Trump: Iran igra z ogniem

Świat


Waszyngton będzie niezmiennie stosował "maksymalną presję" na reżim w Teheranie - ogłosił w poniedziałek Biały Dom w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit, przewidziany w porozumieniu z 2015 roku dotyczącym irańskiego programu nuklearnego. W tej sprawie wypowiedział się też Donald Trump.

Amerykański prezydent rozmawiał tego dnia z dziennikarzami w swojej siedzibie.

- Nie mam teraz żadnej wiadomości dla Iranu. Oni wiedzą, z czym igrają i myślę, że igrają z ogniem - zaznaczył Trump.

Wcześniej Biały Dom przekazał w komunikacie, że "dopóki przywódcy (Iranu - red.) nie zmienią swojego kierunku działania", administracja w Waszyngtonie będzie stosowała "maksymalną presję" na Teheran.

Odpowiedź z Teheranu

- Pan Trump powinien zrozumieć, że kiedy używa się języka zastraszania przeciwko cywilizowanemu narodowi, staje się on bardziej zjednoczony - oświadczył we wtorek w państwowej telewizji szef irańskiego parlamentu Ali Laridżani.

Dodał, że groźby Stanów Zjednoczonych zjednoczyły frakcje polityczne w Iranie.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Paryż ostrzega Iran

Francja ostrzegła we wtorek Iran przed podjęciem jakichkolwiek dalszych kroków, które podważałyby porozumienie nuklearne.

Prezydent Emmanuel Macron zakomunikował, że przypomina o "swoim przywiązaniu do pełnego poszanowania porozumienia nuklearnego i zwraca się do Iranu o bezzwłoczną likwidację nadwyżki" uranu.

Jak dodano w oświadczeniu Pałacu Elizejskiego, w najbliższych dniach Macron podejmie kroki, aby zapewnić, że Iran wypełnia swoje zobowiązania i nadal czerpie korzyści gospodarcze z porozumienia. Nie ujawniono jednak, o jakie konkretne działania chodzi. Agencja Reutera zwraca uwagę, że europejskie mocarstwa - Francja, Wielka Brytania i Niemcy - próbują ustanowić system wymiany barterowej z Iranem. Chodzi o umożliwienie przekazania leków i żywności w celu zaspokojenia niektórych potrzeb gospodarczych tego kraju, pomimo sankcji USA. Jednak system nie zapewnia Iranowi przychodów ze sprzedaży ropy, czego domaga się Teheran.

Iran przekracza granicę

W poniedziałkowy wieczor irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kg, ustalony w porozumieniu z 2015 roku dotyczącym programu nuklearnego tego kraju.

Informacje te potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Przedstawiciele irańskich władz zapowiadali ostatnio przekroczenie tego limitu, ponieważ - według Teheranu - po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego pozostali sygnatariusze nie chronią Iranu przed skutkami sankcji, które przywrócił Waszyngton.

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych.

Irański program nuklearnyPAP

Autor: momo/adso / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: