Turcy uderzają w Syrii. Trump zarzuca "destrukcyjną i fałszywą retorykę"


Prezydent USA Donald Trump wezwał Ankarę do ograniczenia operacji wojskowych w Syrii i unikania ryzyka konfliktu z wojskami USA - poinformował Biały Dom. Trump rozmawiał telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

"Prezydent Trump poinformował o swym zaniepokojeniu eskalacją przemocy w Afrinie w Syrii, która niesie ryzyko zanegowania naszych wspólnych celów w Syrii" - głosi komunikat Białego Domu dotyczący środowej rozmowy telefonicznej obu przywódców.

[Prezydent USA] "wezwał Turcję do deeskalacji, ograniczenia działań militarnych" i unikania sytuacji, w których ofiarami konfliktu będą cywile - kontynuuje Biały Dom.

"Słuszne niepokoje Turcji"

Trump wyraził też zaniepokojenie "destrukcyjną i fałszywą retoryką", po jaką sięga Ankara, a także losem amerykańskich obywateli zatrzymanych w Turcji w związku z obowiązującym tam stanem wyjątkowym.

Amerykański prezydent zaapelował do swego odpowiednika o zacieśnienie współpracy, co ułatwiłoby zajęcie wspólnego stanowiska wobec "słusznych niepokojów Turcji dotyczących jej bezpieczeństwa".

Ofensywa w Syrii

Tureckie wojska od pięciu dni prowadzą w Afrinie ofensywę wymierzoną w Kurdów. Generalnie Ankara walczy z popieranymi przez USA kurdyjskimi milicjami YPG, które wchodzą w skład Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). Celem sił tureckich jest wyparcie bojowników kurdyjskich z okolic Afrinu przy granicy z Turcją.

Wcześniej w środę Erdogan powiedział: - Mam wątpliwości co do człowieczeństwa tych, którzy popierają organizację Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG) i nazywają Turcję najeźdźcą.

Turecki wicepremier Bekir Bozdag oświadczył tego samego dnia, iż jego zdaniem jest mało prawdopodobne, że "Turcja stanie twarzą w twarz z USA" w Manbidż.

W regionie Manbidż w północnej Syrii, około 100 kilometrów na wschód od Afrinu, stacjonują siły specjalne USA.

Dwa tysiące żołnierzy USA

Według danych Pentagonu w całej Syrii znajduje się obecnie około dwóch tysięcy żołnierzy z USA. Ich celem jest walka z tak zwanym Państwem Islamskim (IS) i Al-Kaidą oraz powstrzymywanie rosnących wpływów Iranu w regionie.

SDF były dotychczas głównym sojusznikiem koalicji pod wodzą USA w wojnie z dżihadystami z IS w Syrii. Kontrolują blisko 25 procent syryjskiego terytorium wzdłuż granic z Turcją i Irakiem. Siły kurdyjskie starają się skonsolidować i wzmocnić swe zdobycze terytorialne w północnej Syrii.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: