Rosyjskie siły zbrojne przetestowały hipersoniczny pocisk manewrujący Cyrkon - przekazał prezydentowi Władimirowi Putinowi szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow. Pocisk został wystrzelony z fregaty Admirał Gorszkow na Morzu Białym.
Wystrzelony we wtorek z pokładu okrętu pocisk trafił w cel w odległości 450 kilometrów na Morzu Barentsa. Osiągnął prędkość, 1,6 km na sekundę (5,7 tysięcy kilometrów na godzinę), maksymalna wysokość lotu sięgnęła 28 km, a czas lotu wyniósł 4,5 minuty - przekazał resort obrony Rosji.
- Zadania zostały wykonane. Wystrzelenie uznano za udane. Zarejestrowano bezpośrednie trafienie rakiety w cel - relacjonował w czasie środowej rozmowy z prezydentem Władimirem Putinem szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow.
Putin, który w środę obchodzi 68. urodziny, uznał udany test za "wielkie wydarzenie nie tylko w życiu sił zbrojnych, ale i całej Rosji". Jak dodał, wyposażenie sił zbrojnych w broń, która - według jego słów - "nie ma odpowiedników na świecie" - zapewnia państwu na długą perspektywę zdolności obronne. - Ta praca, to ogromne dzieło naszych naukowców, konstruktorów, utalentowanych pracowników, specjalistów wojskowych. To duży etap wyposażania sił zbrojnych w najnowsze systemy. Gratuluję wszystkim, którzy są zaangażowani w prace nad Cyrkonem - oznajmił prezydent.
Na wyposażeniu marynarki
Cyrkon po zakończeniu testów, w latach 2020-2021, ma znaleźć się na wyposażeniu rosyjskiej marynarki wojennej, na okrętach podwodnych i nawodnych. Putin wspominał w przeszłości o pracach nad analogicznym pociskiem wystrzeliwanym z lądu.
Poprzednio o próbach pocisku media w Rosji informowały w lutym tego roku. Gierasimow powiedział, że testy będą kontynuowane.
Cyrkon jest hipersonicznym pociskiem manewrującym. Putin wymieniał go wśród perspektywicznych rosyjskich rodzajów uzbrojenia, określając jego prędkość na około 9 machów, a zasięg na ponad tysiąc kilometrów. Cyrkon wystrzeliwany z okrętów (również podwodnych) będzie zdolny do rażenia celów naziemnych i lądowych. Według mediów rosyjskich pocisk jest testowany od 2011 roku.
Eksperci wojskowi w komentarzach prasowych sugerowali, że Cyrkon stanie się jednym z narzędzi "powstrzymywania", po które Rosja może sięgnąć, jeśli USA rozmieszczą pociski rakietowe w Europie.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Rosji