Niewykluczone, że odwiedzi ich Putin. Co zrobią?

Źródło:
PAP, Reuters, Interfax, tvn24.pl

Rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy oznajmił, że jego kraj jest "świadomy swoich zobowiązań prawnych". W ten sposób Vincent Magwenya odniósł się do oczekiwanej wizyty objętego przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. RPA podkreśla, że "pozostaje bezstronna w konflikcie", wcześniej wstrzymała się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.

- Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reuters.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Putin może odwiedzić RPA w sierpniu bieżącego roku, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA). Reuters przypomina, że nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia wizyty Putina w RPA, ale oczekuje się, że rosyjski przywódca weźmie udział w 15. szczycie BRICS, podobnie jak w 2013 roku.

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina

Deklaracja "bezstronności w konflikcie"

Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.

- Przyjmujemy do wiadomości ogłoszenie o wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania (Putina - red.) – stwierdził Magwenya, dodając: - Republika Południowej Afryki pozostaje zaangażowana i bardzo pragnie pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie w drodze negocjacji.

Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał
Nakaz aresztowania dla Putina. Prezes MTK: to ważny moment w procesie wymierzania sprawiedliwości przez Trybunał

Wstrzymanie się od głosu

Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.

Wcześniej, w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.

MTK wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.

Co może czekać Putina? Profesor Davies: Serbowie oddali Miloszevicia do trybunału
Co może czekać Putina? Profesor Davies: Serbowie oddali Miloszevicia do trybunałuTVN24

Planowane wizyty Putina

Według doniesień rosyjskich mediów Putin w bieżącym roku może odwiedzić Indie i Kazachstan. 13 marca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin może pojechać na szczyt G20 w Indiach, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. - Nie można tego wykluczyć - stwierdził Pieskow.

Szczyt G20 w Indiach jest zaplanowany na wrzesień.

14 marca rosyjska agencja Interfax podała, że według doniesień władz w Astanie, Putin odwiedzi Kazachstan jeszcze w tym roku. Na stronie kazachskiego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa podano, że Putin ma być gościem XIX Forum Współpracy Międzyregionalnej w Kustanaju, które odbędzie się na jesieni (dokładnej daty nie podano).

Indie i Kazachstan nie są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego.

Autorka/Autor:tas/kg

Źródło: PAP, Reuters, Interfax, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: