Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek

Źródło:
PAP, tvn24.pl, TVN24, Reuters
Izraelski pocisk trafia budynek mieszkalny w obozie dla uchodźców palestyńskich Muchajjam an-Nusajrat
Izraelski pocisk trafia budynek mieszkalny w obozie dla uchodźców palestyńskich Muchajjam an-NusajratReuters
wideo 2/3
Izraelski pocisk trafia budynek mieszkalny w obozie dla uchodźców palestyńskich Muchajjam an-NusajratReuters

Policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć związek ze śmiercią kobiety w Gdańsku-Oliwie. Fiasko rozmów o zawieszeniu broni i zwolnieniu zakładników. Po dwóch dniach negocjacji terroryści z Hamasu uważają, że propozycja porozumienia jest zbyt bliska interesom Izraela. W Polsce resort klimatu znalazł nowy sposób na walkę ze złotymi algami, których wysokie stężenie odnotowano w Dzierżnie Dużym. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 19 sierpnia.

1. Zabójstwo w Gdańsku-Oliwie. Obława za podejrzewanym zakończona

W niedzielę w gdańskiej Oliwie znaleziono ciało kobiety. Pomorscy policjanci rozpoczęli obławę za 49-letnim mężczyzną, który prawdopodobnie znał kobietę. W komunikacie przekazanym w poniedziałek przed godz. 7. funkcjonariusze poinformowali o zatrzymaniu podejrzewanego o zbrodnię. Miał jej dokonać przy użyciu noża.

2. Hamas nie chce rozejmu

Według Hamasu ostatnia propozycja porozumienia, która miałaby doprowadzić do zawieszenia broni i zwolnienia zakładników, jest zbyt bliska stanowisku wyrażonemu niedawno przez premiera Izraela Benjamina Netanjahu. To efekt - a właściwie jego brak - ostatnich dwóch dni negocjacji w stolicy Kataru. Mediacje prowadzili przedstawiciele Egiptu, USA i Kataru.

Do Izraela w niedzielę przyleciał sekretarz stanu USA Anthony Blinken, który chce doprowadzić do zawieszenia broni w Strefie Gazy i uwolnienia zakładników uprowadzonych w trakcie październikowego ataku Hamasu i stowarzyszonych z nim palestyńskich ugrupowań na Izrael.

Pogrzeb członków Hamasu zabitych w izraelskim nalocie na miasto DżaninEPA/ALAA BADARNEH

3. Eksperymentalny sposób na złote algi

Do rzeki Kłodnica podawany jest perhydrol powstrzymujący zakwit złotej algi. Ma to uchronić Odrę przed katastrofą, jaka miała miejsce w 2022 roku - powiedziała w niedzielę ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Pod nadzorem MKiŚ przeprowadzono eksperyment polegający na dozowaniu nadtlenku wodoru do KłodnicyPAP/Jarek Praszkiewicz

Wysokie stężenie złotej algi odnotowano w Dzierżnie Dużym, a także IV sekcji Kanału Gliwickiego, która jest korytarzem dla rzeki Kłodnicy, już na początku sierpnia. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach poinformowało, że dotąd wyłowiono stamtąd ponad 105 ton śniętych ryb.

Walka ze złotymi algami. Ma zapobiec katastrofie w Odrze
Walka ze złotymi algami. Ma zapobiec katastrofie w Odrze18.08.TVN24

- Sytuacja na zbiorniku Dzierżno pozostaje trudna, choć wydaje się, że się stabilizuje. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi i hydrologicznymi. To wszystko sprawia, że sytuacja jest dynamiczna - zmienia się z dnia na dzień - poinformowała szefowa resortu środowiska podczas konferencji, która odbyła się w pobliżu prowadzonej przez służby akcji.

4. Katarzyna Niewiadoma zwyciężczynią Tour de France kobiet

Polska kolarka Katarzyna Niewiadoma została triumfatorką Tour de France kobiet 2024. W klasyfikacji generalnej wyprzedziła Demi Vollering o zaledwie cztery sekundy.

Niedzielne zwycięstwo jest największym sportowym sukcesem Niewiadomej w karierze. Dwie poprzednie edycje TdP ukończyła na trzeciej lokacie. - Życie jest niesamowite, bo w zeszłym roku przegrałam naprawdę minimalnie, więc teraz zwycięstwo o te kilka sekund mi to wynagrodziło. W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny. Jeszcze dwa tygodnie temu byłam tak rozczarowana, kiedy zostałam zatrzymana przez kraksę na igrzyskach olimpijskich, ale jak powiedziałam, wszystko dzieje się z jakiegoś powodu – mówiła po zakończeniu wyścigu Niewiadoma.

5. Franciszek Smuda nie żyje

Dla fanów kolarstwa niedziela była dniem radosnym - dla kibiców piłkarskich bardzo smutnym. 18 sierpnia nadeszła tragiczna informacja: nie żyje Franciszek Smuda. Utytułowany trener piłkarski, selekcjoner reprezentacji Polski w latach 2009-2012, zmagał się z białaczką. Miał 76 lat.

Czytaj też: Franciszek Smuda nie żyje. Oto najlepsze cytaty polskiego trenera

Autorka/Autor:bp/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl, TVN24, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jarek Praszkiewicz