Ukraina dostanie od Wielkiej Brytanii 2,26 miliarda funtów pożyczki na wsparcie zdolności obronnych. W Londynie odbędzie się specjalny szczyt poświęcony Ukrainie, obronności i bezpieczeństwu. W sobotę świadczenia emerytalno-rentowe zostały zwaloryzowane o 5,5 procent. Podwyżka jest automatyczna. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 marca.
1. Spotkanie Zełenskiego z brytyjskim premierem i umowa na ponad dwa miliardy funtów
Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Rachel Reeves i minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko podpisali w sobotę umowę o udzieleniu Ukrainie pożyczki w wysokości 2,26 miliarda funtów. Przy podpisaniu umowy w tej sprawie byli prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Keir Starmer.
CZYTAJ WIĘCEJ: Zełenski wyszedł od Starmera z umową
"Pierwsza transza finansowania z pożyczki ma zostać wypłacona Ukrainie w przyszłym tygodniu" - poinformowano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa finansów. Wcześniej Zełenski w serwisie Telegram napisał, że pożyczka ma być spłacana z przychodów pochodzących z zamrożonych rosyjskich aktywów.
Zełenski w sobotę spotkał się ze Starmerem na Downing Street. Przed rozmowami premier Wielkiej Brytanii zapewnił, że Londyn będzie stał u boku Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba.
2. Szczyt w Londynie w sprawie Ukrainy
W niedzielę w Londynie odbędzie się specjalny szczyt poświęcony Ukrainie, obronności i bezpieczeństwu. Starmer zaprosił na spotkanie kilkunastu europejskich liderów, w tym premiera Polski Donalda Tuska oraz przywódców: Francji, Niemiec, Danii, Włoch, Holandii, Norwegii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Czech, Rumunii i Turcji. W rozmowach wezmą udział także prezydent Ukrainy, sekretarz generalny NATO Mark Rutte, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz szef Rady Europejskiej Antonio Costa.
CZYTAJ WIĘCEJ: W niedzielę specjalny szczyt w sprawie Ukrainy. Kancelaria podała plan wizyty Tuska
3. Prezydent Ukrainy znów zabrał głos po kłótni w Białym Domu
"Amerykanie pomogli uratować nasz naród. Ludzie i prawa człowieka są na pierwszym miejscu. Jesteśmy naprawdę wdzięczni. Chcemy tylko silnych relacji z Ameryką i naprawdę mam nadzieję, że będziemy je mieć" - napisał w sobotę na platformie X prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Nastąpiło to dzień po jego kłótni w Białym Domu z prezydentem Donaldem Trumpem. "Jesteśmy bardzo wdzięczni Stanom Zjednoczonym za całe wsparcie. Jestem wdzięczny prezydentowi Trumpowi, Kongresowi za ich dwupartyjne wsparcie (demokratów i republikanów - red,) i Amerykanom" - napisał prezydent na oficjalnym kanale X. Dodał, że "Ukraińcy zawsze doceniali to wsparcie, szczególnie w ciągu tych trzech lat pełnoskalowej inwazji (Rosji)".
4. Pierwszy komentarz prezydenta Dudy po spotkaniu Zełenski-Trump
Prezydent Andrzej Duda w sobotę po raz pierwszy skomentował piątkową kłótnię Zełenskiego z Trumpem. Przyznał, że "doszło do impasu". Dodał, że jego zdaniem "trzeba wrócić do stołu rozmów".
- Zełenski powinien wrócić do tego stołu i, zachowując spokój, powinien negocjować - dodał prezydent. Pytanie padło podczas briefingu prezydenta na lotnisku przed wylotem do USA. Duda przyleciał w niedzielę rano czasu polskiego do Chicago na spotkanie z Polonią, a potem uda się do Nowego Jorku, gdzie w ONZ będzie przemawiał.
5. Watykan o stanie zdrowia papieża
Stan kliniczny papieża Franciszka jest stabilny - poinformował Watykan w sobotę w przekazanym dziennikarzom biuletynie medycznym. W komunikacie podano, że papież "nie ma gorączki, kontynuuje tlenoterapię i nie miał nowego kryzysu oddechowego".
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowy komunikat w sprawie zdrowia papieża
6. Miliony Polaków z wyższymi świadczeniami
Sobota to dzień podwyżki dla milionów emerytów i rencistów. 1 marca 2025 świadczenia emerytalno-rentowe zostały zwaloryzowane o 5,5 procent. Podwyżka jest automatyczna, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków.
Autorka/Autor: momo/akw
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: CHRIS J. RATCLIFFE/EPA/PAP