniczne mogą także manewrować i omijać systemy obrony przeciwrakietowej.

Czym jest broń hipersoniczna? Czytaj więcej >>>

Trajektorie lotu pocisku balistycznego, hipersonicznego pojazdu szybującego i hipersonicznego pocisku manewrującegotvn24.pl za gao.gov

Stany Zjednoczone uczyniły z rozwoju broni hipersonicznej jedno ze swoich głównych zadań. Nad stworzeniem własnej wersji pracują też Chiny, a Korea Północna ogłosiła, że jest już w posiadaniu tego typu broni, nie przedstawiając jednak na to żadnych dowodów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Autorka/Autor:ft/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: