"Priorytetem są potrzeby okupantów". W cywilnych szpitalach na zaanektowanym Krymie brakuje krwi
Niedziela jest 389. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Na zaanektowanym Krymie nasila się kryzys humanitarny. W Sewastopolu z ośrodków transfuzji wywieziono krew i jej składniki. Trafiła do wojskowego szpitala klinicznego, co spowodowało braki w placówkach cywilnych - poinformował ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Na Krymie coraz bardziej brakuje też leków dla ludności cywilnej. Priorytetem są potrzeby okupantów - dodał portal. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 22:19
Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował w niedzielę uruchomienie nowego połączenia kolejowego Mariupol-Haga.
Ołeksandr Kamyszin, który kierował państwową firmą do czasu ustąpienia ze stanowiska pod koniec lutego, zamieścił na Twitterze zdjęcie pociągu Mariupol-Haga z napisem "czeka na pierwszego pasażera".
"Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy" - napisał z kolei doradca szefa biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał: "Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni".
- 21:51
Oficer ukraińskiej policji po atakach rakietowych Rosjan w Awdijiwce w Donbasie, zdjęcie z 17 marca.
- 21:17
Rosyjski przywódca Władimir Putin już w myślach pożegnał się ze swoją imperialną "perłą", czasowo okupowanym Krymem. Wie, że siły zbrojne Ukrainy planują zmasowany ostrzał tego terytorium w ramach kontrofensywy - powiedział w niedzielę publicysta, były doradca kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksiej Arestowicz.
"Jeśli nie ma publicznych obietnic obrony Krymu w rocznicę aneksji, oznacza to, że Putin po prostu nie chce odpowiedzieć"
Wspomniał, że podczas wizyty na półwyspie Putin nie obiecywał mieszkańcom Krymu dostaw wody, ochrony, nie głosił "siły" rosyjskiej armii, a przynajmniej odparcia ataku HIMARS-ów na most krymski.Krym
- 20:18
W tymczasowo okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim odnotowano w niedzielę potężny nalot na magazyny amunicji Rosji - poinformował na antenie kanału telewizyjnego "Apostrof" deputowany rady obwodowej Chersonia Serhij Chlan, donosi Ukrinform.
- W niedzielę zarejestrowano potężny nalot na pozycje Rosjan w Kachowce. Główny cel znajdował się w Swietłowie w bazie przemysłowej w pobliżu znanej fabryki Czumak, gdzie okupanci próbowali ukryć swoją amunicję i artylerię — powiedział Serhij Chlan.
Zauważył również, że w ciągu ostatniej doby liczba rosyjskich ostrzałów w Chersoniu nieznacznie spadła i nie ma ofiar w ludziach. Jak ocenił, stało się tak dzięki aktywnym działaniom artylerii sił zbrojnych Ukrainy. - 19:28
W rejonie charkowskim na Ukrainie w ubiegłym roku walczyła rosyjska 53. brygada przeciwlotnicza, która brała udział w zestrzeleniu w 2014 r. samolotu Malaysia Airlines (MH17), informuje w niedzielę holenderski portal NOS.
Jako pierwsze o sprawie poinformowało amerykańskie radio NPR, które opiera się na danych ukraińskiego wywiadu. Okazuje się, że przez większą część 2022 r. niesławna brygada brała udział w walkach wokół miasta Izium w obwodzie charkowskim. - 18:52
RPA. Rzecznik prezydenta Vincent Magwenya o ewentualnym aresztowaniu Władimira Putina
- 18:03
Na zaanektowanym Krymie nasila się kryzys humanitarny. W Sewastopolu z ośrodków transfuzji wywieziono krew i jej składniki. Trafiła do wojskowego szpitala klinicznego, co spowodowało braki w placówkach cywilnych - poinformował ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.
Na Krymie coraz bardziej brakuje też leków dla ludności cywilnej. Priorytetem są potrzeby okupantów - dodał portal.
- 17:44
W najbliższych miesiącach Sojusz przyspieszy działania mające na celu zgromadzenie sprzętu i żołnierzy wzdłuż wschodniej granicy NATO - jest to ruch mający na celu powstrzymanie Rosji przed ekspansją wojny poza Ukrainę. Portal Politico zastanawia się, czy członkowie Sojuszu dojrzeli do udziału w tym projekcie, w którym "gotowość" jest słowem kluczowym, aby w razie zagrożenia reakcja mogła nastąpić odpowiednio szybko.
Aby móc szybko reagować na zagrożenia, w tym przypadku chodzi o niebezpieczeństwo eskalacji wojny na flance wschodniej, poszczególne kraje muszą zwiększyć zaangażowanie m.in. jeśli chodzi o liczbę żołnierzy, szkoleń, lepszą infrastrukturę - a przede wszystkim dostarczyć większej ilości drogiej broni, sprzętu i amunicji.
- 16:57
Państwa członkowskie UE, które produkują amunicję borykają się z niedoborem prochu strzelniczego, materiałów wybuchowych i trotylu, co zagraża realizacji planu zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy - pisze "Financial Times".
Rosyjska inwazja zbrojna sprawiła, że europejski przemysł obronny nie jest w stanie szybko zrealizować oczekiwanych zamówień UE dla Ukrainy. Według "Financial Times" niedobory materiałów wybuchowych i zdolności produkcyjne mogą utrudnić dostawy amunicji do Ukrainy, w tym pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm.
- 16:31
Rosyjscy żołnierze ostrzelali wioskę Kamianskie w obwodzie zaporoskim. W wyniku ataku zginęły trzy osoby, a dwie zostały ranne - przekazała zaporoska administracja.
Władze podały, że miejscowość została ostrzelana z wyrzutni Grad.
- 16:18
Agencja Zamówień Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy podpisała list intencyjny z Norweską Agencją Materiałów Obronnych w sprawie stworzenie w Ukrainie sprawnego i przejrzystego systemu zamówień dla armii, poinformował ukraiński portal mil.in.ua.
- Ten list intencyjny jest początkiem długiej i owocnej współpracy między naszymi agencjami. Jestem pod wrażeniem tego, że Ukraina jest w stanie nadać priorytet tworzeniu nowej agencji w tak trudnym czasie wojny. Myślę, że to mówi coś o zaangażowaniu i profesjonalizmie, jakie wykazujecie w obronie swojego kraju” – powiedziała Gro Jaere, szefowa agencji, cytowana przez mil.in.ua.
- 15:27
Rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, odnosząc się do spodziewanej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazu jego aresztowania, powiedział, że Republika Południowej Afryki jest świadoma swoich zobowiązań prawnych.
- Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.
Putin ma odwiedzić RPA w sierpniu, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA).
- 15:24
Rosjanom nie powiodła się strategiczna operacja ofensywna w Bachmucie - oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
- Oni (Rosjanie) taktycznie nie mogą zakończyć operacji zdobycia Bachmutu. W tym miejscu toczą się aktywne walki, oddziały wroga nadal przeprowadzają dziesiątki ataków, ale ponoszą przy tym ogromne straty – dodał rzecznik.
Rosyjskie wojsko próbuje przejąć kontrolę nad Bachmutem, miastem strategicznie ważnym dla obrony ukraińskiego Donbasu, od sierpnia zeszłego roku.
- 14:23
"Jak przystało na złodzieja, Władimir Putin odwiedził Mariupol pod osłoną nocy" - oceniło ukraińskie ministerstwo obrony, komentując wizytę rosyjskiego dyktatora w zniszczonym i okupowanym przez wroga mieście nad Morzem Azowskim.
"Po pierwsze, (wizyta w nocy) jest bezpieczniejsza. Poza tym ciemności pozwalają (Putinowi) podkreślić to, co chce pokazać, a także ukryć przed wścibskimi spojrzeniami miasto całkowicie zniszczone przez jego armię i jego nielicznych ocalałych mieszkańców" - napisał resort na Twitterze.
W niedzielę Kreml poinformował o wizycie Putina w okupowanym Mariupolu - mieście, które rosyjskie wojska zajęły w maju ubiegłego roku po trwającym tygodniami brutalnym szturmie. W efekcie tych działań agresora zginęło tam prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.
Propagandowe media informują, że Putin "odwiedził" okupowany Mariupol
- 14:18
Okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 procent tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora - oznajmił mer Melitopola Iwan Fedorow.
Załatwienie na okupowanych terenach niemal wszystkich życiowych czynności, które wymagają kontaktu z lokalną "władzą", jest obecnie możliwe tylko pod warunkiem posiadania rosyjskiego paszportu. W przeciwnym razie nie da się np. podłączyć internetu w mieszkaniu, uzyskać przepustki na podróż do innego kontrolowanego przez Rosjan regionu Ukrainy ani otrzymać świadczeń socjalnych. Wróg posuwa się do takich działań, ponieważ "chce uczynić jak najwięcej osób wspólnikami swoich przestępstw - dodał Fedorow, cytowany przez ukraińską agencję UNIAN.
- 14:07
Wojska rosyjskie próbują otoczyć Awdijiwkę w Donbasie, która ma dla nich krytycznie ważne znaczenie – poinformował rzecznik ukraińskich sił na kierunku taurydzkim Ołeksij Dmytraszkiwski.
Wojskowy oznajmił, że oddziały rosyjskie w dalszym ciągu szturmują Adwijiwkę i Marjinkę. Bez zdobycia tych miast Rosjanie nie będą mogli rozpocząć szturm w rejonie Wuhłedaru - wyjaśnił Dmytraszkiwski.
- 13:34
W Donbasie na wschodzie Ukrainy został ranny wolontariusz, który pomagał w leczeniu żołnierzy na froncie - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Pradze. Rzecznik resortu Daniel Drake stwierdził, że stan rannego uniemożliwia przewiezienie go do kraju.
Wolontariusz, którego danych nie ujawniono, został trafiony odłamkami podczas ostrzału artyleryjskiego, a później odniósł kolejne rany po wybuchu szrapnela. Przedstawiciele projektu Phoenix, dla którego działał w Donbasie, przekazali, że stan rannego pozostaje stabilny, ale sytuacja jest poważna. Nie można też przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Zarówno MSZ, jak też koledzy wolontariusza zaapelowali o poszanowanie jego prywatności.
Ukraina, Donbas. Czeski wolontariusz, który pomagał w leczeniu żołnierzy na froncie, został ranny
- 13:21
Grupa około 20 żołnierzy z Ukrainy zakończyła szkolenie we Włoszech - podały włoskie media. Kurs odbył się w dowództwie artylerii niedaleko Rzymu, a szkolenie dotyczyło francusko-włoskiego systemu obrony powietrznej SAMP/T.
Włoski dziennik "Il Fatto Quotidiano" poinformował, że szkolenie zorganizowano w siedzibie dowództwa artylerii w Sabaudii na południe od Rzymu.
Według wiadomości uzyskanych przez agencję Ansa obsługi systemu SAMP/T uczyło się około 20 ukraińskich żołnierzy.
- 12:24
Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym – przekazała rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. "Obserwujemy, że zaprzestano działań poszukiwawczych w tym rejonie, gdzie doszło do incydentu lotniczego i (Rosjanie) czegoś tam szukali. Pogoda i głębokość nie sprzyjają prowadzeniu tej operacji" – dodała Humeniuk.
14 marca myśliwiec Su-27 uderzył w drona MQ-9 Reaper w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Morzem Czarnym. Bezzałogowiec odbywał rutynową i zaplanowaną wcześniej misję rozpoznawczą, wyruszając z bazy w Rumunii.
Armia USA: rosyjski myśliwiec Su-27 uderzył w amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym
- 12:05
Medycy wolontariusze leczą mieszkańców Świętogórska, odbitego z rąk rosyjskich okupantów
- 10:08
Plany rosyjskiej armii, by zdobyć Bachmut w obwodzie donieckim zawodzą. Ukraińskie siły zbrojne nadal utrzymują miasto - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
"Siły obrony powstrzymują wroga na wschodzie. Jego plany dotyczące okupacji Bachmutu ponoszą fiasko" – napisał Jermak na kanale Telegram.
Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Bachmutu
Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Bachmutu
Ukraińscy żołnierze na pozycjach w pobliżu Bachmutu
- 9:58
BBC i opozycyjna rosyjska Mediazona potwierdziły dane 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie w Ukrainie. Najbardziej ostrożne szacunki dotyczące zsumowanych strat w ludziach (zabitych i rannych) to ponad 157 tys. – powiadomił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
- 9:38
Podjęta na początku marca decyzja okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, by uznać miasto Melitopol za "stolicę" tego regionu, świadczy o niewielkich szansach Rosjan na zajęcie Zaporoża. Władze na Kremlu są świadome, że jest to wysoce nieprawdopodobne - oceniło ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
- 8:53
389. dzień rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Relacja Ołeha Biłeckiego z Kijowa
- 8:39
Jewgienij Prigożyn, biznesmen kierujący rosyjską formacją najemniczą Grupa Wagnera, próbuje usprawiedliwić niezdolność tych sił do otoczenia Bachmutu, mówiąc m.in. o planowanej ukraińskiej kontrofensywie "na pięciu kierunkach" – powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
ISW odnotował, że w niedawnym wywiadzie Prigożyn stwierdził, że strona ukraińska planuje ofensywę na pięciu kierunkach (od obwodu charkowskiego po zaporoski), oceniając, że rozpocznie się ona w połowie kwietnia. Szef Grupy Wagnera wezwał rosyjskie siły do gromadzenia zapasów amunicji i sprzętu wojskowego.
Według analityków ISW Prigożyn, przedstawiając Ukrainę jako zdolną do przeprowadzenia tak zmasowanej kontrofensywy, prawdopodobnie chce usprawiedliwić to, że Grupa Wagnera nie zdołała okrążyć Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim.
Jednocześnie "Prigożyn może sugerować, że rosyjska ofensywa w Ukrainie jest bliska wygaśnięcia" - zauważył amerykański think tank.
- 7:43
Nie jesteśmy w stanie ustalić dokładnej liczby jeńców wojennych po jednej i po drugiej stronie – powiedział PAP ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow. W mediach pojawiały się dane, mówiące o 3,4 tysiąca ukraińskich wojskowych w niewoli rosyjskiej, a także wyższe liczby – ok. 8 tys.
Jak wskazał Żdanow, ukraińscy wojskowi po wymianie jeńców wracają "w strasznym stanie fizycznym i psychicznym".
- 7:24
Zwracam się do rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej i rzeczniczki praw człowieka tego kraju Tatiany Moskalkowej o przekazanie nam listy wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane do Rosji - oznajmiła na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
- 7:02
Serbia znajduje się obecnie pod hybrydową okupacją Rosji. Agenci Władimira Putina działają m.in. w polityce czy mediach. Ich celem jest otworzenie w Europie kolejnego konfliktu mającego odwrócić uwagę Zachodu od Ukrainy - powiedział PAP Czedomir Stojković, adwokat i walczący z rosyjskimi wpływami w Serbii aktywista.
- 6:07
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin
- 4:30
Rosyjskie media państwowe podały w niedzielę, że Władimir Putin miał odbyć podróż roboczą do okupowanego Mariupola w obwodzie donieckim. Agencja TASS twierdzi, że rosyjski przywódca przybył do zniszczonego miasta śmigłowcem.
- 4:00
- Udaje nam się dostarczać do Bachmutu niezbędną amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa. Udaje nam się również wywozić naszych rannych z miasta - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.
Sprecyzował, że ukraińscy zwiadowcy i ostrzał artyleryjski pomagają utrzymać otwarte niektóre drogi do miasta. Podkreślił, że oprócz zadania Rosjanom ciężkich strat siły ukraińskie zestrzeliły w piątek dwa rosyjskie drony i zniszczyły pięć składów amunicji wroga.
Dodał, że podczas piątkowych walk Ukraińcy zabili 193 Rosjan, a rany odniosło 199 rosyjskich żołnierzy.
Wojska rosyjskie próbują zająć Bachmut od sierpnia 2022 roku. Mimo prognoz, że dowództwo może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, siły ukraińskie wciąż prowadzą tam obronę.
Ukraińscy żołnierze na linii frontu w Bachmucie [17.03.2023]
- 3:40
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym na Syrię.
- Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie - powiedział Zełenski.
Podkreślił, że dotyczy to nie tylko terroru wobec Ukraińców, począwszy od aneksji Krymu, ale także innych rosyjskich agresji przeciwko porządkowi międzynarodowemu, przeciwko normalnemu pokojowemu życiu, w szczególności na terytorium Syrii.
- Ludność Syrii nie otrzymała odpowiedniej ochrony międzynarodowej, co daje Kremlowi i jego wspólnikom poczucie bezkarności. Rosyjskie bomby zniszczyły miasta Syrii w taki sam sposób, jak nasze ukraińskie miasta. W tej bezkarności leży znaczna część obecnej agresji Kremla - stwierdził ukraiński prezydent.
- 3:39
Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.
Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.
- Oni celowo uderzają w miasto, próbując zabić jak najwięcej jego cywilów - podkreślił.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu