Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawienia
Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawieniaTVN24
wideo 2/11
Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawieniaTVN24

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka w środę wieczorem zajęła się wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Ostatecznie posłowie negatywnie zaopiniowali ten wniosek. Podczas dyskusji Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski nazwał Bodnara "ministrem destruktorem". - Jak pan używa takich różnych pięknych sformułowań pod moim adresem, to mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to jest taki syndrom odstawienia - odpowiedział Bodnar.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE KOMISJI W TVN24 GO

Komisja sprawiedliwości i praw człowieka zajęła się w środę wnioskiem PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. O złożeniu wniosku o odwołanie Bodnara w drugiej połowie stycznia poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. W czwartek nad tym wnioskiem będą debatowali posłowie na sali plenarnej.

Po kilkugodzinnych obradach posłowie zdecydowali w głosowaniu o negatywnym zaopiniowaniu tego wniosku. Za poparciem wniosku głosowało 14 posłów, przeciw było 20, żadna osoba nie wstrzymała się od głosu.

Kaleta: Bodnar zaczął rządzić na podstawie woli politycznej

Na początku obrad komisji głos zabrał przedstawiciel wnioskodawców, były wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski.

- Wniosek, który przedłożyliśmy, ma związek z niespotykaną po odzyskaniu przez Polaków prawa do samostanowienia po 1989 roku skalą nadużyć, łamania prawa - szczególnie konstytucji - przez osobę, która z racji na powierzone zadania powinna stać w pierwszym rzędzie obrońców demokracji i prawa - mówił Kaleta. Dodał, że "Adam Bodnar sprzeniewierzył się złożonemu ślubowaniu". 

- Adam Bodnar to minister destruktor, ale jednocześnie symbol nowej władzy, która dąży do zmiany prawa obowiązującego w Polsce, a przyjmuje doktrynę jego niestosowania i nieistnienia. To doktryna opierania się wyłącznie o własne przekonania wyrażone w uchwałach, opiniach, komunikatach. Tego typu źródła, nie prawa, lecz politycznych przekonań, były przez ostatnie dwa miesiące podstawą do siłowego przejmowania kolejnych instytucji w naszym państwie - mówił dalej Kaleta.

 - Pan Bodnar miał szukać podstawy prawnej swoich działań do rzekomego naruszenia praworządności przez poprzedni rząd. Nie znalazł, więc zaczął rządzić na podstawie woli politycznej. A to skutkuje tym, że bardzo łatwo jest dzisiaj znaleźć przepisy, które tymi działaniami naruszył. Dla ministra Bodnara nie istnieje dzisiaj ani konstytucja, ani ustawy o sądach powszechnych, KRS, Sądzie Najwyższym czy prawo o prokuraturze. 

Kaleta ocenił, że "to doktryna Bodnara, inaczej doktryna nieistnienia". - Przyjął założenie, że tam, gdzie mu się prawo uchwalane po 2015 roku nie podoba, to po prostu to prawo nie istnieje, nie wiąże go, nie obowiązuje - mówił dalej.  

Kaleta: Bodnar zaczął rządzić na podstawie woli politycznej
Kaleta: Bodnar zaczął rządzić na podstawie woli politycznejTVN24

Bodnar: proces legislacyjny dotyczący naprawy praworządności będzie bardzo intensywny

- W sumie mnie to trochę dziwi, że pan widzi we mnie taką sprawczość w sytuacji, kiedy dopiero rozpoczęliśmy proces legislacyjny i ten proces legislacyjny - chciałbym zapewnić - będzie bardzo intensywny. Ustawa o KRS już została złożona do Sejmu, później pójdzie ustawa o ustroju sądów powszechnych, będzie ustawa o Sądzie Najwyższym, ustawa o Trybunale Konstytucyjnym, będzie wreszcie ustawa o pracownikach sądów i prokuratur, o której niestety zapomniano w ostatnich latach. I kilka jeszcze innych rozwiązań, w tym także taka ustawa, o którą zabiegam już od dziesięcioleci, ustawa o wykonywaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - wyliczał minister sprawiedliwości.

- Ale skoro tak patrzymy w kwestie historyczne, to chciałbym jednak przypomnieć, co się działo w ciągu ostatnich lat, bo pan poseł tak bardzo łatwo rzuca te oskarżenia, ale jakby na to nie patrzeć, to w ciągu ostatnich ośmiu lat doszło do tego, że kilku sędziów w Polsce zostało zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego, że został zbudowany cały mechanizm dyscyplinarnego represjonowania sędziów, że były prowadzone kampanie oszczercze pod adresem sądów. Czekamy na wyjaśnienie afery hejterskiej, w którą - jak wszystko na to wskazuje - zaangażowani byli przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości - przypominał.

- Możemy sobie przypomnieć, jak to było z degradacjami prokuratorów na mocy ustawy uchwalonej w 2016 roku, ile osób zostało objęte degradacjami. Nie odwołaniem z delegacji, tylko degradacjami. Bez jakiejkolwiek możliwości odwołania się czy nawet jakiejkolwiek możliwości dyskusji - mówił dalej. Dodał, że "na różne sposoby prokuratura była wykorzystywana do tego, aby przykrywać różne niegodziwości, które się zdarzyły w ciągu ostatnich lat".

Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawienia

W następnej części swojego wystąpienia Bodnar ponownie odniósł się do słów, jakie pod jego adresem skierował Sebastian Kaleta.

- Jak pan używa takich różnych pięknych sformułowań pod moim adresem, to mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to jest taki syndrom odstawienia, że byście bardzo chcieli (...) tak dalej tkwić w tym schemacie rozdawania pieniędzy, nieponoszenia żadnych odpowiedzialności, rozdawania kart - zwrócił się do przedstawiciela Suwerennej Polski.

- To, co jest dla mnie jednym z największych wyzwań, z którymi się mierzę obecnie wraz z moim wspaniałym zespołem, do którego mam absolutne zaufanie, to to, że my z jednej strony musimy mierzyć się z naprawieniem rzeczywistości, która została przez was stworzona, w której doszło do nadużycia zaufania obywatela, zasady zaufania obywatela w stosunku do państwa i na różne sposoby były łamane reguły praworządności - mówił dalej.

- Te wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka czy Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wzięły się z powietrza, one są bardzo konsekwentnym wynikiem działań, które były spowodowane przez ostatnie lata, ale także to, z czym muszę się mierzyć, to po prostu sytuacja w Ministerstwie Sprawiedliwości - powiedział.

Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawienia
Bodnar: mam wrażenie, że to, co towarzyszy Suwerennej Polsce, to syndrom odstawieniaTVN24

Paszyk: ten wniosek absolutnie zasługuje na odrzucenie

Na słowa Sebastiana Kalety zareagował Krzysztof Paszyk, szef klubu PSL-Trzeciej Drogi.

- Co zostawiliście, z czego was dzisiaj Polacy będą kojarzyć w tym wymiarze sprawiedliwości? Że jest 2-3 razy dłużej przed sądami, że jest kilkukrotnie drożej, że nie ma absolutnie żadnego poczucia sprawiedliwości po tych ośmiu latach - zwrócił się do przedstawicieli poprzedniego obozu rządowego. Stwierdził, że "nie ma najmniejszego zaufania społecznego do tych działań i nie było". - Będą was pamiętać za to, że pieniądze, które miały służyć wyrównywaniu niesprawiedliwości, zapewnieniu opieki ofiarom przestępstw, poszły w kwocie wielu milionów złotych na zakup oprogramowania służącego prześladowaniu opozycji i inwigilowaniu opozycji, bo do tego został użyty Pegasus - mówił dalej.

- Będą pamiętali, że te reformy i te wasze działania tolerowały grupę hejterską w prokuraturze, która miała za zadanie nie ścigać przestępców, nie wychodzić naprzeciwko oczekiwaniom, które obiecaliście obywatelom, tylko nietolerowanych, nielubianych przez władze prokuratorów ścigała, dyskredytowała, obrażała, szykanowała - kontynuował Paszyk.

- W imieniu klubu parlamentarnego Polskie Stronnictwo Ludowe-Trzecia Droga uważamy, że absolutnie ten wniosek, który złożyliście, jest bezzasadny. Nie ma dzisiaj ani cienia wątpliwości, ani cienia zarzutu do działalności pana ministra Adama Bodnara - podkreślił.

Dodał, że wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Bodnara jest "podszyty czystą hipokryzją" i "absolutnie zasługuje na odrzucenie".

Paszyk: ten wniosek absolutnie zasługuje na odrzucenie
Paszyk: ten wniosek absolutnie zasługuje na odrzucenieTVN24

Wójcik do Bodnara: uczestniczy pan w zamachu na demokrację

Głos zabrał również były wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, także z Suwerennej Polski.

- Szanowny panie ministrze, te ostatnie kilka tygodni to jest taki brutalny zamach na polską demokrację. Pan uczestniczy w tym zamachu i wiem, że pan się dobrze bawi dzisiaj, ale jako profesor, wie pan, powinien pan przynajmniej wiedzieć, że każda władza kiedyś się skończy i pan za to, co dzisiaj robi, co zrobił przez te ostatnie kilka tygodni, odpowie pan politycznie i odpowie pan karnie - zwrócił się do Bodnara.

Bodnar: celem jest doprowadzenie do rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego

Głos zabierali także zastępcy Adama Bodnara. Wiceminister Dariusz Mazur odpowiadał na pytanie dotyczące przyszłości tzw. neosędziów. - Jeżeli chodzi o sytuację statusu prawnego tzw. neosędziów, nie uważam, żeby to było jakieś określenie uwłaczające. Nie ma w tym nic pejoratywnego, natomiast chodzi o to, żeby w ten sposób określić osoby, które zostały nominowane czy też promowane z udziałem Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku, która jest w sposób oczywisty organem wadliwym - powiedział.

Natomiast wiceminister Arkadiusz Myrcha mówił o potrzebie odpolitycznienia prokuratury. Zapewniał, że "wszystkim zależy na tym, żeby prokuratura była wolna od polityki i to jest priorytetem".

O zmianach w prokuraturze mówił także w kolejnym swoim wystąpieniu minister Bodnar. - Moim celem jest doprowadzenie do rozdzielenia urzędu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Przedstawiłem publicznie projekt założeń do tej ustawy. Myślę, że w ciągu dwóch, trzech tygodni przygotujemy projekt i damy go do konsultacji społecznych - powiedział.

Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla Bodnara
Sejmowa komisja negatywnie o wniosku w sprawie wotum nieufności dla BodnaraTVN24

Autorka/Autor:mjz//mrz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości
NIK krytycznie o programie odtwarzania posterunków

NIK krytycznie o programie odtwarzania posterunków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wiem od wielu konsulów, że sprawa była znacznie szersza, to była jakaś tragiczna operacja na bezpieczeństwie narodowym - tak o aferze wizowej mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. - Mam swoje informacje. Uważam, że to jest początek, bo to nie jest kwestia tylko jednego Edgara Kobosa. To nie jest kwestia tylko jednego wiceministra Piotra Wawrzyka - dodał.

Kowal o aferze wizowej: Mam swoje informacje. To nie jest kwestia jednego wiceministra

Kowal o aferze wizowej: Mam swoje informacje. To nie jest kwestia jednego wiceministra

Źródło:
TVN24

Rodzice uczniów, którzy w ubiegłym roku otrzymali laptopy, mogą odetchnąć z ulgą. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Finansów, które zwalnia z obowiązku zapłaty PIT od tego sprzętu. To istotny dokument, bo czas rozliczeń z fiskusem za 2023 mija wraz z końcem kwietnia.

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Ważne rozporządzenie w sprawie PIT. Dotyczy setek tysięcy osób

Źródło:
tvn24.pl

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński zeznawał przed komisją śledczą do spraw afery wizowej. Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma martwicę trzustki - podała Nowaja Gazieta.Jewropa. Z kolei Departament Stanu USA przedstawił coroczny raport dotyczący przestrzegania praw człowieka. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 23 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 23 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 23 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Rzadka choroba jelit spowodowała, że obywatel Belgii został oczyszczony z zarzutu prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, na zespół fermentacji jelitowej zwany autobrowarem (ABS) cierpi... pracownik browaru.

Pracownik browaru cierpi na zespół autobrowaru. Dzięki temu uniknie kary

Pracownik browaru cierpi na zespół autobrowaru. Dzięki temu uniknie kary

Źródło:
PAP

Na koniec kadencji Parlamentu Europejskiego Politico przyznało szesnaście antynagród, którymi wyróżniono eurodeputowanych mających "szczególne" zasługi dla europejskiej legislacji.

Samotna wilczyca, największy buntownik, najdziksze wyjście. Antynagrody dla europosłów

Samotna wilczyca, największy buntownik, najdziksze wyjście. Antynagrody dla europosłów

Źródło:
PAP, Politico

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Ibuprofen Dr. Max. Powodem jest stwierdzenie nieprawidłowości w zakresie jednego z parametrów.

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Popularny lek przeciwbólowy wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że spotka się z premierem Donaldem Tuskiem w sprawie możliwości dołączenia przez Polskę do programu Nuclear Sharing. Dodał, że "oczywistą sprawą jest to, że współpracujemy ze sobą w sprawach dotyczących polityki zagranicznej i w każdej innej sprawie, w której będzie potrzeba".

Sprawa broni jądrowej w Polsce. Prezydent: spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem

Sprawa broni jądrowej w Polsce. Prezydent: spotkam się z premierem Donaldem Tuskiem

Źródło:
PAP, TVN24

Departament Stanu USA przedstawił coroczny raport dotyczący przestrzegania praw człowieka, w którym przeanalizowano sytuację w 2023 roku. W części dotyczącej Polski mowa jest o tym, że prawa człowieka, w tym prawa kobiet, były jednym z czołowych tematów ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Stwierdza jednocześnie, że wciąż istnieją "poważne problemy z niezależnością sądownictwa", wskazuje też na "odizolowane" antysemickie incydenty, wymieniając wśród nich gaszenie świec chanukowych w Sejmie przez posła Grzegorza Brauna.

Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowieka. Jest mowa o Polsce

Departament Stanu USA przedstawił raport o przestrzeganiu praw człowieka. Jest mowa o Polsce

Źródło:
PAP

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zakład produkcyjny Levi Strauss w Płocku ma zostać zlikwidowany do końca listopada. Pracę straci 650 osób. W poniedziałek podpisano porozumienie dotyczące odpraw dla zwalnianych pracowników. Szczegóły wypracowanych rozwiązań nie zostały ujawnione.

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Gigant likwiduje fabrykę w Polsce. Jest porozumienie w sprawie odpraw

Źródło:
PAP

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow ma martwicę trzustki, która nie pozostawia szans na jego pełny powrót do zdrowia - podała Nowaja Gazieta.Jewropa. Według informacji niezależnej gazety jego prawdopodobnym następcą jest bliski współpracownik i dowódca czeczeńskiego specnazu Apti Ałaudinow.

Media: Ramzan Kadyrow usłyszał diagnozę. Bez szans na pełny powrót do zdrowia

Media: Ramzan Kadyrow usłyszał diagnozę. Bez szans na pełny powrót do zdrowia

Źródło:
PAP

Rosjanie znów zaatakowali Charków. Uderzyli między innymi w wieżę telewizyjną. Media społecznościowe obiegło nagranie, na którym widać dym z masztu oraz moment, w którym duża część instalacji wali się na ziemię. W mieście są problemy z sygnałem telewizyjnym - informują lokalne władze.

Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła. Nagranie

Atak na Charków. Wieża telewizyjna zniszczona, duża część runęła. Nagranie

Źródło:
Reuters, PAP

Lekarze w mieście Rafah na południu Strefy Gazy wykonali cesarskie cięcie u kobiety, która zginęła w izraelskim ataku - informują przedstawiciele służby zdrowia w palestyńskiej enklawie. Ważąca niespełna półtora kilograma dziewczynka trafiła do szpitala, jej stan określa się jako stabilny.

Noworodek uratowany z łona zmarłej matki. Kobieta zginęła w izraelskim ataku 

Noworodek uratowany z łona zmarłej matki. Kobieta zginęła w izraelskim ataku 

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Dziewięć złotych i pięć srebrnych nagród trafiło do dziennikarzy oraz tytułów TVN Warner Bros. Discovery na World Media Festivals w Hamburgu. Wśród laureatów znalazły się między innymi reportaże dziennikarzy "Czarno na białym" i "Superwizjera" TVN.

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

TVN Warner Bros. Discovery z 14 nagrodami na World Media Festivals 2024

Źródło:
tvn24.pl

Oregano jest najbardziej fałszowaną przyprawą w Unii Europejskiej - wskazują autorki publikacji w biuletynie Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jakie przyprawy możemy znaleźć w opakowaniach, w których powinno znajdować się oregano?

Wskazano "najbardziej fałszowaną" przyprawę w UE. Co naprawdę jemy?

Wskazano "najbardziej fałszowaną" przyprawę w UE. Co naprawdę jemy?

Źródło:
tvn24.pl

Kataplazmy są zawieszone w osoczu krwi, przykłada się na skórę, mają szeroki kąt widzenia czy to płacz z łkaniem? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadał pan Rafał Biliński z Wrocławia.

Czym są kataplazmy? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym są kataplazmy? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Wielka Brytania to kolejny kraj, w którym obserwuje się gwałtowny wzrost liczby zachorowań na odrę. W rozmowie ze stacją Sky News matka pięciomiesięcznej dziewczynki, która trafiła do szpitala po tym, jak zapadła na tę wysoce zakaźną chorobę, mówiła o "przerażających" objawach. Coraz więcej przypadków notuje się również w Polsce.

Rośnie liczba zachorowań na odrę. Rodzice o "przerażających" objawach

Rośnie liczba zachorowań na odrę. Rodzice o "przerażających" objawach

Źródło:
Sky News, PAP, tvn24.pl

Kierowca w Ustce wjechał na przejście dla pieszych na czerwonym świetle i przed szkołą potrącił troje nastolatków. Trafili oni do szpitala, nie wiadomo, w jakim są stanie.

Nastolatkowie potrąceni przed szkołą na pasach

Nastolatkowie potrąceni przed szkołą na pasach

Źródło:
TVN24

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) opublikował ostrzeżenie dotyczące 13 partii mąki migdałowej marki Fivio. Powodem jest przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn w surowcu wykorzystanym do produkcji - czytamy w komunikacie.

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Kilkanaście partii mąki wycofanych z rynku. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Hiszpański żołnierz zginął w poniedziałek podczas ćwiczeń na poligonie w Bemowie Piskim na północnym wschodzie Polski. Wojskowy uczestniczył w manewrach NATO. "Cześć jego pamięci!" - pożegnało go polskie MON w mediach społecznościowych.

Hiszpański żołnierz zginął na poligonie w Polsce

Hiszpański żołnierz zginął na poligonie w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sąd Okręgowy w Białymstoku utrzymał wyrok pierwszej instancji w sprawie mężczyzny oskarżonego o zakłócanie mszy w jednym z kościołów w mieście oraz obrazę uczuć religijnych kilku osób. Jak wynika z ustaleń, mężczyzna zachowywał się w trakcie mszy głośno i agresywnie.

