Orban gości Putina. "Wizyta prezydenta to zawsze dla nas wielki zaszczyt"

02.02.2017 | Druga wizyta w ciągu dwóch lat. Prezydent Rosji u Orbana
02.02.2017 | Druga wizyta w ciągu dwóch lat. Prezydent Rosji u Orbana
Fakty TVN
Fakty TVNPutin przyleciał w czwartek do Budapesztu (materiał "Faktów" TVN z 2 lutego)

Na wspólnej czwartkowej konferencji prasowej z prezydentem Władimirem Putinem, który przybył tego dnia z wizytą na Węgry, premier tego kraju Viktor Orban opowiedział się za zniesieniem sankcji UE wobec Rosji. - Niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych - oświadczył. Mówił też o "zaszczycie", jakim zawsze jest dla Węgrów wizyta rosyjskiego prezydenta.

- Antyrosyjska polityka w ostatnich latach stała się niestety modna – powiedział Obran, cytowany przez agencję RIA Nowosti. – Właśnie w takich warunkach musieliśmy bronić swoich kontaktów gospodarczych – dodał, przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z Władimirem Putinem.

Wizyta Putina to "zaszczyt"

Premier Węgier mówił, że "wizyta prezydenta Rosji to zawsze dla nas (Węgrów - red.) wielki zaszczyt". - Przeprowadziliśmy długie, bardzo udane rozmowy. W centrum uwagi były kwestie gospodarcze. Zapewne wiecie, że dążymy do utrzymania przejrzystych i dobrych kontaktów z Rosją – dodał Orban, zwracając się do dziennikarzy.

Jak podaje RIA Nowosti , szef rządu węgierskiego ocenił, że sankcje nałożone na Rosję przez Unię Europejską wywarły bardzo negatywny wpływ na obrót handlowy między obydwoma państwami i należałoby je znieść.

Powtórzył tym samym swoje stanowisko, podtrzymywane niezmiennie od ponad dwóch lat.

- Węgry podtrzymują stanowisko, że niegospodarczych problemów nie można rozwiązywać za pomocą środków gospodarczych i nie jest słuszne przenoszenie pozagospodarczych konfliktów na teren gospodarki - mówił też w czwartek Viktor Orban, wyrażając nadzieję, że wkrótce dojdzie do "dobrej współpracy rosyjsko-europejskiej".

- Dzięki niestroniącej od ryzyka, oddanej pracy ostatnich lat uratowaliśmy w rosyjsko-węgierskich kontaktach wszystko, co było można, i mamy dobry punkt wyjściowy, by kiedy świat wreszcie wróci do logiki i ducha współpracy, węgierska gospodarka startowała z dobrej pozycji na rynkach rosyjskich - oświadczył.

Orban rozmawiał z Putinem m.in. o projekcie rozbudowy węgierskiej elektrowni w Paksu (Rosja i Węgry podpisali porozumienie w sprawie budowy dwóch nowych reaktorów w 2014 roku).

Premier Węgier podkreślił, że "udało się już usunąć znaczną część przeszkód w dwustronnej współpracy nuklearnej". Wyraził nadzieję, że Unia Europejska wkrótce podejmie decyzję w jedynej "otwartej kwestii" w tej sprawie, jaka jeszcze pozostała.

Rozbudowa elektrowni pod lupą KE

Putin ze swej strony powiedział, że znaczną uwagę podczas rozmów poświęcono współpracy gospodarczej, w tym rozbudowie elektrowni atomowej w Paksu. - Ta inwestycja wartości 12 mld euro stworzy 10 tys. nowych miejsc pracy – podkreślił.

Rosyjski prezydent powiedział, że jego kraj jest gotów sfinansować 100 proc. kosztów rozbudowy elektrowni, ale Orban oznajmił, że Węgry nie zamierzają renegocjować warunków umowy w tej sprawie, przewidującej kredyt strony rosyjskiej do wysokości 10 mld euro.

- Jesteśmy przekonani, że nasze porozumienia pod każdym względem odpowiadają przepisom UE, i dlatego liczymy, i tak też uzgodniliśmy, że w tym roku już się rozpoczną prace wstępne w terenie, a w 2018 r. będziemy mogli rozpocząć faktyczne prace wykonawcze - oświadczył. Komisja Europejska zamknęła w listopadzie 2016 roku postępowanie przeciwko Węgrom za umowę z Rosją w sprawie projektu modernizacji elektrowni jądrowej w Paksu. KE zrezygnowała z kwestionowania przyznania Rosjanom kontraktu bez procedury przetargowej. KE wciąż prowadzi jednak postępowanie dotyczące możliwej pomocy państwa i tym samym naruszenia zasad pomocy publicznej przy rozbudowie siłowni.

Orban o rosyjskim gazie

Putin zapewnił, że rosyjski gaz „zawsze na 100 proc.” będzie docierać na rynek węgierski. Orban ze swej strony oświadczył, że trudno uniknąć kwestii stabilności dostaw przez Ukrainę i Węgrom zawsze zależało na dywersyfikacji szlaku dostaw. Nie wykluczył przy tym, że Węgry mogłyby otrzymywać gaz np. przez Turcję lub z Gazociągu Północnego przez Słowację.

Orban wspomniał też o planach rozpoczęcia rozmów ze stroną rosyjską o dostawach gazu rosyjskiego na Węgry po 2021 r.

Putin dodał, że uzgodniono, iż należy zacieśnić współpracę w dziedzinie walki z międzynarodowym terroryzmem. „Zgadzamy się, że trzeba zjednoczyć nasze wysiłki” – powiedział.

Autor: tas / Źródło: PAP, RIA Nowosti, kremlin.ru

Pozostałe wiadomości