W środę na Tajwanie doszło do poważnego trzęsienia ziemi. Wyspa jest jednym z miejsc na świecie szczególnie narażonych na takie katastrofy naturalne. Wynika to z jej położenia na obszarze zwanym Pacyficznym Pierścieniem Ognia.
W środę silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło wybrzeże Tajwanu. Epicentrum znajdowało się ok. 25 km na południowy wschód od powiatu Hualien. Doszło do zawalenia się kilkudziesięciu budynków, zginęło co najmniej dziewięć osób, a ponad 1000 zostało rannych. Onotowano ponad 100 wstrząsów wtórnych.
Na Tajwanie stosunkowo często dochodzi do trzęsień ziemi. Wynika to z faktu, że wyspa położona jest w strefie nazywanej Pacyficznym Pierścieniem Ognia.
Pacyficzny Pierścień Ognia - co to jest
Pacyficzny Pierścień Ognia to otaczająca Ocean Spokojny strefa rozciągająca się po łuku na długość około 40 tysięcy kilometrów, wzdłuż krawędzi płyt tektonicznych. W tym miejscu oceaniczna płyta pacyficzna, największa na Ziemi, styka się z innymi płytami tektonicznymi. W obrębie tej strefy, na granicach płyt, znajdują się rowy oceaniczne, wyspy, a także wulkany, których jest tam łącznie ponad 450.
W strefie tej dochodzi do ruchu płyt tektonicznych. Płyty mogą się ze sobą zderzać, w procesie nazywanym subdukcją jedna płyta tektoniczna przesuwa się pod drugą. Płyty mogą też odsuwać się od siebie lub ocierać. Zjawiska te mogą skutkować trzęsieniami ziemi, również wywołującymi tsunami, oraz wybuchami wulkanów. Płyty tektoniczne przesuwają się zwykle średnio o kilka centymetrów rocznie, ale w momencie trzęsienia ziemi mogą się przemieścić o nawet kilka metrów na sekundę.
Właśnie w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia dochodzi do takich katastrof naturalnych najczęściej - to około 90 proc. wszystkich trzęsień ziemi świata. Najbardziej narażeni na występowanie trzęsień ziemi i erupcji wulkanów są zatem mieszkańcy państw, które leżą w obrębie tej strefy. To m.in. zachodnie wybrzeża obu Ameryk, Japonia, Indonezja czy Nowa Zelandia.
Źródło: CNN, tvn24.pl