TVN24 | Świat

Największa susza od ponad 40 lat. 13 milionów osób cierpi z powodu głodu

TVN24 | Świat

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP

W rejonie Rogu Afryki około 13 milionów osób głoduje. Jest to spowodowane dotkliwą suszą - przekazała agencja Associated Press, powołując się na oświadczenie Światowego Programu Żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W regionie Rogu Afryki, inaczej zwanym Półwyspem Somalijskim, trwa największa susza od 1981 roku. Dotkliwie wpływa na warunki życia społeczności pasterskich i rolniczych w południowej i południowo-wschodniej Etiopii, południowo-wschodniej i północnej Kenii oraz południowo-środkowej Somalii.

Wskaźniki niedożywienia w regionie są wysokie. ONZ oszacowała, że potrzebuje 327 milionów dolarów, aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby 4,5 miliona ludzi w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i pomóc społecznościom afrykańskim w radzeniu sobie w obliczu klęski nieurodzaju.

Prognozy pogorszenia warunków

"Trzy z rzędu niepomyślne pory deszczowe zdziesiątkowały plony i doprowadziły do niespotykanie wysokiej śmiertelności zwierząt gospodarskich. Niedobory wody i pastwisk zmuszają rodziny do opuszczania domów i powodują nasilanie się konfliktów między społecznościami" - napisano w oświadczeniu Światowego Programu Żywnościowego. Prognozy opadów poniżej średniej grożą pogorszeniem się warunków w nadchodzących miesiącach.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości