Prezydent: nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra

Źródło:
PAP
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
wideo 2/4
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział podczas rozpoczętego w czwartek dwudniowego szczytu Inicjatywy Trójmorza w Sofii, że w ciągu najbliższych kilku lat możemy spodziewać się w całym regionie szeregu ambitnych projektów. Prezydent Joe Biden podczas zdalnego wystąpienia zapewnił, że Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem Inicjatywy.

W czwartek w stolicy Bułgarii rozpoczął się dwudniowy szczyt Inicjatywy Trójmorza. Podczas debaty w ramach towarzyszącego szczytowi Forum Biznesowego prezydent Andrzej Duda zwracał uwagę, że inicjatywa z roku na rok się rozwija. - Nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza to strategiczna odpowiedź naszego regionu na obecne wyzwania, w szczególności po pandemii. Jednocześnie wzmacnia to spójność Unii Europejskiej i wzbogaca relacje transatlantyckie - przekonywał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ocenił, że mikroekonomiczne fundamenty współpracy państw Inicjatywy Trójmorza są solidne, a perspektywa szybkiej odbudowy - jak najbardziej optymistyczna. Prezydent oświadczył, że zgodnie z danymi Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego przewidywany wzrost PKB w Europie Środkowej w roku 2022 będzie wahał się między 4,1 a 4,8 procent.

"Staliśmy się docenianym modelem współpracy i przykładem dla innych regionów"

Duda przewidywał, że w ciągu kilku lat możemy spodziewać się w całym regionie szeregu ambitnych projektów w sektorze energii, transportu i infrastruktury cyfrowej. - Nie mam wątpliwości, że Inicjatywa Trójmorza już teraz odgrywa kluczową rolę w budowaniu Europy jutra – oświadczył prezydent.

Zwracał uwagę na coraz większe zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza wśród państw na całym świecie. - Staliśmy się docenianym modelem współpracy i przykładem dla innych regionów (…) Dzisiaj Inicjatywa Trójmorza to przykład, za którym należy podążać – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent: Inicjatywa Trójmorza ma gigantyczny potencjał

Podczas debaty polski prezydent podzielił się refleksjami ze swojej samochodowej podróży do Grecji, którą odbył 10 lat temu. Wskazywał, że była to bardzo długa droga, ponieważ "nie było autostrad". Dlatego kiedy został posłem, a następnie europosłem, wspierał pomysł budowy drogi Via Carpatia - trasę relacji Północ-Południe. Prezydent mówił, że Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych w Polsce.

Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych
Prezydent Duda: Via Carpatia to jedna z największych inwestycji drogowych

Duda wskazywał też, jak wielka była różnica między Niemcami a Polską, która wiele lat temu nie miała autostrad. - To dlatego Niemcy są naszym strategicznym partnerem w Inicjatywie Trójmorza, bo mają najlepszą sieć połączeń drogowych nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na całym świecie – powiedział prezydent.

Biden o "silnym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza"

Podczas zdalnego wystąpienia prezydent USA Joe Biden zapewnił o "silnym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza", wskazując, że ma ona niezwykły potencjał i wzmocni bezpieczeństwo regionu, na czym – jak mówił – skorzysta cały świat. - Stany Zjednoczone będą niezawodnym partnerem na każdym kroku – podkreślił.

- Cieszymy się, że razem będziemy mogli pokazać, jak demokracje potrafią przewodzić swoimi wartościami i wychodzić naprzeciw potrzebom swoich obywateli: pokonując pandemię COVID-19, budując prężniejszą gospodarkę oraz inwestując w wysokiej jakości infrastrukturę, w przejrzysty sposób – mówił Biden.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wskazywał na potrzebę łączenia Inicjatywy Trójmorza z projektami UE: Europejskim Zielonym Ładem oraz Planem Odbudowy. Jak wskazywał, są to narzędzia, które pozwolą zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z odbudową po pandemii COVID-19, patrząc na przyszłe wyzwania: przemianę w bardziej zieloną i cyfrową Europę.

Prezydent Bułgarii: Inicjatywa jest platformą, która ma wytyczyć drogę dla wzrostu ekonomicznego

Gospodarz spotkania prezydent Bułgarii Rumen Radew podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza jest platformą, która ma wytyczyć drogę dla wzrostu ekonomicznego w obszarach energetyki, transportu i cyfryzacji, by zbudować zgodną, zjednoczoną i prosperującą Europę.

Przyznał, że jest świadomy, iż jest to bardzo trudny i ambitny cel, ale - jak mówił - Inicjatywa ma wielki potencjał, który może być uwolniony dzięki współpracy, rozwojowi wzajemnych stosunków i wdrażaniu nowoczesnych modeli partnerstwa biznesowego.

Prezydent Bułgarii przypomniał, że powstały w 2019 roku Fundusz Trójmorza, dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu, zrealizował do tej pory trzy projekty, po jednym w każdym z obszarów: energetyki, transportu i cyfryzacji.

Inicjatywa Trójmorza

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Ideą tego przedsięwzięcia jest pobudzanie rozwoju gospodarczego państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.

Forum Regionów Trójmorza to projekt zainicjowany przez prezydenta Dudę w 2018 roku w Rzeszowie. W tym roku, drugiej edycji Forum Regionów Trójmorza w Lublinie towarzyszy Samorządowy Kongres Gospodarczy skupiający m.in. przedstawicieli administracji samorządowej, sektora nauki i biznesu z 12 państw członkowskich Inicjatywy Trójmorza.

Autorka/Autor:pp//rzw

Źródło: PAP