Setki Brytyjczyków i Belgów przyłączają się do Państwa Islamskiego

Sympatyk islamskiego ekstremizmu na demonstracji w Londynie
Sympatyk islamskiego ekstremizmu na demonstracji w LondynieWikipedia (CC BY SA 2.0) | Voyou Desoeuvre

263 Belgów i ponad 700 obywateli Wielkiej Brytanii wyjechało, aby walczyć po stronie Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Wielu z nich wraca z powrotem. Według władz Wielkiej Brytanii, niektórzy mogli nawet zostać celowo odesłani do Europy, aby organizować zamachy terrorystyczne.

- Szacujemy, że 70 procent Belgów, którzy są w Syrii, przyłączyło się do Państwa Islamskiego (IS). Belgowie są wszędzie, gdzie aktywne jest IS - przyznał szef służb bezpieczeństwa Belgii (Staatsveiligheid) Jaak Raes, cytowany w piątek przez dziennik "L'Echo".

Natomiast brytyjska policja przedstawiła w czwartek dane, z których wynika, że ponad 700 obywateli Wielkiej Brytanii wyjechało do Syrii, z czego połowa już wróciła i stanowi niemałe zagrożenie.

W piątek także prokuratura w Sarajewie poinformowała, że dwunastu obywateli Bośni i Hercegowiny (BiH) oskarżono o utworzenie organizacji terrorystycznej i wyjazdy do Syrii, by walczyć w szeregach Państwa Islamskiego. Rząd BiH szacuje, że do Syrii i Iraku wyjechało ok. 200 Bośniaków (Muzułmanów).

Dżihadyści "lepiej zorganizowani niż sądzono"

Słowa Raesa, które szybko obiegły belgijskie media, padły 4 maja na seminarium w Federalnym Urzędzie Ochrony Konstytucji w Berlinie. Dopiero teraz jednak nagranie z tego spotkania zostało ujawnione przez dziennikarzy. Raes mówił na nim m.in., że rekrutowani w Belgii bojownicy Państwa Islamskiego są lepiej zorganizowani i przeszkoleni niż wcześniej sądzono. Przyznał, że służbom jest trudno śledzić wszystkich, którzy chcą się przyłączyć do terrorystów. Według podanych przez niego danych z 263 obywateli Belgii, którzy wyjechali walczyć do Syrii, 56 zginęło, a 122 wróciło do kraju. Szef belgijskiego wywiadu ostrzegał, że część z bojowników, którzy wrócili z Syrii, stworzyła sieć, która może zajmować się szkoleniem i rekrutowaniem osób do komórek terrorystycznych przez lata.

"IS zamierza przeprowadzić ataki w Europie"

Szef brytyjskiej komórki antyterrorystycznej Mark Rowley oświadczył, że w ubiegłym roku dokonano 338 aresztowań z powodu przestępstw mających związek z działalnością terrorystyczną, co stanowiło o jedną trzecią więcej niż w roku 2013. Według Rowleya "znaczna liczba" z 700 Brytyjczyków, którzy wyjechali do Syrii, próbowała przyłączyć się do bojowników Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują części terytorium Iraku i Syrii. Około połowy z tych, którzy udali się do tego regionu, wróciło do Wielkiej Brytanii - szacuje komórka antyterrorystyczna. - IS i inne grupy terrorystyczne próbują wyreżyserować ataki w Wielkiej Brytanii; zachęcają obywateli brytyjskich, by podróżowali do Syrii, aby tam walczyć i się szkolić, starają się ich skłonić do przeprowadzenia i tu ataków - oświadczył Mark Rowley. Zaznaczył, że zagrożenia mają różny charakter - czasem to pojedyncze osoby pragnące przeprowadzić brutalny atak, kiedy indziej zaś to bardziej wyrafinowane i ambitne skoordynowane spiski zorganizowanych siatek przestępczych. Wśród aresztowanych w 2014 roku 11 proc. stanowiły kobiety, a 17 proc. - ludzie poniżej 20. roku życia.

Oskarżeni "zaakceptowali radykalną ideologię"

Akt oskarżenia sarajewskiej prokuratury jest efektem serii aresztowań i przeszukań, prowadzonych w Bośni i Hercegowinie przez ostatnie osiem miesięcy. Prokuratura podkreśla, że w ramach tej operacji skonfiskowano broń, amunicję, materiały wybuchowe i specjalistyczny sprzęt wojskowy. - Oskarżonym zarzuca się, że jako członkowie tzw. wspólnoty salafickiej, zorganizowanej poza oficjalnymi strukturami instytucji wspólnoty islamskiej BiH (...), zaakceptowali radykalną ideologię tzw. Państwa Islamskiego zorganizowanego na terytorium Syrii i Iraku, zbierali środki i wyjeżdżali z BiH w celu przyłączenia się do organizacji terrorystycznych - głosi oświadczenie prokuratury. Poinformowano, że oskarżeni wyjeżdżali w latach 2013 i 2014 do Turcji, a stamtąd nielegalnie udawali się do Syrii, gdzie przebywali przez kilka miesięcy i uczestniczyli w działalności terrorystycznej. W zeszłym roku w Bośni i Hercegowinie wprowadzono karę do 10 lat więzienia dla tych, którzy walczą w konfliktach za granicą bądź rekrutują bojowników do walki w takich konfliktach, a po powrocie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Muzułmanie stanowią 45 proc. ludności BiH.

UE: największy odsetek dżihadystów jest w Belgii

Belgia ma najwyższy odsetek bojowników IS na osobę w UE. Dla porównania, z sześciokrotnie ludniejszej Wielkiej Brytanii do Syrii wyjechało ok. 700 osób. Raes jako powód wskazał działalność belgijskiej islamistycznej grupy Sharia4Belgium, która zajmowała się rekrutowaniem bojowników do Syrii. Komórka ta została rozbita przez służby, a jej liderzy skazani w tym roku na wieloletnie więzienia.

Ugrupowanie złożone z młodych salafitów było aktywne od 2010 roku i działało w wielu belgijskich miastach, a w szczególności w Antwerpii i regionie Brukseli. Sharia4Belgium dążyła do obalenia państwa belgijskiego i zastąpienia go państwem islamskim.

Zwiększony stopień zagrożenia w Wielkiej Brytanii

W ubiegłym roku Wielka Brytania zwiększyła u siebie alarm antyterrorystyczny (do 2. stopnia pod względem zagrożenia), co oznaczało, iż groźbę zamachu uznano za dość wysoką. Ostrzegano jednocześnie przed zagrożeniem ze strony zradykalizowanych Brytyjczyków, uczestniczących wcześniej w walkach w Syrii i Iraku. Wśród nich znalazł się urodzony w Kuwejcie Londyńczyk Mohammed Emwazi, nazywany przez media "Dżihadi Johnem". Według nich to on pojawia się na wielu nagraniach wideo Państwa Islamskiego, na których obcina głowy zakładnikom z Zachodu. Władze Wielkiej Brytanii twierdzą, że co roku udaremniają wiele poważnych spisków od czasu zamachów przeprowadzonych w roku 2005 przez czterech młodych brytyjskich islamistów w londyńskim metrze i autobusie miejskim; zginęły wówczas 52 osoby oraz czterej zamachowcy samobójcy.

[object Object]
ONZ: w Iraku natrafiono na ponad 200 zbiorowych grobów ofiar ISReuters
wideo 2/20

Autor: fil/sk / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Voyou Desoeuvre

Raporty: