Rosja odtajnia archiwa bezpieki

 
Rosja otwiera archiwa bezpiekiTVN24.pl

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała o odtajnieniu materiałów archiwalnych z czasów masowych represji lat 1920-50. Zajrzeć będą do nich mogli m.in. krewni ofiar.

- Teraz będzie się mógł z nimi zapoznać każdy, kto zwróci się do stosownego urzędu FSB i wyjaśni, w jakim celu chce poznać ich zawartość - powiedział przedstawiciel archiwów FSB Wasilij Christoforow. Zastrzegł, że dane dotyczące etatowych tajnych pracowników organów bezpieczeństwa i ich tajnych współpracowników nie zostaną odtajnione.

Odtajnianie materiałów archiwalnych w Rosji rozpoczęło się w 1992 roku, gdy prezydent wydał dekret o zdjęciu tajnych pieczęci z aktów prawnych, które stały się podstawą masowych represji i zamachów na prawa człowieka.

Weteranka ruchu obrony praw człowieka Ludmiła Aleksiejewa powiedziała agencji AP, że dekret z 1992 roku zezwalał krewnym, aktywistom ruchu i dziennikarzom na wgląd do utajnionych wcześniej materiałów. Dostęp do nich ograniczono jednak pod koniec lat 90. bez żadnych wyjaśnień. Aleksiejewa mówi, że archiwa były ponownie zamknięte przez ostatnie siedem lat, toteż sądzi, że FSB obecnie zniosła te właśnie ograniczenia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl