"Z każdym dniem można zauważyć, że medycyna powoli uzyskuje przewagę nad chorobą"

Źródło:
PAP

Jesteśmy pewni wszystkich szczepionek, które używane są w Wielkiej Brytanii - zadeklarował premier Boris Johnson. Jego zdaniem dzięki tym preparatom możliwe jest "wyjście z sytuacji". - Z każdym dniem można zauważyć, że medycyna powoli uzyskuje przewagę nad chorobą - powiedział szef brytyjskiego rządu w czasie wizyty w zakładzie produkującym testy na obecność koronawirusa.

Boris Johnson odniósł się w ten sposób do doniesień, że szczepionka stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca w niewielkim stopniu zapobiega lekkiej i umiarkowanej formie COVID-19 po zakażeniu południowoafrykańskim wariantem wirusa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Jesteśmy bardzo pewni wszystkich szczepionek, których używamy i jak myślę, ważne jest, aby ludzie pamiętali, że wszystkie z nich, jak sądzimy, są skuteczne w zapewnianiu wysokiego stopnia ochrony przed poważną chorobą i przed śmiercią, co jest najważniejsze - powiedział brytyjski premier podczas wizyty w Derby w zakładzie produkującym testy na obecność koronawirusa.

Zdaniem Johnsona "w szczególności w przypadku szczepionki Oxford/AstraZeneca, są mocne dowody na to, że powstrzymuje ona również przenoszenie wirusa". - Myślę, że w przypadku szczepionki Oxford/AstraZeneca redukcja transmisji to 67 procent - dodał Johnson, nawiązując do opublikowanych w zeszłym tygodniu wyników badań na ten temat.

- Nie mam wątpliwości, że szczepionki ogólnie będą oferować wyjście z sytuacji. I z każdym dniem można zauważyć, że medycyna powoli uzyskuje przewagę nad chorobą - podkreślił brytyjski premier.

Szczepionka dostosowywana do mutacji

W Wielkiej Brytanii używane są obecnie dwie szczepionki przeciw COVID-19: opracowana wspólnie przez firmy Pfizer i BioNTech oraz przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmę AstraZeneca.

Wcześniej w poniedziałek firma AstraZeneca poinformowała, że zaczęła dostosowywać swoją szczepionkę tak, aby skutecznie działała przeciw południowoafrykańskiemu wariantowi koronawirusa.

"Uniwersytet Oksfordzki i AstraZeneca rozpoczęły dostosowywanie szczepionki przeciwko tej odmianie i szybko przeprowadzą badania kliniczne, tak aby była gotowa do podania jesienią, gdyby zaszła taka potrzeba" - napisała firma w komunikacie.

Autorka/Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: