Rosja: służba w armii oznacza awans społeczny

[object Object]
Prestiż zawodu wojskowego jest dziś w Rosji uznawany za wysoki mil.ru
wideo 2/30

Stosunek Rosjan do armii radykalnie się poprawił w ciągu ostatnich 12 lat. Służba w armii jest obecnie postrzegana jako awans społeczny, zwłaszcza w małych miastach. To efekt zmian w wojsku, kryzysu gospodarczego, wydarzeń politycznych i działań zbrojnych jakie prowadzi Rosja.

W połowie zeszłej dekady, gdy głośne były przypadki "fali" w rosyjskiej armii 60 proc. Rosjan sytuację w armii oceniało źle. Dziś, według sondażu Fundacji Opinii Publicznej jest diametralnie inaczej. Ponad połowa Rosjan - 56 proc. – uważa sytuację w armii za dobrą, a jedynie 7 proc. za złą.

Duże poparcie dla obowiązkowej służby

Prestiż zawodu wojskowego jest wysoki: takie zdanie ma 60 proc. ankietowanych. Jeszcze w 2010 roku tylko co piąty Rosjanin tak uważał. 35 proc. pytanych twierdziło, że prestiż tego zawodu jest niski. Obecnie 58 proc. Rosjan popiera utrzymanie obowiązkowej służby wojskowej, za służbą zawodową opowiada się 37 proc. Dziesięć lat temu sondaż niezależnego Centrum Lewady pokazywał odwrotne proporcje: 62 proc. ankietowanych chciało armii zawodowej i tylko 32 proc. utrzymania powszechnego poboru.

Te przemiany – jak zauważają "Wiedomosti" – pokazują, że coraz więcej Rosjan znów uważa armię za szkołę życia i drogę awansu społecznego. Wzrost popularności służby wojskowej jest między innymi związany ze stagnacją na prowincji, w małych miastach i na wsi. Dzisiaj 77 proc. Rosjan uważa armię za szkołę życia.

Prestiż wzrósł

Socjolog FOM Grigorij Kiertman uważa, że strach Rosjan przed armią i chaosem w niej, który panował w latach 90. i dekadę później, już minął. Przemoc w wojsku spadła a poprawiły się warunki życia żołnierzy, szczególnie kontraktowych. Zdaniem socjologa prestiż służby wojskowej wzrósł też po operacjach na Krymie i w Syrii, które Rosjanie ocenili jako udane i przeprowadzone z niewielkimi stratami. Na te opinie wpływają też media - na ekranach telewizorów żołnierze są prezentowani jako profesjonalni, pewni siebie i wyposażeni w nowoczesny sprzęt. Obchodzony 23 lutego Dzień Obrońcy Ojczyzny wprowadzono jako święto w ZSRR w 1922 roku. Związany jest z czwartą rocznicą utworzenia w 1918 roku Armii Czerwonej. Dziś, 100 lat po wydarzeniach 1918 roku do rosyjskiej rzeczywistości – jak oceniają "Wiedomosti" – wraca obraz armii kreowany w radzieckich filmach – "niezwyciężonej i legendarnej".

Autor: MR/AG / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: nac.gov.ru