TVN24 | Świat

Ukraiński sztab: nasze wojska powstrzymały natarcie wroga na południowych obrzeżach Lisiczańska

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads,
pp/mtom
Źródło:
PAP
Rosyjska agresja na Ukrainę - stan na 23 czerwca
Rosyjska agresja na Ukrainę - stan na 23 czerwcaTVN24
wideo 2/22
TVN24Rosyjska agresja na Ukrainę - stan na 23 czerwca

Ukraińcy odpierają rosyjski atak od 120 dni. Nasze wojska powstrzymały natarcie rosyjskiej armii na południowych obrzeżach Lisiczańska w obwodzie ługańskim, zmuszając przeciwnika do odwrotu. Najeźdźcy sięgają po rezerwy, aby wznowić szturm na tym odcinku frontu - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:12

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:24

  Ponad osiem milionów dzieci poniżej piątego roku życia w 15 krajach jest zagrożonych śmiercią z powodu niedożywienia - podał Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). - Liczba ta rośnie z minuty na minutę - powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Catherine Russell.

  Wśród przyczyn pogarszającej się sytuacji Russell wymieniła wzrost cen żywności spowodowany wojną na Ukrainie, ciągłą suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi w niektórych krajach, czasami w połączeniu z konfliktami, wpływ COVID-19 na gospodarkę.

 • 3:22

 • 2:14

  Szefowie państw i rządów UE, którzy w czwartek rozpoczęli szczyt w Brukseli, uznali Rosję za kraj, który próbuje wykorzystać żywność jako broń w wojnie z Ukrainą i ponosi wyłączną odpowiedzialność za sztuczny światowy kryzys żywnościowy - wynika z konkluzji szczytu, opublikowanych na stronie Rady Europejskiej.

  "Rosja, która zamienia żywność w broń w swojej wojnie z Ukrainą, ponosi wyłączną odpowiedzialność za wywołany przez nią globalny kryzys bezpieczeństwa żywnościowego. Rada Europejska wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania ostrzału budynków rolniczych i przejmowania zboża, a także do odblokowania Morza Czarnego, zwłaszcza portu w Odessie, aby umożliwić eksport zboża i wysyłkę handlową" - napisano w dokumencie.

 • 1:22

  Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę, a zamiast tego naciskać na zawieszenie broni i rozpoczęcie negocjacji - powiedział w czwartek Balazs Orban, główny doradca węgierskiego premiera Viktora Orbana.

 • 0:54

  Europejska Unia Nadawców (EBU) potwierdziła ostatecznie, że przyszłoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji nie odbędzie się na Ukrainie. Obecnie nie wiadomo, w jakim kraju impreza zostanie zorganizowana w przyszłym roku. Oświadczenie w tej sprawie zostało opublikowane przez EBU na jej oficjalnej stronie internetowej.

 • 0:29

  Unia Europejska pokazała, że to ona nadal wyznacza reguły gry na kontynencie europejskim, a nie Rosja czy Chiny - oświadczył na Telegramie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując fakt przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE.

 • 23:31

  Biały Dom ogłosił nowy, 13. pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 450 mln dolarów. W nowym pakiecie znajdą się m.in. cztery kolejne wyrzutnie rakiet HIMARS, a także łodzie patrolowe i dziesiątki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

 • 21:38

  Jeśli dojdzie do okupacji Siewierodoniecka, to ludzie, którzy ukrywają się w schronach zakładów chemicznych Azot staną się zakładnikami rosyjskich najeźdźców – oświadczył wieczorem Serhij Hajdaj, szef administracji obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy.

 • 21:38

  Siły rosyjskie zabiły w czwartek sześciu cywilnych mieszkańców, a pięć osób odniosło obrażenia w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

 • 20:37

  Prezydent Zełenski: przyjmuję z satysfakcją decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE; to historyczny moment

 • 20:36

  Przywódcy unijni zdecydowali o przyznaniu Ukrainie i Mołdawii statusu kandydata do Unii Europejskiej.

 • 19:41

  Być może ukraińskie wojska będą musiały wycofać się z zajmowanych pozycji w Lisiczańsku, aby uniknąć okrążenia przez siły rosyjskie – powiedział szef administracji obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj.

 • 19:40

  Przyznanie statusu krajów kandydujących Ukrainie i Mołdawii wzmocniłoby nie tylko oba te kraje, ale także Unię Europejską - powiedziała przywódcom krajów unijnych przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

 • 19:37

  Białoruś wyciąga ze składów przechowywania sprzęt wojskowy, który może potem przekazać Rosji dla wzmocnienia jej zgrupowań na Ukrainie – oświadczył wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksij Hromow.

 • 19:16

  Rosyjskie "obozy filtracyjne", w których przetrzymywani są obywatele Ukrainy, to absolutne naruszenie praw człowieka, organizacje międzynarodowe nie mają jednak w tej kwestii wystarczających instrumentów nacisku na Moskwę - oceniła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

 • 19:05

  Administracja prezydenta USA Joe Bidena wkrótce ogłosi kolejny, wart 450 milionów dolarów pakiet pomocy dla Ukrainy, a znajdą się w nim dodatkowe wyrzutnie artylerii rakietowej HIMARS wraz z rakietami średniego zasięgu - podała agencja Associated Press, powołując się na anonimowych urzędników.

 • 18:23

  Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji, zaginęło na Ukrainie około 20 tysięcy osób, niemal połowę z nich udało się odnaleźć, los pozostałych jest nieznany - poinformował przedstawiciel ukraińskiej policji Ołeksij Serhiejew, cytowany przez agencję Ukrinform.

 • 18:02

  Rosja tworzy punkty wydawania dowodów osobistych na terytoriach okupowanych i wywiera presję na mieszkańców, by je przyjmowali – powiadomiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

 • 17:30

  Na szczycie NATO, który odbędzie się pod koniec czerwca w Madrycie, spodziewane jest dogłębne rozważenie kwestii ewentualnego zwiększenia obecności wojskowej Sojuszu w krajach bałtyckich w związku z trwającą rosyjską inwazją na Ukrainę - pisze hiszpański dziennik "El Confidencial".

 • 16:58

  W Kijowie zatrzymano kilkoro obywateli Ukrainy, którzy zajmowali się działalnością dywersyjną na rzecz Rosji, osoby te miały przy sobie fotografie obiektów kolejowych i posterunków kontrolnych - poinformował przedstawiciel ukraińskiego sztabu generalnego gen. Ołeksij Hromow.

 • 16:36

  Trzeba sobie zdawać sprawę, że Rosja będzie przedstawiała różne groźby; Polska i Unia Europejska w pełni wspierają Litwę - powiedział wiceszef MSZ Marcin Jabłoński odnosząc się do sprawy przesmyku suwalskiego i stanowiska Rosji po wprowadzeniu zakazu tranzytu przez Litwę do Kaliningradu.

 • 16:13

  Po południu w Brukseli rozpoczął się dwudniowy szczyt przywódców UE, określany przez unijnych dyplomatów jako "historyczny" i "geopolityczny". Jednym z głównych tematów rozmów jest przyznanie Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

 • 16:04

  Siły Zbrojne Ukrainy są zmuszone do prowadzenia obrony manewrowej, ale zajmujemy najbardziej dogodne pozycje – powiadomił naczelny dowódca wojsk ukraińskich generał Wałerij Załużny.

 • 15:05

  Mam nadzieję, że Ukraińcy nie będą mieć w tej kwestii wielkich złudzeń - powiedział premier Albanii Edi Rama, komentując wydanie przez Komisję Europejską pozytywnej opinii w sprawie przyznania Ukrainie statusu kandydata do UE. Rama dodał, że Albania od ośmiu już lat posiada status kandydata, jednak dotąd nie rozpoczęto z państwem rozmów akcesyjnych.

