Rzecznik prezydenta Republiki Południowej Afryki Cyrila Ramaphosy oznajmił, że jego kraj jest "świadomy swoich zobowiązań prawnych". W ten sposób Vincent Magwenya odniósł się do oczekiwanej wizyty objętego przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazem aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. RPA podkreśla, że "pozostaje bezstronna w konflikcie", wcześniej wstrzymała się od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę.
- Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reuters.
Putin może odwiedzić RPA w sierpniu bieżącego roku, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA). Reuters przypomina, że nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia wizyty Putina w RPA, ale oczekuje się, że rosyjski przywódca weźmie udział w 15. szczycie BRICS, podobnie jak w 2013 roku.
Deklaracja "bezstronności w konflikcie"
Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.
Południowoafrykański kraj podkreśla, że pozostaje bezstronny w konflikcie i wstrzymał się na przykład od głosowania nad rezolucją ONZ potępiającą inwazję Rosji na Ukrainę i wzywającą Moskwę do natychmiastowego wycofania swoich sił.
- Przyjmujemy do wiadomości ogłoszenie o wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu aresztowania (Putina - red.) – stwierdził Magwenya, dodając: - Republika Południowej Afryki pozostaje zaangażowana i bardzo pragnie pokojowego rozwiązania konfliktu w Ukrainie w drodze negocjacji.
Wstrzymanie się od głosu
Wraz z 34 innymi krajami RPA wstrzymała się od głosu w ONZ potępiającego aneksję przez Rosję ukraińskich terytoriów w październiku 2022 roku.
Wcześniej, w czerwcu 2015 roku ówczesny prezydent RPA Jacob Zuma odmówił aresztowania byłego prezydenta Sudanu Omara al-Bashira, gdy uczestniczył w szczycie Unii Afrykańskiej w Johannesburgu, choć ciążył na nim wyrok MTK.
MTK wydał w piątek nakaz aresztowania Władimira Putina na wniosek prokuratury, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, iż rosyjski przywódca jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne, polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji.
Planowane wizyty Putina
Według doniesień rosyjskich mediów Putin w bieżącym roku może odwiedzić Indie i Kazachstan. 13 marca rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Putin może pojechać na szczyt G20 w Indiach, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie została podjęta. - Nie można tego wykluczyć - stwierdził Pieskow.
Szczyt G20 w Indiach jest zaplanowany na wrzesień.
14 marca rosyjska agencja Interfax podała, że według doniesień władz w Astanie, Putin odwiedzi Kazachstan jeszcze w tym roku. Na stronie kazachskiego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa podano, że Putin ma być gościem XIX Forum Współpracy Międzyregionalnej w Kustanaju, które odbędzie się na jesieni (dokładnej daty nie podano).
Indie i Kazachstan nie są sygnatariuszami Statutu Rzymskiego.
Źródło: PAP, Reuters, Interfax, tvn24.pl