TVN24 | Świat

Ukraińcy rozbili wagnerowców w Donbasie. Rosyjski żołnierz: wszyscy tam polegli

TVN24 | Świat

Autor:
ads/adso
Źródło:
PAP
Lachowski o sytuacji w Donbasie: Mielenie okopów. To jest taktyka Rosjan w tej chwili
Lachowski o sytuacji w Donbasie: Mielenie okopów. To jest taktyka Rosjan w tej chwiliTVN24
wideo 2/22
TVN24Lachowski o sytuacji w Donbasie: Mielenie okopów. To jest taktyka Rosjan w tej chwili

Ukraińskie wojsko rozbiło w Donbasie rosyjskich najemników z grupy Wagnera - podała agencja UNIAN, powołując się na rozmowę telefoniczną rosyjskiego wojskowego opublikowaną przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Według SBU żołnierz ten telefonował do swojej żony. W rozmowie pełnej wulgaryzmów wojskowy złości się, że dowódcy do zdobywania pozycji ukraińskich "zagonili CzWK-owców", jednak nic to nie dało. "Wszyscy oni tam polegli. Specnaz, k***a" - opisuje wojskowy w nagraniu. W rozmowie mówi też, że "nie widzi wyjścia z tej sytuacji".

Grupa Wagnera

"CzWK" to rosyjski skrót terminu "prywatna firma wojskowa". Pierwsza taka grupa najemnicza w Rosji nazywana była nieformalnie grupą Wagnera, od pseudonimu jej dowódcy. Pod koniec marca rzecznik Pentagonu John Kirby mówił, że Rosja zintensyfikowała działania w Donbasie, ściągając tam posiłki, między innymi w postaci około 1000 najemników z grupy Wagnera.

Grupa Wagnera - według mediów - jest powiązana z prokremlowskim biznesmenem Jewgienijem Prigożynem. Od połowy grudnia 2021 roku wagnerowcy są objęci sankcjami przez Unię Europejską za tortury, egzekucje i zabójstwa między innymi w Libii, Syrii i Donbasie. Działalność najemnicza jest w Rosji oficjalnie zakazana.

Czytaj więcej: Były najemnik z Grupy Wagnera: w Syrii rosyjskie wojsko nie nauczyło się prawdziwej wojny

Rosyjski szturm w Donbasie

Ukraiński sztab generalny podał we wtorek, że Rosjanie w Donbasie prowadzą szturm na kierunkach Siewierodoniecka i Bachmutu. Mer Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk poinformował, że wojska rosyjskie kontrolują około połowy miasta. To ostatni duży bastion sił ukraińskich w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju.

Autor:ads/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości