Admirał Gorszkow wyruszył z portu. Flagowa rosyjska fregata płynie z pociskami hipersonicznymi

Autor:
kgo//mm
Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rosyjska fregata Admirał Gorszkow wyruszyła w środę na misję, w trakcie której przepłynie przez Ocean Atlantycki, Morze Śródziemne i Ocean Indyjski - poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Admirał Gorszkow to jeden z najnowocześniejszych rosyjskich okrętów zdolnych do przenoszenia m.in. hipersonicznych pocisków Cyrkon o zasięgu ponad tysiąca kilometrów.

O wyruszeniu w rejs okrętu rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało 4 stycznia. Tego samego dnia opublikowano nagranie, na którym widać, jak fregata wypływa z portu w Siewieromorsku w obwodzie murmańskim. - Fregata Admirał Gorszkow wyrusza dziś w daleką podróż morską przez Atlantyk, Ocean Indyjski i Morze Śródziemne - ogłosił podczas wideokonferencji rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez powiązaną z Kremlem agencję TASS.

Nie podano, jakie dokładnie zadania ma wykonać jednostka. Według Szojgu celem rejsu jest "przeciwdziałanie zagrożeniom dla Rosji" oraz "utrzymanie regionalnego pokoju i stabilności wspólnie z zaprzyjaźnionymi krajami". Komentująca tę informację Agencja Reutera stwierdza natomiast, że rejs jest "sygnałem dla Zachodu, że Rosja nie wycofa się z tego, co Moskwa nazywa swoją "specjalną operacją wojskową" w Ukrainie, czyli pełnoskalowej inwazji na ten kraj rozpoczętej 24 lutego 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ: Rosyjska flota odebrała najdłuższy okręt podwodny na świecie. Ma przenosić "nuklearne megatorpedy"

Pociski hipersoniczne Cyrkon

W środowej wideokonferencji uczestniczył również Władimir Putin, który przekazał, że fregata wyposażona jest w nowoczesne pociski Cyrkon. - Jestem pewny, że tak potężna broń będzie dla Rosji niezawodną obroną przed zewnętrznymi zagrożeniami - podkreślił. Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym, który Władimir Putin wymieniał w ostatnich latach wśród perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia. Rosjanie twierdzą, że osiąga on prędkość około 9 machów, a jego zasięg wynosi ponad tysiąc kilometrów. Cyrkon podczas testów wystrzeliwany był również z okrętów podwodnych i ma być przeznaczony do atakowania celów morskich i lądowych.

Pocisk Cyrkon wystrzelony z pokładu Admirała Gorszkowa
Pocisk Cyrkon wystrzelony z pokładu Admirała Gorszkowa Ministerstwo Obrony Rosji

Z raportu amerykańskiej Kongresowej Służby Badawczej wynika, że chińskie i rosyjskie pociski hipersoniczne są zdolne do przenoszenia także głowic nuklearnych. Broń hipersoniczna ze względu na swoją olbrzymią prędkość jest znacznie trudniejsza do namierzenia i zestrzelenia niż tradycyjne międzykontynentalne pociski balistyczne. Amerykański raport wskazuje, że oprócz Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin, prace nad pociskami hipersonicznymi prowadzą obecnie również Australia, Francja, Niemcy, Korea Południowa, Korea Północna i Japonia.

Fregata Admirał Gorszkow

Fregata Admirał Gorszkow po ponad 12 latach budowy trafiła do służby w 2018 roku. Jest pierwszą jednostką nowej klasy rosyjskich fregat i jednym z najnowocześniejszych okrętów w całych siłach morskich Federacji Rosyjskiej. Długa na 135 metrów fregata ma wyporność 5400 ton i może bez zawijania do portu pełnić działania na morzu przez około miesiąc. Wśród jej uzbrojenia znajduje się m.in. 16 silosów rakietowych przeznaczonych dla pocisków typu Kalibr, Onyks lub Cyrkon.

Admirał Gorszkow jest jedną z dwóch oddanych dotychczas do służby fregat tego typu. Łącznie zapowiedziano oficjalnie budowę 10 jednostek tej klasy, choć pierwotnie Rosjanie chcieli ich mieć nawet 32.

Fregata Admirał GorszkowShutterstock

ZOBACZ TEŻ: ISW: właściciel Grupy Wagnera przyznał, że jego najemnicy nie mogą zdobyć Bachmutu

Autor:kgo//mm

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP