Znak Solidarności na figurze Chrystusa w Rio

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Na Figurze Zbawiciela w Rio de Janeiro odbędzie się w niedzielę czasu brazylijskiego projekcja znaku Solidarności. Wydarzenie upamiętni 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".

Projekcja zostanie zrealizowana z inicjatywy Ambasady Rzeczypospolitej Polski w Brazylii. Posąg Chrystusa z otwartymi ramionami, upamiętniający stulecie niepodległości Brazylii ma przypominać ludziom o pokoju, nadziei i godności, a wartości te leżały również u podłoża Solidarności.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Te same wartości stały również u podstaw działania wielu milionów Polaków, którzy w sierpniu 1980 roku, walcząc o wolność i solidarność, utworzyli pierwszy wielki, niezależny związek zawodowy w państwach objętych komunistycznym totalitaryzmem" - przekazał ambasador Jakub Skiba.

Skiba przypomniał, że jednym z twórców posągu Chrystusa Odkupiciela w Rio był rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski oraz że pod figurą złożył wizytę papież Jan Paweł II. "Iluminacja figury Chrystusa jest wyrazem wiary w zwycięstwo idei solidarności na całym świecie. Treści te są szczególnie istotne w obecnym, trudnym momencie, kiedy cała ludzkość potrzebuje jedności w trakcie walki z pandemią" - zaznaczył.

Na pomniku Jezusa z Rio wyświetlony zostanie znak Solidarnościshutterstock

Posąg Chrystusa Odkupiciela znajduje się na szczycie góry Corcovado w Rio de Janeiro, a jego twórcami, obok Polaka Paula Landowskiego, był Gheorge Leonida oraz Heitor da Silva Costa. Sam Landowski był twórcą projektu figury. Obiekt ma 30 m wysokości, zaś rozpiętość ramion Chrystusa wynosi 28 m. Posąg uważany jest za jeden z "siedmiu nowych cudów świata".

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Pozostałe wiadomości