TVN24 | Świat

Teksas. San Antonio. Kierowca ciężarówki, w której zginęły dziesiątki migrantów, udawał jednego z nich. Stanął przed sądem

TVN24 | Świat

Autor:
js,
momo/kab
Źródło:
PAP, Reuters

Kierowca ciężarówki, w której na obrzeżach San Antonio w Teksasie znaleziono kilkadziesiąt ciał przemycanych imigrantów, sam udawał ofiarę. 45-latek został aresztowany. W środę stanął przed sądem razem ze swoim współpracownikiem. Grozi im najwyższy wymiar kary.

45-letni Homero Zamorano Jr z Teksasu stanął w środę przed sądem federalnym. Oskarżony jest o przemyt imigrantów, który zakończył się ich śmiercią. Oprócz Zamorano oskarżony został jego domniemany współpracownik 28-letni Christian Martinez, który usłyszał zarzut spisku w celu nielegalnego transportu cudzoziemców. Według Departamentu Sprawiedliwości USA obu mężczyznom grozi kara dożywotniego więzienia, a nawet śmierci.

Według prokuratury policjanci znaleźli Zamorano ukrywającego się w zaroślach. Francisco Garduno, szef meksykańskiego Narodowego Instytutu Migracji, powiedział na konferencji prasowej w środę, że kierowca "udawał jednego z ocalałych".

"Stosy ciał" w ciężarówce

Porzuconą ciężarówkę z migrantami z Meksyku, Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru znaleziono w poniedziałek na obrzeżach San Antonio. Według funkcjonariuszy, którzy jako pierwsi przybyli na miejsce tragedii, nikt nie był przytomny, a tylko kilkanaście osób oddychało. Zostały przetransportowane do szpitali. Liczba zmarłych wzrosła w środę do 53.

Temperatura dochodziła w teksańskim mieście w poniedziałek do 39,4 stopnia Celsjusza. W ciężarówce nie znaleziono zapasów wody, a część pojazdu, w której znajdowali się imigranci, nie była wyposażona w klimatyzację.

Funkcjonariusze opisali, że tylne drzwi przyczepy były uchylone, a wewnątrz znajdowały się "stosy ciał", wiele z nich gorących w dotyku. Część ofiar odkryto na ziemi w pobliżu pojazdu, niektóre z nich nie żyły, inne były obezwładnione. Z oficjalnych relacji nie wynikało jasno, jak doszło do otworzenia drzwi ciężarówki - pisze Reuters.

Około połowa ofiar śmiertelnych to Meksykanie. Większość migrantów, którzy byli transportowani w ciężarówce to mężczyźni, jednak wśród zabitych jest także 13 kobiet. Jedenaście osób, w tym nieletnich, pozostaje w szpitalu - podało biuro medyczne w hrabstwie Bexar. 

Reuters podał, że aresztowano także dwóch obywateli Meksyku podejrzanych o udział w operacji przemytniczej. Jako nielegalni imigranci zostali oskarżeni o posiadanie broni palnej. Sędzia nakazał wszystkim pozostać w areszcie do czasu wstępnego przesłuchania wyznaczonego na piątek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js, momo/kab

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości