Czwartek w Sejmie. Wniosek o odwołanie Bodnara, informacja w sprawie podkomisji smoleńskiej, tabletka dzień po

Źródło:
PAP
Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara
Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla BodnaraTVN24
wideo 2/4
Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla BodnaraTVN24

Dziś Sejm zajmie się wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, a także projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, dotyczącym tabletki dzień po. Do porządku dziennego włączono też informację na temat działalności podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

O złożeniu wniosku o odwołanie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, w drugiej połowie stycznia poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. W uzasadnieniu do wniosku oceniono, że działania szefa MS "stanowią poważne naruszenia zasad porządku konstytucyjnego oraz prawnego RP".

Jak podkreślono, wniosek o odwołanie ministra Bodnara "jest niezbędny dla ochrony naszego systemu prawnego i zapewnienia przestrzegania konstytucji oraz zasady państwa prawa jako fundamentów naszego społeczeństwa".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara

Według autorów wniosku, Adam Bodnar "próbował bezprawnie usunąć" prok. Dariusza Barskiego ze stanowiska Prokuratora Krajowego. Zwrócono też m.in. uwagę na decyzję ministra ws. przystąpienia Polski do Prokuratury Europejskiej. "To decyzja o doniosłym znaczeniu, ponieważ poprzez jej realizację następuje oddanie części suwerenności Polski" - czytamy.

W uzasadnieniu zwrócono też m.in. uwagę na odwołanie 144 prokuratorów z delegacji oraz na odwołanie Prokuratorów z Krajowej Rady Prokuratorów.

"Wszystkie opisane powyżej działania obecnego Ministra Sprawiedliwości Adama Bodnara wskazują, że konsekwentnie łamie on prawo i lekceważy zasady konstytucyjne, działa na szkodę interesów RP oraz jej suwerenności i bezpieczeństwa" - czytamy w uzasadnieniu.

Głosowanie nad wnioskiem odbędzie się bezpośrednio po debacie. Posłowie będą też głosować nad wnioskami o odrzucenie w pierwszym czytaniu dwóch obywatelskich projektów ustawy - Tak dla rodziny, nie dla gender oraz nad nowelizacją Prawa o zgromadzeniach.

Informacja w sprawie podkomisji smoleńskiej

Do porządku dziennego włączono informację na temat działalności utworzonego przez Antoniego Macierewicza Zespołu ds. oceny funkcjonowania podkomisji do ponownego zbadania wypadku lotniczego pod Smoleńskiem w 2010 roku.

Posłowie uzupełnią też skład komisji śledczej ds. wyborów korespondencyjnych. W minionym tygodniu komisja wykluczyła ze swojego składu posła PiS Pawła Jabłońskiego.

Sejm wysłucha również informacji prezesa Rady Ministrów w sprawie działań rządu w związku z protestem rolników w Polsce oraz informacji o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2023 r.

posiedzenie Sejmu

Tabletka dzień po

Odbędzie się także głosowanie nad projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego, dotyczącym tzw. tabletki dzień po. Rządowa nowelizacja przewiduje, że bez recepty dostępny będzie dla osób powyżej 15 lat jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu).

Tabletkę z nim (ellaOne) należy zażyć jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, maksymalnie do 120 godzin od współżycia.

Antykoncepcja awaryjna, potocznie nazywana tabletką "dzień po", stosowana jest już po odbytym stosunku seksualnym, który był niezabezpieczony lub gdy inne zastosowane metody antykoncepcji okazały się niewystarczające. Zapobiega ona zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji. Nie powoduje ona przerwania istniejącej ciąży.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP