50 dolarów na rzecz ukraińskiej armii. Prokuratura chce 15 lat więzienia

Źródło:
tvn24.pl, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP
Ksenia Karelina przed sądem
Ksenia Karelina przed sądem
Reuters Archiwum
Ksenia Karelina przed sądem Reuters Archiwum

Obywatelka Stanów Zjednoczonych i Rosji Ksenia Karelina, oskarżona o zdradę stanu, może zostać skazana na 15 lat więzienia - relacjonują rosyjskie media. O taką karę wnioskuje prokuratura. Kobieta jest sądzona za przekazanie na rzecz ukraińskiej armii 50 dolarów. 

33-letnia Ksenia Karelina, jak przekazał w środę jej adwokat Michaił Muszaiłow, przyznała się do przekazania na rzecz ukraińskiej armii 50 dolarów.

W czwartek swierdłowski sąd okręgowy poinformował, że proces w sprawie Kareliny "dobiega końca". Sąd przekazał, że w czasie mów końcowych prokurator wnioskował o skazanie Kareliny na 15 lat więzienia. Kobieta miałaby odbywać karę w kolonii karnej o zwykłym rygorze.

Wyrok ma zostać ogłoszony 15 sierpnia.

Ksenia Karelina na sali rozpraw Reuters

Za 50 dolarów na rzecz ukraińskiej armii

Karelina, która nie została włączona w historyczną wymianę więźniów Rosji z Zachodem, jest sądzona w Jekaterynburgu na Uralu za to, że w 2022 roku przekazała pieniądze na rzecz armii ukraińskiej.

Jak wcześniej poinformowała rosyjska grupa obrońców praw człowieka Pierwyj Otdieł, pierwszego dnia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Karelina przesłała nieco ponad 50 dolarów ze swojego konta bankowego w Stanach Zjednoczonych na rzecz organizacji charytatywnej wysyłającej pomoc na Ukrainę. To - jak wskazała grupa Pierwyj Otdieł - było powodem wszczęcia przeciwko niej sprawy karnej.

Aresztowana po przylocie do Jekaterynburga

Oskarżona urodziła się w Rosji, ale wyemigrowała do USA w 2012 roku i uzyskała amerykańskie obywatelstwo w 2021. Karelina pracowała i mieszkała w Los Angeles. Do Rosji przyjechała na początku tego roku, by odwiedzić swoją rodzinę.

Kobieta została aresztowana przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) zaraz po przylocie do Jekaterynburga.

Rosyjski kanał na Telegramie SotaVision napisał, że sprawę Kareliny prowadzi sędzia Andriej Miniejew, który wcześniej skazał korespondenta amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha na 16 lat więzienia.

Gershkovich został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Zachodem i Rosją, która odbyła się w Ankarze. Objęła ona 24 osoby z więzień w siedmiu krajach, w tym w Polsce.

Prawnik Karelinej, Michaił Muszaiłow, cytowany przez niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times, zapowiedział, że "przeprowadzi wszystkie niezbędne prawnie działania", aby mogło dojść do wymiany także jego klientki.

Dziesięciokrotny wzrost spraw karnych

Od początku inwazji zbrojnej rosyjskie służby coraz częściej zarzucają Rosjanom współpracę z ukraińskimi służbami specjalnymi i finansowanie sił zbrojnych tego kraju - podała rosyjska sekcja Radia Swoboda. W 2023 roku liczba spraw dotyczących zdrady stanu niemal się podwoiła, a w ciągu dziesięciu lat wzrosła prawie dziesięciokrotnie - poinformowała rozgłośnia.

Autorka/Autor:tas

Źródło: tvn24.pl, The Moscow Times, Radio Swoboda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Tagi:
Raporty: