Bruksela chce nadal monitorować wywóz szczepionek poza Unię

Źródło:
PAP

Rzecznik Komisji Europejskiej poinformował, że rządy państw UE poparły plan przedłużenia do końca września mechanizmu monitorowania i potencjalnego ograniczenia wywozu szczepionek COVID-19 z Unii. Daje on Brukseli możliwość ograniczenia wywozu szczepionek przez firmy farmaceutyczne, które nie przestrzegają swoich zobowiązań wobec UE.

Decyzja toruje Komisji Europejskiej drogę do formalnego przedłużenia w najbliższych dniach mechanizmu do końca września. W przeciwnym razie wygasłby on z końcem czerwca tego roku. Komisja Europejska ustanowiła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek pod koniec stycznia bieżącego roku w celu ograniczenia wywozu szczepionek przez firmy farmaceutyczne co do których uznano, że nie przestrzegają swoich zobowiązań wobec UE w zakresie dostaw.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Mechanizm ten nie stanął na przeszkodzie wyeksportowaniu setek milionów szczepionek wyprodukowanych w UE do dziesiątków krajów na całym świecie. Został on wykorzystany do zablokowania tylko jednego transportu 250 tysięcy dawek szczepionek koncernu AstraZeneca do Australii w marcu po tym, jak brytyjsko-szwedzka firma zmniejszyła dostawy do UE. 

Autorka/Autor:tas//rzw

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: