Przeprowadzali rytualne uboje zwierząt, 16 tysięcy osób rannych

Źródło:
Gazete Oksijen, Le Parisien, PETA India
Stambuł. Zwierzęta przeznaczone do uboju w ramach Święta Ofiarowania
Stambuł. Zwierzęta przeznaczone do uboju w ramach Święta Ofiarowania PAP/EPA/ERDEM SAHIN
wideo 2/3
Stambuł. Zwierzęta przeznaczone do uboju w ramach Święta Ofiarowania PAP/EPA/ERDEM SAHIN

Blisko 16 tysięcy osób zostało rannych w Turcji, próbując dokonać uboju rytualnego na zwierzętach w ramach muzułmańskiego Święta Ofiarowania, przekazał w mediach społecznościowych szef tureckiego resortu zdrowia.

Od 16 do 20 czerwca muzułmanie obchodzą Id al-Adha, czyli Święto Ofiarowania, znane również jako Kurban Bajram. Trwające cztery dni święto upamiętnia gotowość proroka Ibrahima (Abrahama) do złożenia w ofierze swojego syna na polecenie Boga. Podobnie jak w przekazie biblijnym Bóg ocalił dziecko i pozwolił Ibrahimowi zabić w zamian baranka. Zgodnie z tradycją wierni składają więc ofiary z kóz, krów czy owiec i spożywają część ich mięsa w gronie rodzinnym, a część oddają potrzebującym. Zwierzęta zabijane są rytualnie, tj. podrzynane są im gardła, aby jak najszybciej doprowadzić do wykrwawienia.

16 tysięcy rannych jednego dnia

Według tureckiego ministra zdrowia Fahrettina Kocy w niedzielę, pierwszego dnia Święta Ofiarowania, około 16 tysięcy osób zgłosiło się do placówek ochrony zdrowia z obrażeniami odniesionymi podczas uboju zwierząt. Koca podzielił się statystykami we wpisie na portalu X. W samej stolicy kraju, Ankarze, 1274 osób potrzebowało pomocy. Szef tureckiego resortu zdrowia dodał, że powodem wysokiej liczby zranień jest fakt, że uboju "nie dokonują profesjonaliści". "Tym, którzy jeszcze nie złożyli ofiar, radzimy zwrócenie na to uwagi" - napisał Koca.

ZOBACZ TEŻ: Pielgrzymi umierają od upału

Portal dziennika "Le Parisien" przypomniał w poniedziałek, że według oficjalnego raportu w 2023 roku w ciągu czterech dni obchodów Id al-Adha w Turcji prawie 30 tys. osób zostało rannych. Z kolei indyjski oddział PETA zwrócił uwagę, że ofiara z okazji Święta Ofiarowania "nie musi wiązać się z okrucieństwem ani ubojem zwierząt". Organizacja pisze na swojej stronie internetowej o muzułmanach, którzy w ramach święta decydują się na wolontariat czy przekazują datki potrzebującym.

"Składanie zwierząt w ofierze powoduje więcej cierpienia, normalizując zabijanie i znieczulając dzieci na przemoc wobec zwierząt, a sposób, w jaki zwierzęta są traktowane, transportowane i zabijane, zazwyczaj narusza przepisy dotyczące zabijania zwierząt na mięso" - wskazuje PETA.

Zwierzęta przeznaczone do uboju na święto Id al-Adha, Stambuł, Turcja (16.06.2024)PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Owca przeznaczona do uboju na święto Id al-Adha, Stambuł, Turcja (16.06.2024)PAP/EPA/ERDEM SAHIN
Byk przeznaczony do uboju na święto Id al-Adha, Stambuł, Turcja (16.06.2024)PAP/EPA/ERDEM SAHIN

ZOBACZ TEŻ: Przejechał psa prowadzonego na smyczy

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: Gazete Oksijen, Le Parisien, PETA India

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ERDEM SAHIN