Świat

"Poważne naruszenie międzynarodowego prawa". ONZ zaniepokojone planami Netanjahu

Świat


Sekretarz generalny ONZ Antoni Guterres nie kryje zaniepokojenia planami izraelskiego premiera. Jego zdaniem jeśli zostałyby wdrożone, stanowiłyby "poważne naruszenie prawa międzynarodowego". Benjamin Netanjahu ogłosił we wtorek, iż w przypadku wygrania wyborów parlamentarnych zarządzi aneksję palestyńskich terenów.

Benjamin Netanjahu podczas wtorkowej konferencji prasowej zaprezentował plany aneksji Doliny Jordanu, części Zachodniego Brzegu i terenów palestyńskich administrowanych przez Izrael.

- Takie kroki, jeśli zostaną wdrożone, stanowiłyby poważne naruszenie prawa międzynarodowego - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. - Byłoby to druzgocące dla możliwości ożywienia negocjacji i pokoju regionalnego i poważnie podważyłoby możliwość rozwiązania konfliktu poprzez utworzenie dwóch państw - dodał.

Wcześniej zaniepokojenie wyraziło także ministerstwo spraw zagranicznych Rosji, które stwierdziło, że realizacja planów izraelskiego premiera może spowodować "gwałtowny wzrost napięć w regionie i pogrzebanie nadziei na długo oczekiwany pokój między Izraelem i jego arabskimi sąsiadami".

Palestyńskie tereny w cieniu kampanii wyborczej

Netanjahu oświadczył we wtorek, że jeśli wygra przyszłotygodniowe wybory parlamentarne, ogłosi aneksję Doliny Jordanu. Wyjaśnił, że zamierza włączyć do Izraela wszystkie osiedla żydowskie na całym Zachodnim Brzegu Jordanu, ale zrobi to dopiero po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone planu pokojowego dla Bliskiego Wschodu i konsultacji z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Dolina Jordanu rozciąga się od Morza Martwego na południu do izraelskiego miasta Bet Szean na północy. Zajmuje powierzchnię około 2400 kilometrów kwadratowych i stanowi około 30 procent terenów Zachodniego Brzegu Jordanu. Ocenia się, że w Dolinie i w rejonie północnych brzegów Morza Martwego mieszka około 65 tysięcy Palestyńczyków i 11 tysięcy izraelskich osadników.

Izrael zajął Zachodni Brzeg Jordanu, Strefę Gazy i wschodnią część Jerozolimy w wyniku wojny sześciodniowej w roku 1967. W 2005 roku Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy, lecz setki tysięcy żydowskich osadników pozostają we Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu. Sprzeciwiają się temu Palestyńczycy.

Izrael i PalestyńczycyPAP

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: