Wysłuchanie stron w sprawie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej. Unijny trybunał podał termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rzecznik rządu o odpowiedzi polskiego rządu przesłanej do TSUE w sprawie wniosku o środki tymczasowe
Rzecznik rządu o odpowiedzi polskiego rządu przesłanej do TSUE w sprawie wniosku o środki tymczasoweTVN24
wideo 2/4
Rzecznik rządu o odpowiedzi polskiego rządu przesłanej do TSUE w sprawie wniosku o środki tymczasoweTVN24

9 marca przed Wielką Izbą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej obędzie się wysłuchanie stron w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o tymczasowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego - przekazał w piątek TSUE.

Polska przesłała w czwartek do Trybunału odpowiedź w sprawie wniosku Komisji Europejskiej o środki tymczasowe - zawieszenie nieuznawanej przez polski Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Rząd polski zaapelował do TSUE o odrzucenie wniosku KE w sprawie środków tymczasowych. Ponadto zwrócił się do Trybunału o przesłuchanie w charakterze świadków sędziów Izby Dyscyplinarnej.

Wysłuchanie stron w sprawie Izby Dyscyplinarnej 9 marca

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przekazał, że wysłuchanie stron odbędzie się 9 marca przed Wielką Izbą TSUE.

Jak wyjaśnił reporter TVN24 Michał Tracz, na ten dzień do Luksemburga zaproszeni zostaną przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu, aby przedstawić sędziom swoje zdanie. Po wysłuchaniu stron Trybunał podejmie decyzję. Nie jest związany żadnymi terminami. Wiele wskazuje na to, że cała procedura może zakończyć się w marcu lub w kwietniu.

Wysłuchanie stron w sprawie Izby Dyscyplinarnej odbędzie się przez Wielką Izbą TSUEcuria.europa.eu

Wniosek Komisji Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej

Komisja Europejska 10 października 2019 roku zdecydowała o skierowaniu skargi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów w Polsce, "aby chronić sędziów przed kontrolą polityczną". Jak uzasadniano, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w skład której wchodzą wyłącznie sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, którą z kolei powołuje Sejm w procedurze o charakterze politycznym.

W styczniu Komisja wystąpiła do TSUE o środki tymczasowe w tej sprawie. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona.

Jeśli środki tymczasowe zostaną zasądzone, to KE będzie mogła wystąpić do TSUE o zasądzenie kar pieniężnych. W przypadku sprawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej kara grożąca za niestosowanie się do zakazu wynosiła minimum 100 tysięcy euro dziennie. Ostatecznie wycinkę wstrzymano i kar nie naliczano.

Autorka/Autor:ft//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CURIA