Senat USA przytłaczającą większością głosów 91:2 zgodził się na wejście Macedonii Północnej do NATO. To polityczne wsparcie dla władz w Skopje po braku zgody państw Unii Europejskiej na otwarcie negocjacji akcesyjnych z tym krajem.
W ocenie szefa senackiej komisji spraw zagranicznych Jima Rischa decyzja izby wyższej amerykańskiego parlamentu, wyrażająca zgodę na włączenie Macedonii Północnej do NATO, to dobra wiadomość dla Europy i jej obronności.
Jim Risch stwierdził, że pokazuje to wszystkim Europejczykom, iż są "mile widziani" i "drzwi dla nich są otwarte". - Rosjanie nienawidzą takich spraw, nienawidzą powiększania NATO - dodał.
Jedyni senatorowie, którzy opowiedzieli się przeciwko przystąpieniu Macedonii Północnej do NATO to Rand Paul oraz Mike Lee z Partii Republikańskiej. Na głosowaniu nie było obecnych kilku demokratycznych senatorów ubiegających się o nominację swojej partii w wyborach prezydenckich.
"Unia Europejska nie spełniła swojej obietnicy"
Przeważająca większość przywódców unijnych podczas zakończonego w piątek szczytu opowiedziała się za otwarciem przez Unię Europejską rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią, ale zabrakło jednomyślności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że sprawę zablokowała Francja, która przy wsparciu Danii i Holandii apelowała wręcz o rewizję całej procedury akcesyjnej.
Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew w sobotę zaapelował o przeprowadzenie przedterminowych wyborów, wyrażając "rozczarowanie i oburzenie" decyzją państw członkowskich UE.
- Potraktowano nas bardzo niesprawiedliwie. Unia Europejska nie spełniła swojej obietnicy - mówił Zaew dziennikarzom w Skopje, dodając, że taka decyzja to "historyczny błąd".
Starania o przystąpienie Macedonii Płn. do UE do niedawna blokowała Grecja z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia. Ateny uważały, że używanie przez Skopje nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.
Jednak w 2018 roku Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu. W lutym była jugosłowiańska republika na mocy porozumienia z Prespy oficjalnie zmieniła nazwę z Macedonii na Macedonia Północna.
Autor: asty / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: public domain | U.S. National Guard / Dyana Allen