Rosjanie "przesunęli granicę" Osetii i Gruzji

Wikipedia | Yana AmelinaRosjanie wkraczają do Osetii Połudnowej w 2008 roku

Tbilisi zamierza wysłać do Moskwy notę wyrażającą zaniepokojenie instalacją ogrodzenia na administracyjnej granicy Osetii Południowej i Gruzji. Niektóre doniesienia mówią, że przy okazji grodzenia Rosjanie przesunęli nieuznawaną przez przytłaczającą większość państw "granicę" o kilkaset metrów na korzyść Osetyjczyków.

- Wystosujemy oświadczenie i odpowiednią notę, która będzie przesłana do Federacji Rosyjskiej przez ambasadę Szwajcarii - powiedziedziała cytowana przez portal civil.ge szefowa gruzińskiego MSZ Maja Pandżikidze. Gruzja i Rosja nie utrzymują stosunków dyplomatycznych od wojny w 2008 roku, ale w przyszłym miesiącu zasiądą do kolejnej rundy rozmów w Genewie, które mają, przynajmniej w zamierzeniu, zmniejszyć napięcie między obu krajami.

Doniesienia o grodzeniu "granicy" przez rosyjskich żołnierzy stacjonujących w Osetii Południowej napłynęły w poniedziałek. Wynika z nich, że Rosjanie rozciągnęli drut kolczasty na polach, poważnie utrudniając ich właścicielom poruszanie się i uprawę roli.

Niektóre doniesienia mówią także o tym, że grodzenie w okolicy wsi Ditsi zaowocowało przesunięciem "granicy" o kilkaset metrów na korzyść Osetyjczyków. Lokalne władze wezwały rząd w Tbilisi do stanowczego działania. Gruzińskie MSW nazwało grodzenie "kompletnie nielegalnym".

Podobne doniesienia napływały z Gruzji już w kwietniu.

Genewskie rozmowy

Pod koniec kwietnia Pandżikidze oznajmiła, że dopóki Rosja będzie uznawać dwie części Gruzji (Abchazję i Osetię Południową) za niezależne państwa, wznowienie stosunków dyplomatycznych nie będzie rozpatrywane na żadnym szczeblu. Kreml odmawiał wszelkich kontaktów z prezydentem Micheilem Saakaszwilim. Próbę wznowienia stosunków podjęto po wygranej w ubiegłorocznych wyborach koalicji Gruzińskie Marzenie utworzonej przez przeciwnika politycznego prezydenta - Bidzinę Iwaniszwilego. Dotychczas odbyły się dwa spotkania dyplomatów Gruzji i Rosji. Kolejne, trzecie spotkanie przedstawicieli Federacji Rosyjskiej i Gruzji odbędzie się pod koniec maja lub na początku czerwca.

Autor: mtom/k / Źródło: civil.ge, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Yana Amelina

Pozostałe wiadomości