Pół roku więzienia za zakłócenie nabożeństwa. Skazany tłumaczył się "głupotą"

Pół roku więzienia za zakłócenie nabożeństwa. Skazany tłumaczył się "głupotą"

Źródło:
PAP

Małżeństwo z dzieckiem przechodziło obok zabytkowego budynku "szkoły tramwajarzy" przy Kawęczyńskiej. Nagle na ulicę poleciały odłamki szkła. W oknach zabytku rodzina zauważyła młodocianych chuliganów. Chłopcy w wieku 10, 12 i 13 lat trafili w ręce policji.

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Szli z niemowlakiem, z budynku poleciało szkło. Zatrzymano chłopców w wieku 10, 12 i 13 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Jaka pogoda będzie w majówkę 2024? To pytanie, które wielu z nas zadaje sobie coraz częściej, tym bardziej że długi majowy weekend w tym roku dla niektórych może potrwać nawet ponad tydzień. Czy będzie ciepło? Sprawdź wstępną prognozę, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Pogoda na majówkę. Czy ciepło zdąży wrócić?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wieloletni wójt gminy Korycin (woj. podlaskie) Mirosław Lech wygrał wybory przewagą jednego głosu. Jego kontrkandydatka Beata Matyskiel twierdzi, że ma dowody na to, iż wójt meldował przed drugą turą osoby, które nie są związane z gminą i zwraca też uwagę na dowożenie do lokali wyborczych osób, w przypadku których nie było takich podstaw. 

Wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka zapowiada złożenie protestu wyborczego

Wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka zapowiada złożenie protestu wyborczego

Źródło:
PAP

Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, zawiadomił prokuraturę. Chodzi o - jak czytamy w komunikacie NIK - "celowe dążenie do usunięcia go przemocą z funkcji". Osoby, o których mowa, w okresie "od 2015 roku, działając wspólnie i w porozumieniu, poprzez nadużycie udzielonych im uprawnień lub niedopełnienie ciążących na nich obowiązków, mogły doprowadzić między innymi do naruszenia porządku publicznego, bezpieczeństwa państwa i obywateli".

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Banaś zawiadamia prokuraturę. Chce "bezwzględnego ukarania"

Źródło:
tvn24.pl

Przede mną ostatnie głosowania i sesja Parlamentu Europejskiego. Dalszego ciągu nie będzie - oświadczył w poniedziałek europoseł PiS Tomasz Poręba. Dodał, że odchodzi z bieżącej polityki.

Tomasz Poręba: Odchodzę z polityki. Na własnych warunkach

Tomasz Poręba: Odchodzę z polityki. Na własnych warunkach

Źródło:
tvn24.pl

Egzekwowanie kar nałożonych na TVN24 i TOK FM przed decyzją sądu drugiej instancji to wyraz ewidentnie złej woli - ocenił były członek KRRiT Krzysztof Luft. Jak dodał, obecny szef Rady Maciej Świrski to "fundamentalista ideologiczny". Zdaniem Juliusza Brauna, byłego szefa KRRiT, "przewodniczący Świrski wykracza w obu przypadkach poza swoje kompetencje".

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

"Fundamentalista ideologiczny", "wykracza poza kompetencje". Byli członkowie KRRiT o decyzjach Świrskiego

Źródło:
Wirtualne Media, tvn24.pl

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Głosowanie na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaplanowane na wtorek nie odbędzie się - napisał rektor uczelni. Prof. Zbigniew Gaciong poinformował, że powodem jest brak kandydatów. Stan prawny dotyczący wyborów postanowiło zweryfikować Ministerstwo Zdrowia.

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Wybory rektora WUM nie odbędą się. Ministerstwo interweniuje

Źródło:
PAP