 • 14:24

  Oświadczenia strony białoruskiej o rzekomym uproszczonym trybie przekraczania granicy przez obywateli Ukrainy z obwodu rówieńskiego to prowokacja. Nie prowadziliśmy w tej sprawie żadnych rozmów z Mińskiem - poinformował rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

 • 14:24

  Już ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy podjęło pracę w Polsce na podstawie uproszczonej procedury, która znacznie usprawniła i przyspieszyła proces zatrudniania – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

 • 13:42

  Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że w rozmowie telefonicznej podziękował prezydentowi Cypru Nikosowi Anastasiadisowi za gotowość poparcia nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

  W krótkim komunikacie na Twitterze Zełenski dodał, że rozmawiał z prezydentem Cypru o udziale tego kraju w przyszłej odbudowie Ukrainy.

 • 13:34

  Podjęliśmy decyzję o budowie 560 nowych domów i zakupie dwóch tysięcy mieszkań dla osób, które straciły dach nad głową w wyniku agresji Rosji. 2,5 tys. rodzin wprowadzi się do nowych lokali, ale to dopiero początek naszych działań pomocowych - zadeklarował szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba.

 • 13:14

  Prokuratura generalna Ukrainy poinformowała, że ustalono tożsamość rosyjskiego wojskowego, który podczas okupacji w marcu obwodu czernihowskiego nękał mieszkańców, zabierał im pieniądze, bił i groził przemocą.

  Rosjanin jest oficjalnie podejrzewany o złamanie prawa konfliktów zbrojnych - informuje prokuratura na komunikatorze Telegram. Śledczy ustalili, że wojskowy nękał rodzinę ze wsi Łukasziwka złożoną z rodziców i trojga niepełnoletnich dzieci. Ojca rodziny bił kolbą automatu i pistoletem. Wziąwszy siekierę, groził mu odrąbaniem palców. Po tych groźbach zrabował swej ofierze ok. 15 tys. hrywien (równowartość ponad 2 tys. złotych).

 • 13:03

  Okupacyjne rosyjskie władze przeprowadzają tajną mobilizację w zrujnowanym Mariupolu. Mężczyznom proponuje się pracę w służbach ochrony, ale bez wyjaśnienia, że chodzi o "ochronę" okopów na pierwszej linii frontu - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Najeźdźcy uciekają się do nowych forteli, by przeprowadzić tajną mobilizację w Mariupolu. Obecnie jest to 'zatrudnienie w firmie ochroniarskiej'. (Tego rodzaju) propozycje i apele pojawiły się w całym mieście" - napisał samorządowiec na Telegramie, wyjaśniając, na jakiego rodzaju "ochronie" faktycznie zależy okupantom. "Kto jednak potrzebuje prawdy, gdy tzw. władze pilnie poszukują mięsa armatniego" - dodał Andriuszczenko.

 • 13:02

  Kraje unijne, które dotąd były sceptyczne w sprawie nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii przekonały się, że Kijów jest w stanie przeprowadzić zalecone przez Brukselę reformy - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ihor Żowkwa.

  Żowkwa, który w biurze Zełenskiego odpowiada za dyplomację, ocenił, że potrzebne byłyby "żelazne argumenty", by przekreślić pozytywną dla Kijowa ocenę Komisji Europejskiej. Ukrainie udało się przekonać takie kraje, jak Dania i Szwecja, które dotąd zgłaszały zastrzeżenia wobec niej, dotyczące np. reformy sądownictwa i polityki antykorupcyjnej.

 • 12:41

  Wielka Brytania rozszerzyła listę towarów, które są objęte zakazem wywozu do Rosji w związku z dokonaną przez ten kraj napaścią na Ukrainę.

  W opublikowanym na stronie internetowej rządu "zawiadomieniu dla eksporterów" ogłoszono zakaz eksportu, dostaw i dostarczania, udostępniania i przekazywania towarów i technologii związanych z represjami wewnętrznymi, towarów i technologii związanych z bronią chemiczną i biologiczną, towarów i technologii morskich, dodatkowych towarów i technologii związanych z rafinacją ropy naftowej, dodatkowych towarów i technologii dla kluczowych gałęzi przemysłu.

  Wprowadzono zakaz eksportu do Rosji i używania w Rosji paliwa do silników odrzutowych i dodatków do paliwa, jak również zakaz udostępniania, wywozu i dostarczania, bezpośrednio lub pośrednio, takich produktów do Rosji lub do użytku w Rosji, zakaz wywozu do Rosji lub używania w Rosji banknotów denominowanych w funtach szterlingach lub w walutach UE, jak również zakaz udostępniania lub dostarczania takich banknotów osobom związanym z Rosją oraz udostępniania takich banknotów do użytku w Rosji.

  Ponadto ogłoszono zakaz przywozu, nabywania lub dostarczania i dostawy towarów przynoszących dochód, które pochodzą lub są wysyłane z Rosji oraz zakaz świadczenia pomocy technicznej, usług finansowych, funduszy i usług pośrednictwa w imporcie żelaza i stali. Wszystkie wymienione zakazy obejmują zarazem pomoc techniczną, świadczenie usług finansowych, dostarczanie funduszy i świadczenie usług pośrednictwa w związku z wymienionymi towarami.

 • 12:40

  Przy 529 głosach za, 45 przeciw i 14 wstrzymujących się Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję wzywającą szefów państw i rządów, którzy zgromadzili się na szczycie UE, do przyznania Ukrainie i Republice Mołdawii statusu kandydata do UE "bezzwłocznie".

 • 12:40

  "Diaboliczna przemoc" - tak wojnę na Ukrainie nazwał papież Franciszek. Doszło tam do powrotu "dramatu Kaina i Abla" - mówił podczas audiencji dla przedstawicieli katolickiej instytucji Dzieła Pomocy Kościołom Wschodnim (ROACO). Apelował, by broń ustąpiła miejsca negocjacjom

 • 12:39

  W Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zniszczono lub uszkodzono 152 obiekty kultury, spośród których 70 stanowią miejsca kultu - podało UNESCO.

 • 11:55

  Kryzys wokół ukraińskiego zboża zablokowanego przez rosyjskie okręty musi zostać rozwiązany w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - powiedziała brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss podczas wizyty w Ankarze.

  - Putin wykorzystuje głód jako broń, używa bezpieczeństwa żywnościowego jako bezlitosnego narzędzia wojny. Zablokował ukraińskie porty i powstrzymuje eksport 20 milionów ton zboża na cały świat, trzymając świat w szachu. (...) Nie mamy wątpliwości, że statki handlowe muszą mieć zapewnione bezpieczne przejście, aby mogły opuścić ukraińskie porty. A ukraińskie porty powinny być chronione przed atakami rosyjskimi. Popieramy rozmowy prowadzone przez ONZ. Ale nie można pozwolić Rosji na zwłokę i lawirowanie. Konieczne jest pilne podjęcie działań w ciągu najbliższego miesiąca, przed nowymi żniwami - mówiła Truss na konferencji prasowej ze swoim tureckim odpowiednikiem Mehmutem Cavusoglu.

 • 11:49

  Na Ukrainie zaplanowano na czwartek wstępną rozprawę w pierwszym procesie rosyjskiego żołnierza oskarżonego o zgwałcenie Ukrainki podczas rosyjskiej inwazji – podała agencja Reutera, podkreślając, że takich spraw będą najpewniej dziesiątki.

  Oskarżony, 32-letni Michaił Romanow, będzie odpowiadał zaocznie, ponieważ nie został schwytany przez Ukraińców. Zarzuca mu się zamordowanie cywila i zgwałcenie jego żony we wsi Bohdaniwka koło Kijowa.

  Miało do tego dojść 9 marca. Według oskarżycieli Romanow wraz z innym rosyjskim żołnierzem zastrzelił z małej odległości mężczyznę o imieniu Ołeksij, a następnie wielokrotnie gwałcił 33-letnią żonę zamordowanego.

 • 11:29

  Odcięcie dostaw gazu przez Rosję uderzyło w 12 państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział nadzorujący unijną politykę klimatyczną wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

  Dodał, że dziesięć spośród nich wystosowało "wczesne ostrzeżenie" dotyczące dostaw gazu - pierwszy z trzech poziomów oceny ryzyka ujętych w unijnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.

 • 10:56

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przechwyciła rozmowę telefoniczną, z której wynika, że oddziały Zachodniego Okręgu Wojskowego zostały doszczętnie rozbite przez ukraińskie wojsko. Ocaleli jedynie ci, którzy odmówili udziału w ataku na Ukrainę - poinformowała agencja UNIAN.

  SBU przechwyciła rozmowę żołnierza stacjonującego w obwodzie charkowskim, który rozmawiał z żoną. "Okręgu zachodniego już nie ma, został w Rosji, to są ci, co odmawiają. Razem ze mną tylko ci ze wschodu się kręcą, tych z zachodu już prawie nie ma. Cały sprzęt zniszczony, to wieżyczka nie działa, to koła przebite, to jeszcze co innego” – opowiada żonie okupant.

  "Zginęło wielu oficerów, brakuje kierowców, a siły piechoty wykorzystywane są jako 'żywe mięso'. Dlatego też walczymy na ilość i faktycznie drepczemy w miejscu" - dodał.

 • 10:50

  Armia USA zgodziła się udostępnić jednego z dwóch swoich psów-robotów, by pomóc amerykańskiej organizacji oczyszczać terytorium Ukrainy z pozostawionych przez wojska rosyjskie min i niewybuchów – podał portal Foreign Policy, powołując się na szefa tej organizacji.

 • 10:24

  Jeden z dwóch Brytyjczyków skazanych na karę śmierci przez prorosyjskich separatystów z Doniecka został poinformowany, że egzekucja zostanie wykonana - przekazała stacji BBC jego rodzina.

  Na początku czerwca 28-letni Aiden Aslin, a także inny obywatel brytyjski Shaun Pinner i Marokańczyk Saaudun Brahim zostali skazani na karę śmierci przez sąd tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) za rzekomą działalność najemniczą i próbę obalenia jej władz. Obaj Brytyjczycy z powodów osobistych są od kilku lat związani z Ukrainą i walczyli w regularnych siłach zbrojnych tego kraju, zatem jak podkreśla brytyjski rząd powinni być traktowani jako jeńcy wojenni.

  Aslin powiedział rodzinie podczas rozmowy telefonicznej, że przetrzymujący go twierdzą, iż brytyjskie władze nie próbowały negocjować w jego sprawie oraz powiedzieli mu, że "czas ucieka".

 • 9:41

  W rejonie ochtyrskim (obwód sumski) samochód z policjantami najechał na minę, jedna osoba zginęła, siedem jest rannych – poinformował szef administracji państwowej w obwodzie sumskim Dmytro Żywicki.

  "Wczoraj wieczorem w rejonie ochtyrskim samochód policyjny najechał na minę, która wybuchła. Dwóch policjantów odniosło rany. Gdy na miejscu zdarzenia pracowali śledczy oraz saperzy, wybuchł jeszcze jeden ładunek. Jedna osoba zginęła, a kolejne pięć zostało rannych" - poinformował Żywicki na Telegramie.

 • 9:17

  Szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że trasa Lisiczańsk-Bachmut jest obecnie nieprzejezdna. Wcześniej była to "droga życia", którą ewakuowano mieszkańców i dowożono zaopatrzenie dla armii ukraińskiej.

  W komentarzu na komunikatorze Telegram Hajdaj przyznał, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest "nadzwyczaj trudna". "Rosjanie zebrali wszystkie rezerwy i rzucili wszystko do szturmu Siewierodoniecka i na kierunek Zołote-Toszkiwka" - napisał.

 • 8:54

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już ponad 1,5 tys. czołgów i około 34 430 żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Minionej doby Rosja straciła osiem czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, cztery systemy artylerii, wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet, śmigłowiec i sześć dronów – napisano w komunikacie.

 • 8:54

  Siły ukraińskie wyeliminowały minionej doby na południu kraju 20 rosyjskich żołnierzy, kilka pojazdów i dwa składy amunicji; trwa operacja mająca na celu wypchnięcie najeźdźców z Wyspy Węży – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 8:53

  Oczekujemy, że przywódcy UE poprą wniosek Komisji Europejskiej o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej. Będzie to potężnym przesłaniem poparcia dla Ukraińców, przeciwstawiających się wojnie Rosji - mówi w rozmowie z PAP ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

 • 8:26

  Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,265 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 26,3 tys. osób.

 • 8:04

  Rosyjskie wojska posuwają się naprzód w kierunku Lisiczańska w Donbasie, co jest efektem niedawnego wzmocnienia jednostek i wzmożenia ostrzału, ale działania w celu zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego utknęły - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Od 19 czerwca siły rosyjskie posunęły się najprawdopodobniej o ponad 5 km w kierunku południowego podejścia do miasta Lisiczańsk w Donbasie. Niektóre jednostki ukraińskie wycofały się, prawdopodobnie aby uniknąć okrążenia. Lepsze wyniki Rosji w tym sektorze są prawdopodobnie wynikiem niedawnego wzmocnienia jednostek i silnej koncentracji ognia. Rosyjskie siły wywierają coraz większą presję na enklawę Lisiczańsk-Siewierodonieck, posuwając się do przodu po obrzeżach obszaru zabudowanego. Jednak działania zmierzające do głębszego okrążenia i zajęcia zachodniej części obwodu donieckiego pozostają w martwym punkcie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 7:21

  Siły ukraińskie zaatakowały minionej doby przy użyciu drona rafinerię w obwodzie rostowskim w Rosji. Był to pierwszy atak na infrastrukturę w Rosji od kilku tygodni i miał najpewniej na celu zakłócenie logistyki i dostaw paliwa na użytek rosyjskich operacji na wschodzie Ukrainy - napisali eksperci z Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

  Wojska rosyjskie wzmocniły tymczasem obronę przeciwlotniczą na wschodzie Ukrainy, ograniczając możliwości użycia dronów przez ukraińskich obrońców - dodali.

 • 7:08

  Wojska rosyjskie próbują przejąć całkowitą kontrolę nad trasą Bachmut-Lisiczańsk, przerzuciły w tym celu dodatkową batalionową grupę taktyczną w rejon miejscowości Nowotoszkiwske - podał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Rosjanie nadal dążą do przejęcia kontroli nad Siewierodonieckiem i prowadzą ofensywę, by okrążyć siły ukraińskie w rejonie sąsiedniego Lisiczańska.

 • 6:53

  Na terenie zakładów Azot w strefie przemysłowej Siewierodoniecka skupiły się obecnie walki o kontrolę nad tym miastem. Na jego terenie ukrywa się w schronach ponad 500 cywilów - podają ukraińskie władze.

  Zakłady chemiczne Azot w Siewierodoniecku powstały w czasie zimnej wojny i – podobnie jak Azowstal w Mariupolu - były budowane tak, żeby w przypadku wojny przekształcić je w umocnione pozycje. To kolejny obiekt przemysłowy, który stał się przyczółkiem ukraińskiej obrony. Ludzie ukrywają się tam w schronach zbudowanych dla ochrony przed wyciekiem chemikaliów.

 • 6:40

 • 6:33

 • 6:24

 • 4:39

  Minister Kultury i Polityki Informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko po rozmowie ze studentami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. Piotra Czajkowskiego napisał na Facebooku, że większość z nich popiera zmianę patrona uczelni, poinformował Ukrinform.

 • 4:38

  Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydent Mołdawii Maią Sandu, poinformowała Ukraińska Prawda cytując wpis prezydenta na Twitterze.

  "O jutrzejszym posiedzeniu Rady Europejskiej rozmawiałem z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Czekamy na decyzję Unii Europejskiej o przyznaniu naszym państwom statusu kandydata. Uzgodniliśmy wzajemną pomoc w drodze do UE" - napisał prezydent Zełenski.

 • 4:38

  - Dzisiaj, 22 czerwca, jest Dzień Żałoby i Pamięci Ofiar Wojny. Tej wojny, która miała pozostać na zawsze w historii XX wieku i nigdy się nie powtórzyć. Ale to się powtarza. Dziś często ludzie mówią, że Rosja 24 lutego zrobiła to samo, co naziści 22 czerwca. Wiele o tym powiedziano. I chcę tylko przypomnieć jedną rzecz. Potem minęło 1418 dni od dnia najazdu do pokonania agresora. Musimy wyzwolić naszą ziemię i zwyciężyć – powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w środę pod koniec 119. dnia wojny, informuje Ukrinform.

 • 4:37

  Działania rosyjskich agentów wpływu skoncentrowane są na podważaniu społecznego poparcia dla pomocy Ukrainie - pisze w środę portal The Daily Beast, powołując się na analizy amerykańskiego wywiadu. Służby uważają też, że Rosjanie starają się wpłynąć na wynik listopadowych wyborów do Kongresu.

 • 4:37

  Rosjanie ściągają rezerwy do Siewierodoniecka, a także na kierunek Toszkiwka-Zołote, gdzie trwają walki; wojska przeciwnika próbują otoczyć zgrupowanie sił ukraińskich – poinformował szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  - Pomimo oświadczeń różnych wysokich przedstawicieli Rosji, że kontrolują w pełni Siewierodonieck, to nie jest prawda. Tam wciąż toczą się walki. W niewielkiej części miasta, lecz całego miasta nie kontrolują – powiedział Hajdaj.

  - Drugi kierunek, na którym Rosjanie odnieśli sukces i próbują go kontynuować, to Toszkiwka-Zołote. Tam rzucono bardzo dużo sprzętu – oświadczył. - Ich cel to otoczenie naszych wojsk – dodał.

 • 4:37

  W prowadzeniu działań w internecie przeciwko Rosji wspiera Ukrainę prawie 300 tysięcy cyberekspertów z wielu państw świata - poinformował ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.

  Sprecyzował, że w walce o ochronę infrastruktury cybernetycznej Ukrainy i w prowadzeniu kontrataków przeciw Rosji w sieci Kijów wspierany jest przez specjalistów z wielu państw świata, którzy nie działają jednak w ramach zhierarchizowanej struktury.

 • 4:37

  W obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy siły przeciwnika kontrolują 55 proc. terytorium – powiadomił szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Dodał, że sytuacja wzdłuż całej linii frontu jest bardzo trudna. - Wróg stosuje wszystkie rodzaje uzbrojenia, jakie posiada – zaznaczył.

 • 4:37

 • 4:36

  Na kary do 15 lat więzienia skazał sąd w obwodzie połtawskim na Ukrainie dziewięciu bojowników kontrolowanej przez Rosję tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – poinformowała portal Suspilne rzeczniczka obwodowych struktur Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Inna Usowa.

 • 4:36

  Brytyjski premier udzielił wywiadu czterem europejskim gazetom: francuskiej "Le Monde", włoskiej "Corriere della Serra", hiszpańskiej "El Mundo" i niemieckiej "Sueddeutsche Zeitung".

  W rozmowie zaznaczył, że siły rosyjskie posuwają się naprzód w Donbasie, siejąc zniszczenie, ale kosztem żołnierzy i broni. - Nasza służba wywiadu obronnego uważa jednak, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy Rosja może dojść do punktu, w którym nie będzie miała już żadnego impetu, ponieważ wyczerpie swoje zasoby – powiedział Boris Johnson.

 • 4:36

  Systematycznie rozwijaliśmy naszą zdolność do militarnej obrony, szczególnie pod kątem takiego rodzaju działań wojennych, jakie Rosja prowadzi obecnie na Ukrainie, tj. z użyciem zmasowanej siły ognia, zarówno sił pancernych, jak i lotnictwa – powiedział generał Timo Kivinen, główny dowódca Fińskich Sił Zbrojnych.

 • 4:36

  Większość ukraińskich jeńców wojennych z mariupolskiego Azowstalu przebywa w obozie w okupowanej Ołeniwce w obwodzie donieckim – poinformował szef Głównego Zarządu Wywiadu (HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy Kyryło Budanow.

  - O losie prawie wszystkich mamy bardzo dokładne informacje. Pracujemy nad uwolnieniem ich z niewoli i mam nadzieję, że w najbliższym czasie wiele osób zobaczy swoich bliskich już w domu – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Budanow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Zaślepka materiału TVN24GO
Kompania Wowy broni Kijowa - reportaż "Superwizjera"
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads, pp/mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Rick Mave/Zuma Press

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości