Turecki dron użyty do ataku w Donbasie. Po raz pierwszy od wybuchu konfliktu z prorosyjskimi separatystami

Źródło:
PAP, BBC
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ataku z tureckiego drona
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ataku z tureckiego drona Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy
wideo 2/2
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ataku z tureckiego drona Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojska ukraińskie w Donbasie, w odpowiedzi na ostrzał prorosyjskich separatystów, wykorzystały "w celu bojowym" tureckiego drona Bayraktar - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dron został wykorzystany do ataku po raz pierwszy od wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy w 2014 roku.

We wtorek bateria haubic D-30 "rosyjsko-terrorystycznych wojsk" prowadziła ostrzał pozycji sił ukraińskich w okolicach miejscowości Hranitne (obwód ługański). Dwóch ukraińskich żołnierzy zostało rannych, jeden z nich zmarł - podał w środowym komunikacie sztab generalny w Kijowie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wojskowi przekazali, że Specjalna Misja Monitorująca OBWE w Donbasie "zwróciła się o natychmiastowe wstrzymanie ognia", wysłano też notę kanałami dyplomatycznymi. Strona przeciwnika nie reagowała.

"W celu zmuszenia wroga do wstrzymania ognia, zgodnie z rozkazem naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, wykorzystano Bayraktar" - przekazał sztab. Poinformował, że dron nie przekraczał linii rozgraniczenia i bombą kierowaną zniszczył jedną armatę. "Po tym ostrzały ukraińskich pozycji zakończyły się" - dodano.

Rozejm złamany 13 razy w ciągu doby

Bayraktar TB2 to maszyna o długości 6,5 metra i 12-metrowej rozpiętości skrzydeł. Może pokonać maksymalnie 4 tysiące kilometrów. Dron porusza się z prędkością do 222 kilometrów na godzinę, a pułap, na którym może operować, wynosi 6750 metrów. Ukraina kupiła od Turcji sześć takich dronów w 2018 roku.

Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że we wtorek siły przeciwnika 13 razy złamały zawieszenie broni, w tym przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

Testowanie zdolności dronów

Ukraina rozpoczęła negocjacje w sprawie zakupu dronów z Turcji w 2018 roku, rok później ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły własne testy aparatów, dochodząc do wniosku, że Bayraktary mogą znacznie zwiększyć zdolności obronne Ukrainy - podała ukraińska sekcja BBC.

Pierwszy dron Ukraina kupiła w lipcu tego roku, miesiąc później tureckie bezzałogowe aparaty wzięły udział w paradzie z okazji 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, obchodzonej 24 sierpnia.

Autorka/Autor:tas/kab

Źródło: PAP, BBC