Ukraiński ekspert: Rosja przygotowuje się do ofensywy, ale na zmasowane uderzenie nie ma sił i środków

Autor:
tas/kg
Źródło:
PAP

Rosja szykuje się do ofensywy na Ukrainę, ale nie będzie to żadne zmasowane uderzenie, jak na początku inwazji zbrojnej - ocenił w rozmowie z niezależnymi rosyjskimi mediami ukraiński ekspert do spraw wojskowości pułkownika Roman Switan. Jego zdaniem należy oczekiwać "cyklicznego wysyłania kolejnych mas żołnierzy na obecną linię frontu".

Zdaniem Switana, Rosjanie podjęli działania zaczepne już po prawosławnym Bożym Narodzeniu, czyli po 7 stycznia. - Zaobserwowaliśmy wówczas ruch na całej linii frontu w Donbasie, na odcinku ponad 100 km pomiędzy Sołedarem i Wuhłedarem. Teraz zaczynają napierać też spod Wałujek w obwodzie biełgorodzkim na naszą północną flankę, na Kupiańsk i Swatowe - wyjaśnił ekspert w rozmowie z rosyjską niezależną telewizją Nastojaszczeje Wriemia.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

- Nie będzie żadnych dużych operacji ofensywnych, ponieważ Rosjanie nie mają na to (wystarczających) sił i środków - ocenił Switan. Jak stwierdził, rosyjskim siłom nie uda się (łatwo) przerwać ukraińskich linii obronnych, dlatego "po prostu będą napierać na nie masą wojsk". - W lutym rzucą do walki ostatnie 100 tysięcy żołnierzy spośród rezerwistów zmobilizowanych we wrześniu i październiku ubiegłego roku - dodał pułkownik.

Przewidywania na Kremlu

Według Switana rosyjski wywiad wojskowy i władze na Kremlu próbują przewidzieć, kiedy na Ukrainę trafią określone typy zachodniego uzbrojenia i "dopasowują" do tych terminów plany działań zbrojnych, ale te zabiegi nie przynoszą Kremlowi powodzenia.

- Wróg stara się wykorzystać właściwy dla siebie moment, gdy ukraińscy żołnierze dopiero przechodzą szkolenia bądź sprzęt jeszcze nie dotarł na front. Wszystkie te kalkulacje okazują się jednak niewiele warte, ponieważ Rosja - przynajmniej na razie - sama nie dysponuje wystarczającymi zasobami pojazdów opancerzonych. Zmieni się to dopiero latem, bowiem do tego czasu przeciwnik zdąży wyprodukować więcej takich maszyn i lepiej wyposażyć swoje oddziały - powiedział ekspert.

W ocenie wojskowego należy spodziewać się - wcześniej lub później - pozytywnej decyzji zachodnich partnerów w sprawie przekazania Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16 i pocisków dalszego zasięgu, takich jak ATACMS. - Decyzja (w tej sprawie) zostanie podjęta, ponieważ dostarczenie ciężkiego sprzętu (czołgów) bez osłony z powietrza jest równie sensowne, jak utopienie go w Atlantyku. Jeśli te (pojazdy) nie będą miały wsparcia, to zostaną zniszczone praktycznie w pierwszej bitwie - podkreślił ekspert.

Prognozy Załużnego

W grudniu ubiegłego roku naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny wyraził przypuszczenie, że wróg "gdzieś za Uralem" szykuje nowe wojska w liczbie 200 tysięcy żołnierzy, aby ponownie zaatakować Ukrainę.

W ocenie Załużnego do takiej ofensywy dojdzie najprawdopodobniej późną zimą lub wczesną wiosną. Jak przewidywał dowódca, nowa odsłona wojny może rozpocząć się w Donbasie, ale nie da się wykluczyć także ataku w kierunku Kijowa, natarcia od strony Białorusi, a nawet szturmu na południowym odcinku frontu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości