O kolejne sześć miesięcy Unia Europejska przedłuży sankcje wobec 170 osób i 44 podmiotów podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.
Obecne sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 170 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.
Zamrożenie aktywów dotyczy 44 firm i organizacji.
Sankcje te obowiązują od marca 2014 r. Poprzednim razem zostały przedłużone w marcu 2019 r. – do 15 września 2019 r. W czwartek sankcje zostały przedłużone po raz kolejny, tym razem do 15 marca 2020 r.
Stosowne akty prawne zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym 13 września 2019 r.
Dodatkowo w marcu w odpowiedzi na eskalację napięć w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim oraz na naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego Unia objęła sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników.
Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.
Autor: mtom / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ATO/ Sergiy Boyko