Jacob Zuma

Jacob Zuma

Były prezydent RPA Jacob Zuma, który zrezygnował z urzędu w połowie lutego, będzie musiał stawić czoło zarzutom oszustw i korupcji przy udzielaniu kontraktu na dostawy broni o wartości ponad dwóch i pół miliarda dolarów. Zarzuty przedstawił w piątek główny prokurator kraju.

Prezydent Republiki Południowej Afryki Jacob Zuma oświadczył 14 lutego 2018 roku wieczorem, że ustępuje ze stanowiska.

Były przywódca związkowy i biznesmen Cyril Ramaphosa został w czwartek wybrany przez parlament na prezydenta RPA. Nowy szef państwa zapowiedział, że walka z korupcją będzie jednym z jego priorytetów i że będzie ciężko pracował, by "nie rozczarować narodu RPA".

Afrykański Kongres Narodowy (ANC), partia rządząca RPA, dała prezydentowi Jacobowi Zumie 48 godzin na rezygnację z urzędu – poinformowały południowoafrykańskie media i agencja Reutera. W RPA partia rządząca ma możliwość usunąć prezydenta ze stanowiska. Już raz to zrobiła.

Trybunał Konstytucyjny RPA orzekł w piątek, że południowoafrykański parlament nie wypełnił swoich obowiązków w sprawie odwołania ze stanowiska prezydenta kraju Jacoba Zumy i pociągnięcia go do odpowiedzialności za malwersacje finansowe.