"To nie jest prawda, że nie kocham Rosji. Nie kocham Putina"

"Kocham Rosję, nie kocham Putina. To są dwie różne rzeczy"
"Kocham Rosję, nie kocham Putina. To są dwie różne rzeczy"
Dzień Dobry TVN
Dzień Dobry TVNKto przeciw Putinowi, ten przeciw Rosji?

Obecna władza potrafi naciskać te "guziki", które budzą w ludziach najgorsze instynkty, które odwołują się do tego, czego normalnie człowiek powinien się wstydzić - powiedział w "Dzień dobry TVN" Boris Akunin, znany rosyjski pisarz, który opuścił Rosję po jej agresji przeciwko Ukrainie i aneksji Krymu.

- To nie jest prawda, że nie kocham teraz Rosji. Nie kocham Putina – podkreślił Boris Akunin. - Niestety, na tę chwilę w świecie bardzo często uważane jest, że Putin równa się Rosja. A to absolutnie nieprawda, to są zupełnie dwie różnie rzeczy - dodał.

Zakamarki rosyjskiej duszy

Boris Akunin wyjaśnił w "Dzień dobry TVN" swoje znane stwierdzenie, że "Putin doskonale rozumie rosyjską duszę, zna jej najciemniejsze zakamarki". - Putin dobrze rozumie, jak działa świadomość kolektywna. Ta świadomość to zaledwie część duszy (rosyjskiej) i to ta gorsza - powiedział.

- Obecna władza potrafi naciskać te "guziki", które budzą w ludziach najgorsze instynkty, które odwołują się do tego, czego normalnie człowiek powinien się wstydzić. Ksenofobia, chwalenie się nacjonalizmem, to, że trzeba sprzyjać silnym, a ugniatać słabszych, to wszystko jest w podświadomości masowej. I zła władza to taka, która odwołuje się do tego – tłumaczył.

"10 proc. popiera Putina"

Według pisarza nie należy jednak wierzyć sondażom, z których wynika, że prawie wszyscy Rosjanie popierają politykę Władimira Putin. - Po pierwsze, jeżeli rząd w pełni kontroluje media masowe, to nie ma innego punktu widzenia – zauważył.

– Ale (główny) problem to to, że większość normalnych ludzi w ogóle nie interesuje się polityką. Ich interesuje rodzina, praca, prywatne życie i to jest normalne. Dlatego, jak ktoś spyta, czy popiera Putina, to odpowie "tak, tak, popieram", ale nie należy tego traktować jako poparcia dla Putina – podkreślił. Zdaniem Akunina, w rzeczywistości "10 proc. Rosjan popiera Putina, 10 proc. jest przeciwko, a reszty to nie obchodzi".

Autor stwierdził także, że nie boi się o swoje życie w związku z tym, że tak otwarcie krytykuje obecną władzę w Rosji. – To by była już czysta paranoja. Reżim putinowski jest w pełni skorumpowany, fałszywy, ale to nie jest reżim krwawy, nie ma co przesadzać. Autorytarny tak, ale swoich przeciwników chce nawet nie zabijać, wsadzać do więzienia, ale wyrzucić – powiedział.

Cała rozmowa z Borisem Akuninem na stronie programu "Dzień dobry TVN".

Autor: mm\mtom / Źródło: TVN

Pozostałe wiadomości