Rozmowa szefa ONZ z nominalnym przywódcą Korei Północnej


Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotkał się krótko z nominalnym przywódcą Korei Północnej - przewodniczącym prezydium parlamentu Kim Jong Namem w Pjongczangu, gdzie rozpoczęły się XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie - podał w piątek rzecznik ONZ.

- (Guterres) rzeczywiście odbył krótką wymianę zdań z przewodniczącym Kimem, podczas której ponownie wyraził nadzieję (...), że wszystkie strony zdecydują się na dialog, by doprowadzić do pokojowej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego - oświadczył dziennikarzom rzecznik Farhan Haq.

Do spotkania Guterresa z Kimem, który przewodniczy północnokoreańskiej delegacji na olimpiadę w Pjongczangu, miało dojść podczas uroczystego obiadu zorganizowanego przed ceremonią otwarcia Igrzysk.

Wiceprezydent USA Mike Pence nie był obecny na tym obiedzie, inaczej siedziałby przy jednym stole z prezydentem Korei Płd. Mun Dze Inem oraz z Kim Jong Namem - zauważa agencja prasowa AFP.

Napięcia na Półwyspie Koreańskim

Pod koniec 2017 roku Guterres wysłał do Korei Północnej swego zastępcę do spraw politycznych Jeffreya Feltmana w celu wysondowania szans na złagodzenie napięć między komunistycznym reżimem w Pjongjangu a społecznością międzynarodową. Według niepotwierdzonych doniesień Feltman wrócił z Korei Północnej głęboko zaniepokojony brakiem szans na zatrzymanie zbrojeń atomowych Pjongjangu, który w jego ocenie nie chce obecnie negocjować.

Znaczny wzrost aktywności komunistycznego reżimu w Pjongjangu w ubiegłym roku wywołał ostre reakcje wspólnoty międzynarodowej i wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

W listopadzie 2017 roku Korea Północna przeprowadziła kolejny test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), a dwa miesiące wcześniej dokonała szóstej próby jądrowej, którą oceniono jako najsilniejszą z dotychczasowych.

Igrzyska w Pjongczangu rozpoczęły się w piątek i potrwają do 25 lutego. W tym roku w związku z igrzyskami doszło do przełomowego, pierwszego od dwóch lat oficjalnego spotkania przedstawicieli obu Korei.

Autor: tmw//now / Źródło: PAP