Dwa dni rozmów. O czym będą dyskutować przywódcy państw NATO

nato
Mircea Geoana, zastępca sekretarza generalnego NATO: szczyt w Madrycie będzie przełomowy

Od kolacji z królem Hiszpanii Filipem VI rozpoczął się szczyt NATO w Madrycie. Tematem rozmów przywódców będzie między innymi akcesja Finlandii i Szwecji, a przede wszystkim wzmocnienie Sojuszu wobec agresji rosyjskiej na Ukrainę. Oto najważniejsze tematy, jakimi zajmą się przedstawiciele 30 państw.

Dyplomaci, z którymi rozmawiał Reuters, spodziewają się, że liderzy uzgodnią między innymi dalsze formy pomocy dla Ukrainy, zwiększenie wydatków NATO na obronność i wspólne sposoby na przeciwstawienie się militarnemu rozwojowi Chin. Mają też rozważyć przerzucenie dodatkowych wojsk do państw bałtyckich, w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Gospodarze szczytu - pisze Reuters - będą apelować, by NATO skupiło się również na południowej flance i odpowiedziało na kryzys migracyjny oraz zagrożenie ze strony działających w Afryce bojówek.

Na szczycie pojawią się liderzy Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej. Mają forsować zwiększenie obecności Sojuszu w rejonie Indo-Pacyfiku, co miałoby być kontrą wobec chińskiej dominacji.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Sprzeciwia się Turcja

Rozmowy w Madrycie skupią się niewątpliwie wokół starań Finlandii i Szwecji o przystąpienie do NATO. Dążenia te - spowodowane rosyjskim atakiem na Ukrainę - mogą doprowadzić dokładnie do tego, czego obawia się i czemu chce zapobiegać Władimir Putin - poszerzenia i wzmocnienia Sojuszu.

Jedność w NATO była jednak zaburzona. Turcja głośno sprzeciwiała się akcesji Finlandii i Szwecji, oskarżając oba kraje o wspieranie kurdyjskich bojowników. We wtorek nastąpił przełom po podpisaniu przez te kraje wspólnego memorandum na rzecz "rozszerzenia pełnego poparcia przeciwko zagrożeniom dla bezpieczeństwa".

Aktualnie czytasz: Dwa dni rozmów. O czym będą dyskutować przywódcy państw NATO

"Konkretne kroki naszego przystąpienia do Sojuszu zostaną uzgodnione przez sojuszników NATO w ciągu najbliższych dwóch dni, ale decyzja ta jest nieuchronna" - podkreślił prezydent Finlandii Sauli Niinisto.

Komentatorzy przewidują, że w kuluarach madryckiego szczytu może dojść do rozmowy między prezydentem USA Joe Bidenem i prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Czytaj także: