Jens Stoltenberg przedstawia postanowienia szczytu przywódców państw członkowskich NATO. W Brukseli obradowali oni kilka godzin, poruszając przede wszystkim kwestię inicjatywy "NATO 2030", a także relacje z Chinami i Rosją.
- Nie wchodzimy w nową zimną wojnę z Chinami. Chiny nie są naszym wrogiem. Ale musimy razem - jako Sojusz - reagować na wyzwania, które Chiny stanowią dla naszego bezpieczeństwa – mówił przed startem szczytu sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg dziennikarzom w kwaterze głównej NATO.
Głównym tematem rozmów szefów państw, premierów i ministrów miała być inicjatywa "NATO 2030", której celem jest wzmocnienie jedności Sojuszu i przygotowanie go na wyzwania przyszłości.
Ustalenia poniedziałkowego szczytu NATO przedstawił Jens Stoltenberg.
Zakończyła się konferencja prasowa szefa NATO.
Szef Sojuszu: świat stał się bardziej skomplikowany i siłą Sojuszu jest to, że potrafi dostosować się i odpowiedzieć na wyzwania bardziej skomplikowanego świata
Stoltebnerg: NATO jest dokładnie tym samym, czym było w momencie założenia. Ma chronić sojuszników przed potencjalnymi zagrożeniami. Jednak wyzwania i zagrożenia się zmieniły.
Stoltenberg zapewnił także o solidarności Sojuszu z Gruzją. – Wprowadziliśmy polityczne wsparcie, praktyczne wsparcie – mówił, wskazując m.in. na ośrodki szkoleniowe w tym kraju.
Szef NATO pytany o sytuację na Ukrainie: Moim przekazem jest to, że NATO pozostaje solidarne z Ukrainą. Zapewniliśmy silne polityczne wsparcie dla terytorialnej integralności i suwerenności Ukrainy. Zapewniliśmy praktyczne wsparcie.
Stoltenberg: siłą NATO jest to, że choć są między nami różnice, potrafimy usiąść razem, wypracować rozwiązania i wystąpić z silnym, wspólnym i jasnym przekazem.
Stoltenberg: Nasze relacje z Rosją są na najniższym poziomie od zimnej wojny. Agresywne działania Moskwy są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. NATO pozostaje wierne swojemu dwutorowemu podejściu: gotowości do obrony i dialogu. Utrzymamy silną obronę, jednocześnie pozostając gotowi do rozmowy.
Stoltenberg podkreślił, że NATO będzie wspierać siły rządu afgańskiego finansowo i szkoleniowo
Szef NATO podkreślił, że po dwóch dekadach obecność wojskowa NATO w Afganistanie dobiega końca.
Szef NATO: państwa członkowskie zgodziły się na nową politykę cybernetyczną NATO
Szef NATO: poprzez porozumienie w sprawie inicjatywy „NATO 2030”, liderzy podjęli decyzję o umocnieniu naszego Sojuszu i lepszego dopasowania się do potrzeb w przyszłości
Stoltenberg: by zrobić więcej wspólnie, państwa członkowskie NATO zgodziły się, by wspólnie więcej inwestować w NATO
Szef NATO: liderzy zgodzili się wprowadzić inicjatywę "NATO 2030"
Stoltenberg: drzwi NATO pozostają otwarte dla wszystkich demokracji w Europie
Stoltenberg: wszyscy liderzy zgodzili się, że w obliczu globalnych wyzwań Europa i Ameryka Północna muszą silnie stać przy NATO. Żeby bronić naszych wartości i naszych interesów. Zwłaszcza w czasach, gdy reżimy autorytarne, takie jak Rosja i Chiny, rzucają wyzwanie porządkowi międzynarodowemu opartemu na zasadach"
Szef NATO Jens Stoltenberg: dzisiaj otworzyliśmy nowy rozdział naszego Sojuszu
Rozpoczęła się konferencja prasowa Jensa Stoltenberga.
Prezydent USA Joe Biden i szef NATO Jens Stoltenberg
Nadal czekamy na konferencję prasową Jensa Stoltenberga. Szef NATO miał zabrać głos o 16.15.
Przywódców państw NATO powitano prezentacją
NATO jest gotowe do odpowiedzi militarnej na atak w lub z przestrzeni kosmicznej – napisano we fragmencie roboczego komunikatu końcowego szczytu Sojuszu, do którego dotarła agencja Reutera.
W dokumencie ze szczytu Sojuszu, do którego wersji roboczej dotarła agencja Reutera, może się pojawić zapis o tym, że działalność Chin stanowi "systemowe wyzwanie" dla NATO.
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET