Ukraińskie władze: w obwodzie ługańskim są trzy kierunki frontu, najtrudniejsza sytuacja w Kreminnej

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ft,
tas/adso
Źródło:
tvn24.pl

Wtorek jest 342. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Szef władz w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Roman Własenko powiedział dziennikarzom, że w tym regionie "z obydwu stron" zostały skoncentrowane "potężne siły". - W obwodzie ługańskim pozostają trzy kierunki frontu: Biłohoriwka, Kreminna i Swatowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kreminnej. Potężne siły są skoncentrowane po obu stronach, linia frontu właściwie pozostaje niezmieniona - przekazał Własenko. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:13

  Państwa NATO powinny przestać kreślić czerwone linie i dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda w wywiadzie dla litewskiej telewizji (LRT).

  - Widziałem wiele czerwonych linii, które zostały narysowane, a czasami mam nawet wrażenie, że te czerwone linie nie są rysowane przez nas, kraje zachodnie, demokracje, ale że to terrorystyczne państwo Rosja próbuje je narysować poprzez strach i groźby. I próbuje je narzucić – powiedział prezydent Litwy.

 • 3:07

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:28

  Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu - poinformowali agencję Reutera amerykańscy urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.

  Jeden z urzędników powiedział, że część pakietu, 1,725 miliarda dolarów, będzie pochodzić z funduszu znanego jako Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), który umożliwia administracji prezydenta Joe Bidena pozyskiwanie broni z przemysłu, a nie z istniejących amerykańskich zapasów broni.

 • 0:19

  Stany Zjednoczone przygotowują pomoc wojskową dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów, która ma obejmować po raz pierwszy rakiety dalekiego zasięgu, poinformowała agencja Reutera, opierając się na źródłach rządowych.

  Oczekuje się, że decyzja o uruchomieniu nowego pakietu dostaw broni zostanie ogłoszona jeszcze w tym tygodniu, poinformowali Reutera urzędnicy. Oczekuje się również, że obejmie sprzęt wsparcia dla systemów obrony powietrznej Patriot, amunicję precyzyjnie kierowaną i broń przeciwpancerną Javelin, dodali.

 • 23:52

  Kary nałożone na Rosję i Białoruś nie podlegają negocjacjom - podkreślił Międzynarodowy Komitet Olimpijski. To reakcja na wypowiedź prezesa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisława Pozdniakowa, który domaga się bezwarunkowego dopuszczenia sportowców do igrzysk.

  Ukraiński minister sportu Wadym Hutcajt przestrzegł, że Kijów zbojkotuje igrzyska w Paryżu, jeśli MKOl dopuści do startu Rosjan i Białorusinów. Zaznaczył, że "Ukraińcy zrobią wszystko, co możliwe, aby uniemożliwić rosyjskim i białoruskim sportowcom udział w międzynarodowych zawodach, nawet pod neutralną flagą".

 • 21:01

  Wojskowi rosyjscy wznoszą umocnienia naokoło lotniska w okupowanym Berdiańsku na południu Ukrainy, kopią tam okopy i przygotowują stanowiska - powiedział portalowi Suspilne ukraiński komentator wojskowy Dmytro Sniehirjow.

  Rosjanie "szykują się do ofensywy sił Ukrainy na kierunku zaporoskim. Starają się stworzyć dodatkowe linie obrony (...). Rozpatrują możliwość walk ulicznych jako czynnik powstrzymujący postęp sił zbrojnych Ukrainy" - powiedział Sniehirjow. Wskazał, że obiekty inżynieryjne powstają wewnątrz okupowanych miast - Berdiańska i Melitopola.

  Również lojalne wobec Kijowa władze Melitopola informują o umocnieniach w tym rejonie. Mer Iwan Fedorow, cytowany przez agencję UNIAN, powiedział, że "budowle fortyfikacyjne są już naokoło Melitopola, że strony Berdiańska, Wasyliwki i obwodu chersońskiego".

  Berdiańsk i Melitopol leżą w południowej części obwodu zaporoskiego.

 • 20:47

 • 20:13

  Szef parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk powiedział dziś w Paryżu, że decyzja Francji o wsparciu Kijowa systemami obrony powietrznej była impulsem dla innych państw. Występując w Zgromadzeniu Narodowym, zaapelował o przekazanie również samolotów bojowych.

  "Dajcie nam samoloty! Dajcie nam skrzydła naszego zwycięstwa, którymi osłonimy Ukrainę i obronimy całą Europę!" - mówił Stefanczuk. W szczególności wymienił francuskie myśliwce Dassault Mirage 2000 i Dassault Rafale, które - jak mówił - mogłyby działać razem "z innymi samolotami sojuszniczymi".

  Stefanczuk powiedział, że decyzje władz Francji o przekazywaniu Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej i pojazdów opancerzonych były impulsem dla innych państw do zrobienia analogicznych kroków.

 • 19:43

 • 19:19

  Szef władz w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Roman Własenko powiedział dziennikarzom, że w tym regionie, "z obydwu stron", zostały skoncentrowane "potężne siły".

  - W obwodzie ługańskim pozostają trzy kierunki frontu: Biłohoriwka, Kreminna i Swatowe. Najtrudniejsza sytuacja jest w Kreminnej. Potężne siły są skoncentrowane po obu stronach, linia frontu właściwie pozostaje niezmieniona - przekazał Własenko.

 • 18:42

  Rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty poinformował, że postępy sił ukraińskich w rejonie Swatowe-Kreminna w obwodzie ługańskim uległy spowolnieniu, ale armia stara się zniszczyć logistykę Rosjan w tym rejonie.

  - Działania bojowe nie zawsze są działaniami ofensywnymi. Pracujemy nad wyczerpaniem wroga. Wojska przejdą do zdecydowanych działań, gdy warunki będą sprzyjające - powiedział Czerewaty, cytowany przez portal Suspilne.

 • 18:01

  Wkroczenie naszych wojsk na Krym nie spowoduje, że Putin użyje broni jądrowej; straszenie nią to taktyka zastraszania - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow cytowany przez "Washington Post".

  - Powiem więcej: wszystko zaczęło się na Krymie w 2014 roku i wszystko się tam skończy - powiedział Budanow, odpowiadając na pytanie dziennikarza "Washington Post", czy Rosja może unicestwić Ukrainę, jeśli jej armia wkroczy na tymczasowo okupowany Krym.

  - Rosja to kraj, od którego można oczekiwać wiele, ale nie jawnych idiotyzmów. To się nie stanie. Przeprowadzenie uderzenia jądrowego spowoduje nie tylko militarną porażkę Rosji, ale jej upadek. I oni doskonale o tym wiedzą - dodał szef ukraińskiego wywiadu wojskowego.

 • 17:24

  Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne po rosyjskim ostrzale Bachmutu - poinformował szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Jedną z ofiar jest dziecko.

  "Rosjanie zrównują Bachmut z ziemią, zabijając każdego, kogo mogą dosięgnąć" - napisał Kyryłenko na kanale Telegram.

  Bachmut zamieszkiwało przed rosyjską inwazją zbrojną około 72 tys. osób. Obecnie przebywa w nim - według szacunków ukraińskich władz - około 6,5 tys. mieszkańców. W ostatnich tygodniach o Bachmut toczą się zacięte walki. Wojska rosyjskie próbują zdobyć miasto od lata ubiegłego roku.

 • 16:35

  Rosja szykuje się do ofensywy Ukrainę, ale nie będzie to żadne zmasowane uderzenie, jak 24 lutego 2022 roku. Należy raczej oczekiwać cyklicznego wysyłania kolejnych mas żołnierzy na obecną linię frontu - prognozuje ukraiński ekspert ds. wojskowości pułkownik Roman Switan.

  - Nie będzie żadnych dużych operacji ofensywnych, ponieważ Rosjanie nie mają na to (wystarczających) sił i środków. (...) Nie uda im się (łatwo) przerwać naszych linii obronnych, dlatego po prostu będą napierać na nie masą wojsk. (...) W lutym rzucą do walki ostatnie 100 tys. żołnierzy spośród rezerwistów zmobilizowanych we wrześniu i październiku ubiegłego roku - ocenia pułkownik.

 • 15:48

  Grzywną i aresztem zakończyła się prywatna dyskusja o Ukrainie dla pary Rosjan, którzy omawiali wiadomości w kawiarni w Krasnodarze - podał niezależny portal Insider. Mężczyznę skazano na 15 dni aresztu, jego żona ma uiścić tysiąc rubli (ok. 60 zł) grzywny.

  Jak pisze Insider, sąd skazał małżonków na podstawie oskarżeń o drobne chuligaństwo. Wobec kobiety sporządzono również protokół administracyjny dotyczący publicznej "dyskredytacji armii", ale decyzja w jej sprawie jeszcze nie zapadła.

 • 15:25

  Norwegia wyśle część swojej floty niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę "tak szybko, jak to możliwe", w praktyce może to oznaczać koniec marca - poinformował norweski minister obrony Bjoern Arild Gram.

  Norweskie siły zbrojne dysponują 36 czołgami Leopard 2, nie wiadomo jednak, ile z nich zostanie przekazanych Kijowowi.

  - Jeszcze nie ustaliliśmy liczby - powiedział w rozmowie z AFP Gram. Jak dodał, "ważne jest, aby koordynować pomoc z naszymi partnerami, aby naprawdę odmienić sytuację Ukrainy".

  Wcześniej gazeta "Dagens Naeringsliv" podawała, że rząd w Oslo skłonny jest wysłać cztery lub osiem czołgów.

 • 14:52

  W pierwszej fazie dostaw ciężkiego uzbrojenia otrzymamy od naszych zachodnich partnerów 120-140 nowoczesnych czołgów. Będą to maszyny Leopard 2, Challenger 2 i M1 Abrams, ale mamy też nadzieję na francuskie czołgi Leclerc - oznajmił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  Obecnie "koalicja czołgowa" liczy 12 uczestników, jednak jeszcze zbyt wcześnie wymieniać konkretne kraje i ogłaszać, ile pojazdów zamierza nam przekazać dane państwo. Wiele z nich musi teraz podjąć stosowne decyzje zgodnie ze swoimi wewnętrznymi procedurami. Pracujemy też nad tym, żeby do koalicji dołączyli następni partnerzy - poinformował szef ukraińskiej dyplomacji.

 • 14:25

  Istnieje realna możliwość, że Rosja będzie nadal osiągała zdobycze terytorialne w rejonie Bachmutu na wschodzie Ukrainy, ale jest mało prawdopodobne, by miała wystarczającą liczbę żołnierzy w tym rejonie, potrzebnych do dokonania przełomu istotnego pod względem operacyjnym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjscy dowódcy prawdopodobnie dążą do rozwinięcia nowej osi natarcia w opanowanej przez Ukrainę części obwodu donieckiego i do odciągnięcia sił ukraińskich od mocno spornego rejonu Bachmutu" - napisano w codziennym raporcie brytyjskiego wywiadu.

 • 13:57

  W ciągu minionej doby w rejonie Bachmutu w obwodzie donieckim, który pozostaje jednym z głównych miejsc ataków wojsk rosyjskich, doszło do 42 starć – przekazał rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty.

  - Bachmut pozostaje jednym z głównych kierunków ataków przeciwnika. W ciągu doby ostrzelali z artylerii nasze pozycje 197 razy, doszło do 42 starć. Przeciwnik ponosi duże straty: w ciągu doby zabito 277 wrogów, 258 zostało rannych – dodał Czerewaty.

 • 13:20

  Konflikt z Rosją zaczął się od aneksji Krymu w 2014 roku, a gdy Krym powróci do Ukrainy wojna się zakończy - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow, który przed rosyjską inwazją i oblężeniem Kijowa, jako jeden z niewielu przedstawicieli ukraińskich władz przewidział nadchodzące zdarzenia.

  Według wtorkowej publikacji "Washington Post" kilka godzin przed rozpoczęciem inwazji 24 lutego 2022 roku Budanow był przekonany, że wojska rosyjskie zaatakują Kijów. Zgodnie ze śledztwem dziennikarskim "Wall Street Journal", szef wywiadu wojskowego uzyskał tę informację od Denysa Kiriejewa, zabitego przez Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Kiriejew był podejrzany o zdradę, później został uznany za bohatera.

 • 12:50

  W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły co najmniej pięć lekkich łodzi motorowych, wykorzystywanych przez grupy zwiadowcze wroga; operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik zaktywizował swoje działania dywersyjne - poinformował we wtorek na Facebooku sztab generalny armii Ukrainy.

  Według dowództwa wojskowego w Kijowie, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, rosyjskie siły straciły 18 okrętów i innych jednostek pływających, w tym m.in. kutrów. Największe znaczenie miało zatopienie 14 kwietnia ubiegłego roku krążownika rakietowego Moskwa, flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej.

  Rzeka Dniepr rozdziela w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, tereny kontrolowane przez władze w Kijowie od ziem zajmowanych przez Rosjan. Obszary położone po zachodniej stronie Dniepru zostały wyzwolone w listopadzie 2022 roku podczas ukraińskiej kontrofensywy. Wschodnia część regionu pozostaje pod okupacją Kremla.

 • 12:39

  Analiza dokumentów Tomskiego Uniwersytetu Państwowego na Syberii, przewidujących utworzenie na tej uczelni centrum mobilizacyjnego, prowadzi do wniosku, że kolejna faza branki do rosyjskiej armii może się rozpocząć 22 lutego - powiadomił we wtorek niezależny kanał Możem Objasnit' na Telegramie.

  Centrum powinno rozpocząć pracę w ciągu dwóch godzin od otrzymaniu stosownego sygnału z komisariatu wojskowego (komendy uzupełnień) w Tomsku. Cztery godziny później rozpocznie się wręczanie powołań do wojska. W ten proces będą zaangażowani również studenci, co świadczy o masowym charakterze nowego etapu mobilizacji - poinformowali rosyjscy niezależni dziennikarze

  Jak podał Możem Objasnit', sygnał alarmowy - liczba 222 - może wskazywać na planowaną datę ogłoszenia branki - 22 lutego. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że 20 lub 21 lutego Władimir Putin ma wystąpić na Kremlu z orędziem do parlamentu. Ponadto 27 stycznia rosyjskie ministerstwo edukacji i nauki rozesłało do szkół wyższych pismo, w którym poleciło im "prowadzenie stałych przygotowań do działań mobilizacyjnych".

 • 11:27

  Do skutecznej obrony swojej przestrzeni powietrznej i przejścia na zachodnie uzbrojenie Ukraina potrzebuje docelowo ok. 200 zachodnich samolotów wielozadaniowych – powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

  Ukraina potrzebuje zastąpić swoje przestarzałe samoloty sowieckie różnych typów jednym typem myśliwca wielozadaniowego, którym mógłby być F-16 – pisze Ukraińska Prawda, przytaczając wypowiedzi Ihnata dla francuskiej stacji La Chaine Info oraz z komentarza dla ukraińskiego portalu.

  Ihnat zaznaczył, że do skutecznej obrony Ukraina potrzebuje lotnictwa wojskowego zarówno w czasie wojny, jak i pokoju. Obecnie rosyjskie siły powietrzne, zgrupowane na około 40 lotniskach w Rosji i na Białorusi, a także na terenach okupowanych, mają 5-6 razy więcej samolotów niż Ukraina.

  - Ustępujemy także pod względem technologii. Dlatego ta potrzeba jest bardzo poważna. Konieczne jest utworzenie do pięciu brygad lotnictwa taktycznego z jednym typem wielozadaniowego myśliwca modelu zachodniego. Jaki to będzie samolot, to jest obecnie ustalane – powiedział Ihnat. Zaznaczył, że Ukraina nie może otrzymać wszystkiego od razu, ale wymogiem czasu jest stopniowe przechodzenie na nowy typ samolotu wielozadaniowego.

 • 10:34

  Najemnicy walczącej na Ukrainie po stronie Rosji Grupy Wagnera są okrutnie traktowani przez dowódców, niechętni do boju są zabijani, resztę posyła się do bezmyślnej, niezaplanowanej walki - powiedział w wywiadzie dla CNN Andriej Miedwiediew, były dowódca z Grupy Wagnera, który zbiegł do Norwegii, gdzie ubiega się o azyl.

  Ci, którzy nie chcieli walczyć, byli wyłapywani i dla przestrogi zabijani na oczach nowo przybyłych rekrutów - powiedział Miedwiediew. "Przyprowadzili dwóch więźniów, którzy odmówili walki i zastrzelili ich przed wszystkimi, a później od razu pogrzebali bezpośrednio w okopach" - relacjonował Rosjanin.

  Miedwiediew, który służył wcześniej w rosyjskim wojsku, zaciągnął się w lipcu 2022 r. do Grupy Wagnera, podpisał czteromiesięczny kontrakt i został szybko wysłany pod Bachmut w obwodzie donieckim Ukrainy, gdzie toczyły się najcięższe walki na wojnie, w których zasadniczą rolę po stronie rosyjskiej odgrywała Grupa Wagnera.

  Najemnik został dowódcą oddziału; jak przekazał amerykańskiej stacji, odpowiadał bezpośrednio przed Dmitrijem Utkinem i Jewgienijem Prigożynem - twórcami Grupy Wagnera. Tego drugiego Miedwiediew określa jako "diabła", który pozuje na bohatera, ale sam nie bierze broni i nie idzie do walki z innymi.

 • 10:12

  Poparcie Chin dla Rosji w wojnie z Ukrainą nie ma jednoznacznego charakteru. Przeciwnie - Pekin zachowuje się bardzo ostrożnie i pozostawia sobie opcje potencjalnej współpracy z USA, ponieważ dopuszcza możliwość porażki Moskwy i nie chciałby znaleźć się po stronie przegranych - ocenia dziennik "Washington Post".

  Z jednej strony władze Chin zapewniają Kreml o strategicznym partnerstwie i rozwijają z Rosją relacje gospodarcze, kupując od niej surowce energetyczne i dostarczając m.in. półprzewodniki, niezbędne do produkcji uzbrojenia. Z drugiej, w dużej mierze nieoficjalnymi kanałami, starają się zachowywać względną równowagę w relacjach z Zachodem, dając w ten sposób potencjalną szansę władzom w Waszyngtonie - czytamy w poniedziałkowym artykule amerykańskiej gazety.

 • 9:04

  Francja nie wyklucza dostawy myśliwców dla Ukrainy - oświadczył francuski prezydent Emmanuel Macron w poniedziałek wieczorem podczas wizyty w Hadze. We wtorek wizytę w Paryżu złoży ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  - Nic nie jest z zasady wykluczone - powiedział Macron podczas konferencji prasowej po spotkaniu z holenderskim premierem Markiem Ruttem. Podkreślił, że strona ukraińska na razie nie zwróciła się z prośbą o przekazanie myśliwców, a decyzje w tej sprawie będą podejmowane na podstawie formalnych wniosków, a nie "krążących plotek".

 • 8:38

  Dwie kliniki położnicze w okupowanym przez wojska rosyjskie Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, przekształcono w szpitale dla żołnierzy agresora – powiadomił we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano w komunikacie, w związku z dużymi stratami na froncie władze okupacyjne wykorzystują dodatkowe obiekty cywilne dla rannych wojskowych.

  Sztab powiadomił w swoim raporcie, że siły obrony Ukrainy odpierały ataki wojsk rosyjskich w rejonie 13 miejscowości. Były to Nowoseliwske i Biłohoriwka w obwodzie ługańskim, a także Jampoliwka, Spirne, Krasna Hora, Paraskowijiwka, Bachmut, Kliszczijiwka, Iwaniwske, Awdijiwka, Wodiane, Perwomajske i Wuhłedar w obwodzie donieckim.

 • 8:14

  Zachodnie, ukraińskie i rosyjskie źródła wskazują, że Rosja przygotowuje się do nieuchronnej ofensywy, która najprawdopodobniej nastąpi w najbliższych miesiącach; taka prognoza zgadza się również z naszymi wcześniejszymi ocenami - informuje w swojej najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że według wszelkich oznak Rosja szykuje się do nowej ofensywy, o czym świadczy mobilizacja ponad 200 tys. żołnierzy oraz gromadzenie broni i amunicji, zarówno przez zwiększenie krajowej produkcji, jak i współpracę z innymi autorytarnymi państwami, takimi jak Iran czy Korea Północna. Stoltenberg podkreślił, że Putin podtrzymuje swój maksymalistyczny cel, którym jest przejęcie kontroli nad Ukrainą.

  Przewodniczący rady rezerwistów wojsk lądowych Ukrainy Iwan Tymoczka przekazał z kolei, że Rosjanie wzmacniają swoje siły w Donbasie, przygotowując się do nadchodzącej ofensywy. Dodał, że wojska rosyjskie będą musiały rozpocząć nową kampanię ze względu na wewnętrzną presję na odniesienie zwycięstwa.

  Wypowiedzi Stoltenberga i Tymoczki potwierdzają naszą wcześniejszą oceną, zgodnie z którą siły rosyjskie tworzą warunki do rozpoczęcia ofensywy w najbliższych miesiącach, najprawdopodobniej w obwodzie ługańskim - zaznacza ISW.

  Think tank dodaje, że przygotowania do nowego natarcia trwają także w przestrzeni informacyjnej. Rosyjscy blogerzy militarni nagłaśniają przekaz, według którego główne siły oczekiwanej ofensywy i obiecywanego przez władze rosyjskie przełamania na froncie jeszcze nie weszły na pole walki.

 • 7:30

  Na Białorusi rozpoczęły się ćwiczenia sztabowe wspólnego z Rosją Regionalnego Zgrupowania Wojsk – powiadomił we wtorek Reuters, powołując się na tamtejsze ministerstwo obrony.

  Jak przekazano, ćwiczenia będą trwać tydzień i są przygotowaniem do wrześniowych manewrów Tarcza Związku–2023, które mają się odbyć na terytorium Rosji.

  Przedmiotem ćwiczeń ma być "wspólne planowanie użycia wojsk na podstawie doświadczeń z konfliktów zbrojnych ostatnich lat". Cel to "podwyższenie poziomu zgrania dowodzenia wojskowego dwóch państw".

  Formalnie zadaniem Regionalnego Zgrupowania Wojsk jest ochrona Państwa Związkowego Białorusi i Rosji. Alaksandr Łukaszenka ogłosił utworzenie zgrupowania w październiku ubiegłego roku na tle trwającej agresji Rosji wobec Ukrainy oraz obaw o możliwe ponowne wykorzystanie terytorium Białorusi do nowego ataku na ten kraj.

 • 6:27

 • 4:48

  Izraelski minister spraw zagranicznych Eli Cohen powiedział w poniedziałek, że izraelska ambasada w Kijowie powróci do pełnej aktywności w ciągu najbliższych tygodni - poinformowała agencja Reutera.

  Cohen, przemawiając na wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, przebywającym z wizytą w Izraelu, zapowiedział również, że wkrótce odwiedzi ukraińską stolicę.

 • 4:38

  Ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew przekazał w rozmowie z niemieckimi mediami, że Kijów nie zwrócił się jeszcze do Niemiec o przekazanie myśliwców, ale zaznaczył, że takie uzbrojenie jest niezbędne do obrony przed rosyjskimi atakami wymierzonymi w cele w ukraińskich miastach i infrastrukturę.

  "Rosja wystrzeliwuje wiele rakiet w kierunku ukraińskich miast, w kierunku infrastruktury, a odrzutowce są częścią naszych działań w zakresie obrony powietrznej" - powiedział ukraiński ambasador w rozmowie Z "Deutsche Welle".

 • 4:30

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 4:24

  Para podejrzana o szpiegostwo na rzecz Rosji, o zatrzymaniu której poinformowały w poniedziałek słoweńskie media, miała używać stolicy kraju Lublany jako bazy do szpiegowania w Słowenii i innych krajach – donosi agencja STA.

 • 4:11

  Z portu North Charleston w Karolinie Południowej w ubiegłym tygodniu wyruszyła pierwsza partia 60 bojowych wozów piechoty Bradley - poinformowało dowództwo sił transportowych USA (TRANSCOM). Waszyngton zapowiedział przekazanie łącznie 109 takich pojazdów.

 • 4:00

  Prezydent USA Joe Biden pytany, czy USA przekażą Ukrainie samoloty wielozadaniowe F-16, o które ubiega się Kijów, Biden stwierdził krótko: "nie". Było to pierwsze wyraźna odmowa przez Waszyngton dotycząca wysłania tych samolotów.

  W ubiegłym tygodniu komentując sprawę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że "trudno winić Ukraińców", że ubiegają się o samoloty i że są w stałym dialogu z Kijowem i sojusznikami na temat kolejnych kroków, jeśli chodzi o pomoc wojskową.

 • 3:43

  Premier Danii Mette Frederiksen, która w poniedziałek odwiedziła Mikołajów, na wspólnej konferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oświadczyła, że "jest otwarta" na przekazanie Ukrainie również czołgów Leopard 2.

 • 3:18

  Ukraina planuje w 2023 roku przeznaczyć 550 milionów dolarów na drony - powiedział ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Reutera.

 • 3:10

  Bundeswehra poszukuje około 50 rezerwistów do pomocy w szkoleniu ukraińskich żołnierzy, wynika z prośby Dowództwa Operacyjnego skierowanej do Związku Rezerwistów - pisze portal tygodnika "Spiegel".

 • 2:50

  Nie wysyłamy broni na Ukrainę, ponieważ chcemy uniknąć eskalacji konfliktu. Pod tym względem zgadzamy się z Austrią, która jest państwem neutralnym - powiedział w poniedziałek minister obrony Węgier Kristof Szalay-Bobrovniczky po spotkaniu ze swoją austriacką odpowiedniczką Klaudią Tanner w Budapeszcie.

 • 2:25

  - Nikt nie jest w stanie dzisiaj powiedzieć, kiedy ta wojna się skończy. (...) Putin może dziś zakończyć tę wojnę. Widzimy jednak, że (Rosjanie - red.) przygotowują się do większej wojny, że mobilizują więcej żołnierzy, ponad 200 tysięcy, a potencjalnie nawet więcej. Aktywnie pozyskują nową broń, więcej amunicji, zwiększając własną produkcję, ale także pozyskując więcej broni od innych autorytarnych państw, takich jak Iran i Korea Północna - powiedział Stoltenberg na konferencji prasowej w Instytucie CHEY w Seulu.

 • 1:01

  Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny - powiedział w stolicy Korei Południowej Seulu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

 • 0:41

  Wyroki 8 i 10 lat więzienia otrzymali agenci, którzy przekazywali Rosjanom informacje o pozycjach ukraińskiego wojska w obwodzie donieckim na wschodzie kraju - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ft, tas/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości