Blisko 16 tysięcy osób zostało rannych w Turcji, próbując dokonać uboju rytualnego na zwierzętach w ramach muzułmańskiego Święta Ofiarowania, przekazał w mediach społecznościowych szef tureckiego resortu zdrowia.
Od 16 do 20 czerwca muzułmanie obchodzą Id al-Adha, czyli Święto Ofiarowania, znane również jako Kurban Bajram. Trwające cztery dni święto upamiętnia gotowość proroka Ibrahima (Abrahama) do złożenia w ofierze swojego syna na polecenie Boga. Podobnie jak w przekazie biblijnym Bóg ocalił dziecko i pozwolił Ibrahimowi zabić w zamian baranka. Zgodnie z tradycją wierni składają więc ofiary z kóz, krów czy owiec i spożywają część ich mięsa w gronie rodzinnym, a część oddają potrzebującym. Zwierzęta zabijane są rytualnie, tj. podrzynane są im gardła, aby jak najszybciej doprowadzić do wykrwawienia.
16 tysięcy rannych jednego dnia
Według tureckiego ministra zdrowia Fahrettina Kocy w niedzielę, pierwszego dnia Święta Ofiarowania, około 16 tysięcy osób zgłosiło się do placówek ochrony zdrowia z obrażeniami odniesionymi podczas uboju zwierząt. Koca podzielił się statystykami we wpisie na portalu X. W samej stolicy kraju, Ankarze, 1274 osób potrzebowało pomocy. Szef tureckiego resortu zdrowia dodał, że powodem wysokiej liczby zranień jest fakt, że uboju "nie dokonują profesjonaliści". "Tym, którzy jeszcze nie złożyli ofiar, radzimy zwrócenie na to uwagi" - napisał Koca.
ZOBACZ TEŻ: Pielgrzymi umierają od upału
Portal dziennika "Le Parisien" przypomniał w poniedziałek, że według oficjalnego raportu w 2023 roku w ciągu czterech dni obchodów Id al-Adha w Turcji prawie 30 tys. osób zostało rannych. Z kolei indyjski oddział PETA zwrócił uwagę, że ofiara z okazji Święta Ofiarowania "nie musi wiązać się z okrucieństwem ani ubojem zwierząt". Organizacja pisze na swojej stronie internetowej o muzułmanach, którzy w ramach święta decydują się na wolontariat czy przekazują datki potrzebującym.
"Składanie zwierząt w ofierze powoduje więcej cierpienia, normalizując zabijanie i znieczulając dzieci na przemoc wobec zwierząt, a sposób, w jaki zwierzęta są traktowane, transportowane i zabijane, zazwyczaj narusza przepisy dotyczące zabijania zwierząt na mięso" - wskazuje PETA.
ZOBACZ TEŻ: Przejechał psa prowadzonego na smyczy
Źródło: Gazete Oksijen, Le Parisien, PETA India
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERDEM SAHIN