Unia przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy

UE przedłuża sankcje za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy
Czaputowicz chce przedłużania sankcji wobec Rosji co rok. "Rosja pokazuje ciągle, że jest głównym zagrożeniem"
Źródło: Newsroom Rady Europejskiej

O kolejne sześć miesięcy Unia Europejska przedłuży sankcje wobec 170 osób i 44 podmiotów podważających integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

Obecne sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów, wprowadzone w związku z konfliktem na wschodniej Ukrainie, obejmują 170 osób: rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zamrożenie aktywów dotyczy 44 firm i organizacji.

Sankcje te obowiązują od marca 2014 r. Poprzednim razem zostały przedłużone w marcu 2019 r. – do 15 września 2019 r. W czwartek sankcje zostały przedłużone po raz kolejny, tym razem do 15 marca 2020 r.

Stosowne akty prawne zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym 13 września 2019 r.

Dodatkowo w marcu w odpowiedzi na eskalację napięć w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim oraz na naruszenie przez Rosję prawa międzynarodowego Unia objęła sankcjami ośmiu rosyjskich urzędników.

Z powodu kryzysu ukraińskiego obowiązują też inne unijne środki, m.in. sankcje gospodarcze wobec konkretnych sektorów rosyjskiej gospodarki oraz sankcje za nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola, ograniczone do tych terytoriów.

 Konflikt na Ukrainie
Konflikt na Ukrainie
Źródło: PAP

Autor: mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: