Szwedzki sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu. Chodzi o niedostateczną politykę klimatyczną

Greta Thunberg o życiu prywatnym
Marzec 2021: Greta Thunberg dołączyła do aktywistów w ramach globalnego strajku klimatycznego w Sztokholmie
Źródło: Reuters

Występują przesłanki formalne do zajęcia się sprawą - zdecydował szwedzki sąd w sprawie pozwu złożonego przez ekologiczną aktywistkę Gretę Thunberg. To będzie proces o niedostateczną politykę klimatyczną kraju. Thunberg oraz 300 innych osób powołują się w pozwie na Europejską Konwencję Praw Człowieka.

Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko państwu szwedzkiemu. - Doszliśmy do wniosku, że występują przesłanki formalne do zajęcia się sprawą - oświadczył sędzia Olof Roos.

W swoim pozwie Thunberg oraz 300 innych młodych osób powołują się na Europejską Konwencję Praw Człowieka. Ich zdaniem niewystarczające działania państwa na rzecz klimatu sprawiają, że przyszłość dzieci jest zagrożona.

Greta Thunberg
Greta Thunberg
Źródło: Per Grunditz / Shutterstock

Sąd w wydanym oświadczeniu poinformował, że państwo, które reprezentować ma Kanclerz Sprawiedliwości, ma trzy miesiące na ustosunkowanie się do tych zarzutów.

Szwedzkie władze zapowiadają realistyczną politykę klimatyczną

Według profesora prawa ochrony środowiska z Uniwersytetu w Sztokholmie Jonasa Ebbessona proces może potrwać nawet kilka lat, a ewentualna przegrana mogłaby zaszkodzić Szwecji, która jest postrzegana na świecie jako lider w działaniach na rzecz klimatu.

Minister klimatu i środowiska Szwecji Romina Pourmokhtaris oświadczyła, że rozumie obawy aktywistów i zapewniła, że cel zakładający osiągnięcie zerowej emisyjności netto do 2045 roku pozostaje niezmieniony. Organizacja Aurora rozpoczęła zbiórkę na rzecz pokrycia kosztów procesu.

W Szwecji jesienią 2022 roku władzę przejęły partie prawicowe, które zapowiedziały realistyczną politykę klimatyczną i powrót do energetyki jądrowej. Według konserwatywnych polityków koszty zielonej transformacji powinny w mniejszym stopniu dotykać zwykłych obywateli.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: