"Szczere obawy dotyczące ostatnich wydarzeń". Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim

Źródło:
PAP
Filipińska straż przybrzeżna na Morzu Południowochińskim
Filipińska straż przybrzeżna na Morzu Południowochińskim
Reuters
Filipińska straż przybrzeżna na Morzu PołudniowochińskimReuters

Władze Australii i Japonii we wspólnym oświadczeniu skrytykowały działania Pekinu na Morzu Południowochińskim. Rządy tych krajów nazwały je niebezpiecznymi. Na akwenie dochodzi do starć okrętów straży przybrzeżnej tych państw.

"Wyrażamy szczere obawy dotyczące ostatnich wydarzeń na Morzu Południowochińskim, w tym intensyfikacji chińskich niebezpiecznych i groźnych działań wobec Filipin, które wielokrotnie miały miejsce" - napisały we wspólnym oświadczeniu władze Japonii i Australii po spotkaniu ich ministrów spraw zagranicznych i obrony w Queenscliff.

Oba kraje zadeklarowały, że będą kontynuować swoje starania w celu włączenia Japonii w sojusz bezpieczeństwa AUKUS, w którym uczestniczą Australia, USA i Wielka Brytania.

Spory na Morzu Południowochińskim

Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej. Chiny uznają prawie cały akwen za swoje terytorium i spierają się z szeregiem innych państw, w tym z Filipinami, o poszczególne jego obszary.

Sytuacja w Azji PołudniowowschodniejMaciej Zieliński/PAP

W 2016 roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy orzekł, że roszczenia Chin nie mają podstaw w prawie międzynarodowym, ale Pekin odrzucił tę decyzję.

Ławica Sabina, którą Chińczycy nazywają Xianbin, leży około 120 kilometrów od filipińskiej wyspy Palawan. Manila zarzuciła Pekinowi, że próbuje usypać tam sztuczną wyspę, niszcząc przy tym koralowce. Władze Chin temu zaprzeczają.

Chińska straż przybrzeżna zaatakowała filipiński okręt, zdjęcie z 2023 rokuFacebook/Philippine Coast Guard

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Philippine Coast Guard