Świat

Będzie druga tura wyborów prezydenckich w Rumunii

Świat

Aktualizacja:

Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Rumunii wygrał obecny szef państwa Klaus Iohannis, zdobywając 38,7 procent głosów - wynika z sondażu exit poll ośrodka IRES. W drugiej turze - 24 listopada - zmierzy się z byłą premier Vioricą Dancilą, która uzyskała 22 procent poparcia.

Różne sondaże prognozują dla wywodzącego się z Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) proeuropejskiego Iohannisa 38,7-39 procent głosów, a dla Dancili, kandydatki Partii Socjaldemokratycznej (PSD), 22-22,5 procent.

Do wygranej w I turze konieczne było uzyskanie 50-procentowego poparcia.

Na trzecim miejscu, z 16 procent głosów, uplasował się lider ugrupowania Związek Zbawienia Rumunii (USR) Dan Barna.

Druga tura 24 listopada

Według wstępnych danych komisji wyborczej frekwencja wyniosła 48 proc., a rekordową liczbę głosów - 660 tysięcy - oddała rumuńska diaspora. Reuters zaznacza, że głosy oddane za granicą nie były brane pod uwagę w sondażach exit poll.

Drugą turę głosowania zaplanowano na niedzielę 24 listopada. Sondaże wskazują, że to Iohannis, który ubiega się o drugą 5-letnią kadencję, jest jej zdecydowanym faworytem. Agencja Reutera podkreśla, że polityk jest szanowany na Zachodzie za twarde stanowisko przeciw korupcji.

Premier Rumunii popierał Iohannisa

Wybory odbyły się niecały tydzień po uzyskaniu 4 listopada wotum zaufania przez nowy przejściowy rząd Ludovica Orbana, lidera będącej dotychczas w opozycji centroprawicowej Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) i sojusznika dotychczasowego prezydenta Klausa Iohannisa.

Orban wyrażał nadzieję, że ponowny wybór Iohannnisa na prezydenta pomoże jego rządowi w walce z korupcją.

Prezydent w Rumunii ma znaczne uprawnienia w dziedzinie polityki zagranicznej i obronności. Szef państwa może uczestniczyć w posiedzeniach rządu, mianuje ludzi na kluczowe stanowiska między innymi w wymiarze sprawiedliwości i biurze antykorupcyjnym.

Od mera do prezydenta

Klaus Iohannis, Niemiec z Siedmiogrodu i protestant, wszedł do polityki w 2000 roku, wygrywając wybory na mera miasta Sybin. Wcześniej był nauczycielem fizyki. W 2014 roku Iohannis - jako lider Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) - wygrał drugą turę wyborów prezydenckich, zdobywając 55 proc. głosów, mimo że faworytem sondaży i zwycięzcą pierwszej rundy (z przewagą 10 punktów proc.) był ówczesny premier Victor Ponta.

Autor: akr, ads/adso / Źródło: PAP