TVN24 | Świat

Rosja walczy z "organizacjami niepożądanymi". Duma zaostrzyła przepisy

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Obywatele Rosji nie będą mogli brać udziału w działalności "organizacji niepożądanych" nie tylko w swoim kraju, ale także za granicą. Duma Państwowa przyjęła ustawę, zaostrzającą przepisy dotyczące takich struktur. Obecnie status "niepożądanych" mają w Rosji 34 organizacje pozarządowe, głównie podmioty z USA, w tym duże amerykańskie fundacje polityczne.

Inicjatorzy ustawy uzasadniali, że działająca w Dumie komisja do spraw badania ingerencji obcych państw w sprawy wewnętrzne Rosji wykryła przypadki udziału Rosjan w szkoleniach organizowanych za granicą. Za tymi szkoleniami stały według deputowanych "organizacje niepożądane", a treningi dotyczyły, na przykład, organizowania demonstracji czy wpływania na przebieg wyborów.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Nowa ustawa wejdzie w życie 1 października tego roku. Poparło ją w środowym głosowaniu 339 deputowanych. Jeden poseł był przeciw, a dwóch się wstrzymało.

Ustawa przewiduje także dalsze restrykcje wymierzone w "organizacje niepożądane". Na przykład, prokuratura generalna Rosji będzie mogła uznawać za niepożądane firmy prowadzące operacje finansowe na rzecz "organizacji niepożądanych". Tak więc, kary będą też grozić za współpracę z takimi firmami.

CZYTAJ: "W celu ochrony zwolenników". Organizacja Chodorkowskiego kończy działalność w Rosji

Badanie przelewów dla obywateli Rosji

Przed drugim czytaniem do projektu ustawy wprowadzono poprawkę dotyczącą przelewów finansowych z zagranicy. Federalna Służba Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring) - urząd zajmujący się w Rosji zapobieganiem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu - będzie mogła badać wszelkie przelewy dla obywateli Rosji, podmiotów prawnych i "struktur zagranicznych niebędących osobą prawną", które nadejdą z terytoriów określonych państw. Nie wiadomo, jakich państw dotyczą przepisy. Wykaz tych państw nie będzie dostępny publicznie.

Oprócz przyjętej w środę ustawy Duma rozpatruje jeszcze jeden akt prawny uderzający w "organizacje niepożądane". Drugi projekt przewiduje zaostrzenie kar dla osób działających w takich organizacjach. Dotąd za udział w "organizacji niepożądanej" groziły kary administracyjne, a po drugim wyroku administracyjnym wobec osoby skazanej można było wszcząć sprawę karną. Zgodnie z nowym projektem odpowiedzialność karna będzie możliwa już po pierwszej karze administracyjnej.

Jeszcze surowsze kary grożą szefom "organizacji niepożądanych": wobec nich od razu będzie można wszczynać sprawy karne, grożące wyrokiem do sześciu lat pozbawienia wolności.

34 organizacje ze statusem "niepożądanych"

Zaostrzanie przepisów o organizacjach niepożądanych sprawiło, że 27 maja tego roku ruch społeczny Otwarta Rosja, związany z byłym szefem koncernu Jukos Michaiłem Chodorkowskim, zadecydował o samorozwiązaniu. 31 maja szef ruchu Andriej Piwowarow został zatrzymany na lotnisku w Petersburgu. Funkcjonariusze wyprowadzili go z pokładu samolotu LOT. Samolot miał odlecieć do Warszawy i był w trakcie kołowania na płycie lotniska.

Listę zagranicznych organizacji, których działalność jest "niepożądana na terytorium Federacji Rosyjskiej" prowadzi ministerstwo sprawiedliwości. Obecnie taki status mają w Rosji 34 organizacje pozarządowe - głównie podmioty z USA, w tym duże amerykańskie fundacje polityczne. Prawo o "organizacjach niepożądanych" przyjęto w Rosji w 2015 roku, ale wcześniej nie było ono szerzej stosowane wobec obywateli rosyjskich.

Parlamentarzysta Wasilij Piskariow, który kieruje komisją Dumy do spraw badania ingerencji obcych państw w sprawy Rosji, powiedział w maju, że "organizacje niepożądane" realizują teraz projekty skierowane do Rosjan poprzez punkty na terenie innych państw. Wśród tych państw Piskariow wymienił Polskę, Ukrainę, państwa bałtyckie i Gruzję.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock