Uważa się, że Rose Girone jest obecnie najstarszą żyjącą osobą, która przetrwała Holokaust. Historię pochodzącej w Polski nowojorskiej Żydówki opisał amerykański portal NBC News.
Rose Girone urodziła się 13 stycznia 1912 roku, przed 10 dniami obchodziła więc swoje 112. urodziny. Sama ma kłopoty z mówieniem, więc historię matki opowiedziała w NBC News jej córka, 85-letnia Reha Bennicasa. Jak mówi, jej mama nadal się trzyma i "gra Hitlerowi na nosie".
ZOBACZ TEŻ: Elon Musk wśród gości uroczystości związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Ma 112 lat. Przeżyła Holokaust
Rose Girone przyszła na świat w żydowskiej rodzinie we wsi Janów w Polsce - wówczas pod zaborem rosyjskim. W 1938 roku wyszła za mąż za niemieckiego Żyda Juliusa Mannheima i przeniosła się z nim do Wrocławia. Była w ósmym miesiącu ciąży, gdy w hitlerowskich Niemczech doszło do Nocy Kryształowej i pogromów ludności żydowskiej. Zmuszona do ucieczki rodzina wyjechała do Szanghaju. Tam, po inwazji japońskiej, wraz z 18 tysiącami innych uchodźców żydowskich trafili do getta. Mieszkali w przebudowanej łazience na klatce schodowej.
Jak czytamy w NBC, wizę do Stanów Zjednoczonych rodzina dostała dopiero dwa lata po zakończeniu wojny. Małżeństwo zamieszkało na Manhattanie, ale - jak mówi córka - rozpadło się szybko w nowej rzeczywistości. "Mój ojciec był Żydem, ale był też Niemcem. Nigdy nie mógł zrozumieć, dlaczego był prześladowany. Walczył w I wojnie światowej za Niemcy. Był odnoszącym sukcesy biznesmenem. A kiedy tu przybył, musiał zacząć od nowa. Nauczyć się nowego języka. Myślę, że to było dla niego zbyt dużo” - mówi córka w NBC.
Tymczasem Rose świetnia poradziła sobie w nowej rzeczywistości. Wykorzystała umiejętność robienia na drutach, którą nabyła w szanghajskim getcie i założyła dobrze prosperujący biznes. W 1968 roku poznała Jacka Girone.
Jak podaje NBC, powołując się na nowe dane Conference on Jewish Material Claims Against Germany, ponad 80 lat od wybuchu II wojny światowej wciąż żyje ok. 245 tys. osób, które przeżyły Holokaust. Są rozproszeni w 90 krajach świata, ale niemal połowa z nich mieszka w Izraelu, 18 proc. w Ameryce Północnej, kolejne 18 proc. - w Europie Zachodniej. Większość to kobiety. Średnia wieku - 86 lat.
ZOBACZ TEŻ: Elon Musk odwiedził Muzeum Auschwitz-Birkenau
Źródło: NBC News
Źródło zdjęcia głównego: Instagram / nyjewishweek