Prezydent ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i Finlandii
Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i FinlandiiTVN24
wideo 2/5
Duda: rosyjska agresja zmieniła spojrzenie Szwecji i FinlandiiTVN24

Prezydent Andrzej Duda ratyfikował traktaty w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - przekazała w piątek wieczorem sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

7 lipca Sejm przyjął dwie ustawy: o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i - analogicznie - Finlandii. 20 lipca jednogłośnie ustawy przyjął Senat. 22 lipca Andrzej Duda podpisał ustawy upoważniające go do ratyfikacji akcesji obu krajów do Sojuszu Północnoatlantyckiego w Porcie Wojennym w Gdyni na pokładzie ORP Generał Tadeusz Kościuszko.

- Te dwa, bardzo ważne i wielkie, kraje naszej części świata, Finlandia i Szwecja, których dotyczą ustawy przed momentem przeze mnie podpisane przez wiele dziesięcioleci, a w przypadku Szwecji można mówić o stuleciach, pozostawały de facto państwami neutralnymi. Zarówno w Szwecji, jak i Finlandii nie było przekonania co do tego, czy kraje te powinny należeć do wielkiej wspólnoty bezpieczeństwa, jaką jest Sojusz Północnoatlantycki. Nie było przekonania społecznego - mówił wtedy prezydent.

Dodał, że "rosyjska agresja, jej nagłość, gwałtowność i dramatyczne okrucieństwo pamiętane ostatni raz z czasów drugiej wojny światowej, zdecydowanie zmieniły to spojrzenie".

Andrzej Duda podpisał ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO 22 lipca Jakub Szymczuk/KPRP

Po wejściu w życie ustaw prezydent mógł ratyfikować traktaty w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu. "Pan prezydent ratyfikował dziś protokoły dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO" - przekazała w piątek PAP sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Szwecja i Finlandia coraz bliżej Sojuszu

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę, Szwecja i Finlandia w połowie maja złożyły formalny wniosek o przyjęcie ich w skład NATO. Na początku lipca ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Oba kraje mają obecnie status państw zaproszonych do NATO i mogą uczestniczyć w naradach Sojuszu bez prawa głosu. Równolegle w krajach członkowskich NATO trwa proces ratyfikacji protokołów akcesyjnych.

Aby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP, tvn24.pl